Czy kolorowe ekrany czytników mają przyszłość?

Kolorowa technologia E Ink istnieje od ponad dekady. Początkowo niewiele firm decydowało się na wprowadzanie czytników e-booków z tego typu ekranem. Technologia dojrzała i dziś obecność na rynku kolorowych wyświetlaczy E Ink potrafi zaskoczyć już tylko niewielu. Większość producentów do swoich kolorowych czytników wybiera technologię Kaleido 3 lub Gallery 3. 

Amazon, Kobo i reMarkable to trzy największe firmy, które dopiero w ciągu ostatniego roku zaczęły korzystać z kolorowego e-papieru. Z kolei marki Onyx Boox, PocketBook czy Meebook od dłuższego czasu udoskonalają zarówno modele kolorowe, jak i monochromatyczne.

Opinie klientów na temat wyboru wariantu pozostają podzielone. Część użytkowników ceni sobie posiadanie kolorowego ekranu. Barwna biblioteka i rzeczywisty wygląd okładki uprzyjemniają proces czytania. Z drugiej strony, technologia czarno-biała jest już tak mocno dopracowana, że wyświetlany widok do złudzenia przypomina tradycyjną stronę w książce. Czytanie w odcieniach szarości często zapewnia wyższy komfort dla wzroku – ekran jest jaśniejszy i bardziej kontrastowy.

Który zatem wybrać? Czy kolorowy e-papier może dorównać jakości ekranów monochromatycznych?

Problemy z kolorowym e-papierem

Często słyszy się głosy, że kolorowy ekran E Ink wygląda na wyblakły. Technologia e-papieru znacząco bowiem różni się od wyświetlaczy LCD czy OLED, które prezentują miliony odcieni kolorów. Kaleido 3 obsługuje ich tylko 4096 i osiąga maksymalnie 150 PPI. Gallery 3 – mimo że oferuje 50 000 kolorów – jest wciąż rzadko wykorzystywany z powodu zauważalnych opóźnień w prezentowaniu treści.

Źródło: strona E Ink

Firma E Ink zainwestowała ponad 100 milionów dolarów w rozwój nowoczesnego kolorowego e-papieru. Zrobiła to z myślą o przyszłych zamówieniach od Amazona i Kobo – swoich najbardziej znaczących klientów – które miałyby zrekompensować koszty badań i rozwoju.

Istotnym elementem w szczegółowej budowie kolorowego e-papieru jest tzw. „stack”, czyli układ warstw. Niektóre firmy umieszczają filtr kolorów bliżej środka, inne – w górnej warstwie ekranu. Typowa konstrukcja obejmuje zatem warstwę e-papieru, plastik ochronny, ekran dotykowy, podświetlenie z regulacją barwy, filtr kolorów oraz często cienką warstwę szkła. Duża liczba warstw pomiędzy okiem czytelnika a rzeczywistym ekranem powoduje rozmycie się obrazu, przez co właśnie prezentowane kolory wydają się być wyblakłe.

Jednym z głównych problemów kolorowego e-papieru jest jakość wyświetlania standardowego e-booka. W porównaniu z czarno-białą wersją ekranu, wyświetlacz kolorowego czytnika sprawia wrażenie ciemniejszego. Filtr kolorów tworzy lekko szarawe tło i czarny tekst, jednak efekt ten często nie jest wystarczająco wyraźny. Z kolei czarno-białe ekrany oferują lepszy kontrast i większą czytelność.

Źródło: strona E Ink

Technologia Gallery 3 zmaga się ze zbyt mało dynamicznym przewijaniem stron i ogólną responsywnością. Wynika to z faktu, że technologia Advanced Color E-paper była pierwotnie tworzona z myślą o cyfrowych szyldach, które rzadko zmieniają prezentowany obraz. E Ink próbował dostosować ją do potrzeb działania e-czytników i notatników, ale nadal nie jest to technologia gotowa na masowy rynek. Przykładem może tu być, chociażby model reMarkable Paper Pro.

Czy kolorowy e-papier ma przyszłość?

Użytkownicy przyzwyczajeni są do perfekcyjnej typografii i wysokiej jakości czytania. Kolorowy e-papier niestety nie oferuje jeszcze perfekcji. Dopóki E Ink nie wprowadzi wersji Kaleido 4 z rozdzielczością 300 PPI, to Kaleido 3 pozostaje rozwiązaniem do konkretnych zastosowań. Sprawdzi się ono przede wszystkim w sytuacjach, w których kolor wnosi realną wartość, jak w przypadku lektury komiksów, magazynów czy materiałów edukacyjnych.

PocketBook Era Color

Kolorowy e-papier pożądany jest natomiast w e-notatnikach. Możliwość edytowania plików PDF na jednym ładowaniu baterii, które wystarcza na 2–4 tygodnie, to ogromna zaleta. Podkreślanie tekstu, podpisywanie dokumentów, rysowanie czy robienie notatek stają się o wiele przyjemniejsze na kolorowym ekranie. Wiele notatników umożliwia rysowanie w 8–16 kolorach, a komiksy, magazyny i PDF-y można wyświetlać tam nawet w 4000 (Kaleido 3) lub 50 000 kolorach (Gallery 3).

Podsumowanie

Kolorowe czytniki e-booków są idealne dla okazjonalnych czytelników, którzy kupują i czytają kilka książek miesięcznie. Kolorowe okładki w sklepach Kobo i Amazon skutecznie przyciągają uwagę czytelników i skłaniają do impulsywnych zakupów. Wszak każda forma czytania jest wartościowa – im więcej osób czyta, tym lepiej.

Okazuje się, że miłośnicy czytelnictwa, pochłaniający miesięcznie wiele książek, nadal lepiej odnajdują się przy tradycyjnym e-papierze monochromatycznym.

Z kolei e-notatniki czerpią największe korzyści z kolorowego e-papieru, niezależnie od tego, czy to technologia Kaleido 3, czy Gallery 3. Ich głównym zastosowaniem jest czytanie materiałów graficznych: komiksów, magazynów, gazet, podręczników i plików PDF. Duże ekrany (10,3–13,3 cala) stały się standardem w tej kategorii, oferując najlepsze doświadczenia czytelnicze i rysunkowe. Trzeba jednak liczyć się tu z wyższą ceną niż w przypadku modeli czarno-białych.

Ostatecznie, kolorowy e-papier nie stanowi jeszcze konkurencji dla smartfonów czy tabletów. Większość osób czyta właśnie na tych urządzeniach, a nie na dedykowanych czytnikach czy e-notatnikach. 

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!

Instagram – @naczytniku

Facebook – naczytniku

YouTube – NaCzytnikuPL

Tik Tok –NaCzytnikuPL

Źródło: Good eReader

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *