10 przydatnych funkcji Calibre, które ułatwią życie wszystkim właścicielom czytników ebooków

Niemal wszyscy użytkownicy czytników ebooków słyszeli o programie Calibre. Ta darmowa aplikacja umożliwia wygodne zarządzenie swoją biblioteką ebooków z poziomu komputera. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że posiada ona szereg dodatkowych, niezwykle przydatnych funkcji. Poznaj 10 najważniejszych z nich

10 przydatnych funkcji programu Calibre

Calibre to powszechnie znana, darmowa aplikacja do zarządzania ebookami i biblioteką elektronicznego czytnika książek. Nie wszyscy jej użytkownicy zdają sobie jednak sprawę, że potrafi ona robić znacznie więcej, niż jedynie sortować ebooki i konwertować pliki z jednego formatu na drugi. Poznaj 10 przydatnych tricków przydatnych w obsłudze programu Calibre.

1. Przenoś ebooki za pomocą serwera zawartości

Jeżeli korzystasz z kilku czytników ebooków lub tabletów jednocześnie, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do wrzucania na nie materiałów po podłączeniu ich do komputera za pomocą kabla USB. Zapewne wiesz również, że przy obsłudze 7 lub 8 urządzeń na raz taka procedura staje się czasochłonna i frustrująca. Na szczęście darmowy program Calibre pozwala skorzystać z alternatywnego rozwiązania tego problemu.

Uruchamianie serwera zawartości w programie Calibre
Uruchamianie serwera zawartości

Funkcja 'Serwera zawartości’ umożliwia wykorzystanie programu Calibre w roli serwera plików dla każdego urządzenia elektronicznego, które może uzyskać dostęp do sieci lokalnej za pomocą przeglądarki internetowej. Z tym zadaniem bez problemu radzi sobie Kindle, Nook oraz kilka innych najlepszych czytników ebooków. ’Serwer zawartości’ pozwala na edytowanie metadanych, bezprzewodowe przenoszenie plików, a nawet czytanie ebooków w przeglądarce internetowej.

Korzystanie z serwera zawartości w programie Calibre
Korzystanie z serwera zawartości

Aby otworzyć tę funkcję, naciśnij na ikonę 'Połącz/udostępnij’ na górnym pasku menu, a następnie wybierz opcję 'Uruchom serwer zawartości’. Konfiguracja funkcji jest automatyczna, ale korzystanie z niej po uruchomieniu wymaga nieco pracy. Jeżeli chcesz otworzyć 'serwer zawartości’ z innego urządzenia, musisz nauczyć się, jak wpisywać adres IP i numer portu w swojej przeglądarce internetowej.

Uzupełnianie numeru portu w serwerze zawartości w programie Calibre
Uzupełnianie numeru portu w serwerze zawartości

2. Edytuj metadane ebooków

Metadane to podstawa utrzymywania porządku w każdej bibliotece ebooków. Bez właściwych informacji na temat tytułów, wydawców, gatunków i innych cech poszczególnych książek w wersji elektronicznej, trudno jest skutecznie nimi zarządzać.

To właśnie dlatego kolejna funkcja Calibre okazuje się tak przydatna. Aplikacja jest w stanie pobierać metadane z wielu różnych źródeł, a nawet w wielu różnych językach (m. in. holenderskim, portugalskim, niemieckim, węgierskim i chińskim). Z jej pomocą możesz również pobrać metadane z większości największych sklepów z ebookami.

Edytowanie metadanych ebooków w programie Calibre
Edytowanie metadanych ebooków

Aby edytować metadane danej książki, naciśnij na przycisk 'Edytuj metadane’ na górnym pasku menu programu Calibre. Masz również możliwość uzyskania dostępu do rozszerzonych opcji edycji metadanych za pomocą dodatkowych plugiów. Istnieje np. plugin pozwalający na edytowanie metadanych plików MP3. Aby z niego skorzystać, wystarczy zainstalować go w Calibre.

Pobieranie nowych wtyczek w programie Calibre
Pobieranie nowych wtyczek

Jeżeli chcesz zainstalować dodatkowe wtyczki w Calibre, wejdź w 'Ustawienia’ na górnym pasku menu (ikona ustawień może być schowana za strzałkami przy prawej krawędzi ekranu), a następnie naciśnij na 'Wtyczki’. W tym miejscu możesz przeszukać listę dostępnych wtyczek pod kątem źródła, języka lub innych istotnych cech.

Wyszukiwanie nowych wtyczek w programie Calibre
Wyszukiwanie nowych wtyczek

3. Scalaj i dziel ebooki ePub

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić obszernego ebooka, a następnie tego pożałować ze względu na wielką wagę pliku? Czy miałeś kiedyś ochotę, aby połączyć wiele krótkich opowiadań swojego ulubionego autora w jedną antologię? Istnieje kilka wtyczek do Calibre, które na to pozwalają.

Pobieranie pluginu EpubMerge w programie Calibre
Pobieranie pluginu EpubMerge

EpubSplit i EpubMerge to para pluginów do programu Calibre, które umożliwiają wygodne dzielenie i scalanie ebooków. Gdy już je zainstalujesz, możesz wybrać jeden lub kilka tytułów z listy w głównym menu aplikacji, nacisnąć na nie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać EpubSplit lub EpubMerge.

Dzielenie ebooków w programie Calibre
Dzielenie ebooków

Na ekranie pojawi się nowe okno, w którym będziesz mógł ustawić parametry dzielenia lub łączenia interesujących Cię ebooków. Aby skorzystać ze wspomnianych wtyczek, wejdź w 'Ustawienia’, a następnie wybierz 'Wtyczki’. Naciśnij na przycisk 'Pobierz nowe wtyczki’, który znajduje się w dolnej części okna, a następnie odszukaj EpubSplit lub EpubMerge.

4. Usuwaj zabezpieczenia DRM

DRM to system zabezpieczeń książek elektronicznych, uniemożliwiający ich bezprawne kopiowanie. Niestety w niektórych przypadkach utrudnia on kopiowanie ebooków na inne urządzenia. Jeżeli chciałbyś swobodnie przenosić dokumenty ze swojego Kindle’a lub PocketBooka np. do aplikacji na smartfona, funkcja usuwania zabezpieczeń DRM ebooków jest w stanie znacznie ułatwić Ci życie.

Aby z niej skorzystać, musisz pobrać na Calibre odpowiedni plugin. W przypadku Kindle będzie to DeDRM z serwisu Apprentice Alf. Gdy już zainstalujesz właściwą wtyczkę, aplikacja pozwoli Ci na usuwanie zabezpieczeń DRM z wybranych książek w wersji elektronicznej.

5. Czytaj wiadomości

Chociaż aplikacja Calibre jest znana jako narzędzie do zarządzania biblioteką ebooków, potrafi ona robić znacznie więcej. Jedną z jej funkcji, którą szczególnie doceniają jej użytkownicy, jest pobieranie wiadomości z Internetu. Polega ona na tym, że po ustawieniu odpowiedniego harmonogramu, program Calibre skanuje sieć i pobiera artykuły z wielu różnych blogów i serwisów.

Planowanie pobierania wiadomości w programie Calibre
Planowanie pobierania wiadomości

Aby funkcja pobierania newsów była dostępna, Twój komputer musi być włączony, a aplikacja uruchomiona. Szczególnie wygodne jest to, że Calibre pozwala na korzystanie z ponad 1300 prekonfigurowanych źródeł newsów, które pochodzą z całego świata i są dostępne w różnych językach.

Podgląd pobranych wiadomości w programie Calibre
Podgląd pobranych wiadomości

6. Twórz ebooki z artykułów z Wikipedii

Wiki Reader to wtyczka, która pozwala na pobieranie zawartości jednego lub kilku artykułów z Wikipedii, a następnie utworzenie z nich idealnie nadającego się do nauki ebooka. Aby to zrobić, musisz jedynie wkleić w aplikacji adresy URL wszystkich artykułów, które Cię interesują.

Tworzenie ebooków z artykułów z Wikipedii w programie Calibre
Tworzenie ebooków z artykułów z Wikipedii

Chociaż może być to nieco czasochłonne, rezultaty z pewnością będą satysfakcjonujące. Dzięki pluginowi Wiki Reader możesz bowiem szybko stworzyć całą książkę na określony temat, który chciałbyś bliżej poznać.

Podgląd ebooka stworzonego z artykułów z Wikipedii w programie Calibre
Podgląd ebooka stworzonego z artykułów z Wikipedii
Podgląd ebooka stworzonego z artykułów z Wikipedii w programie Calibre
Podgląd ebooka stworzonego z artykułów z Wikipedii

7. Importuj ebooki z tabletu lub czytnika ebooków

Jedna z największych zalet aplikacji Calibre polega na tym, że jest ona w stanie skutecznie odnajdywać wszystkie ebooki, które przechowujesz na swoim czytniku ebooków lub tablecie, a następnie dodawać je do Twojej biblioteki Calibre.

Czasami może się np. zdarzyć, że pobierzesz darmowe ebooki na urządzenie, z którego akurat korzystasz, a następnie o nich zapomnisz. Nawet jeżeli w takim przypadku nie pamiętasz o dodaniu kopii danego ebooka do biblioteki Calibre, nie musisz tego robić. Wystarczy, że podłączysz swój tablet lub czytnik ebooków na komputera za pomocą kabla USB, a Calibre automatycznie skopiuje z niego wszystkie pliki tekstowe.

9. Importuj notatki

Czy wiesz, co jest jeszcze bardziej przydatne, niż automatyczne pobieranie ebooków z Twoich urządzeń i dodawanie ich do biblioteki Calibre? Pobieranie razem z nimi wszystkich notatek, podkreśleń i komentarzy.

Korzystanie z narzędzia do importowania podkreśleń i notatek w programie Calibre
Korzystanie z narzędzia do importowania podkreśleń i notatek

Istnieje wtyczka do Calibre (The Annotations plugin), która pozwala na importowanie notatek, podkreśleń oraz innych adnotacji z czytników Kobo i Kindle prosto do aplikacji. Chociaż wtyczka nie jest kompatybilna z urządzeniami innych producentów, nie przekreśla to jej ogromnej wartości.

10. Pobieraj ebooki na inne urządzenia

Jeżeli utrzymujesz swoją bibliotekę Calibre w odpowiednim porządku, a posiadasz konto na Dropboxie, możesz zastanowić się nad połączeniem obydwu usług. Chociaż zawsze możesz wgrywać i pobierać swoje ebooki na różne urządzenia ręcznie, istnieje jeszcze łatwiejszy sposób, aby to robić.

Calibre2OPDS to aplikacja na Windowsa, Linuxa i iOSa, która tworzy katalog OPDS na podstawie zawartości Twojej biblioteki Calibre. Wgraj swoją bibliotekę ebooków na Dropboxa, dodaj tam również katalog wygenerowany przez Calibre2OPDS, a zyskasz możliwość pobierania swoich ebooków z wielu innych aplikacji do czytania, takich jak Stanza lub świetny Moon+ Reader.

Autor: Kuba
Źródło: The Digital Reader

Powiązane treści:

6 Responses

  1. Wielkie dzięki za zwrócenie uwagi na to niedopatrzenie, już poprawione

 1. czy zna ktoś miejsce w sieci, skad można ściągnąć pewne pluginy do CALIBRE ver. 2.0?
  (np. plugin Wiki Reader. Oczywiście jeśli był kiedykolwiek dla calibre 2.0, tego nie wiem…)

 2. Dodaję ebboki do calibre z folderu pobrane. Po dodaniu, jak ebook jest już w calibre, mogę usunąć go z pobranych ?

  1. Jeżeli dobrze rozumiem, to nie. Proszę pamiętać, że program Calibre służy do zarządzania ebookami. Pliki muszą być zapisane na dysku, jeżeli zostaną usunięte, to będzie nie można uruchomić ich w Calibre.

   1. Wiem, że komentarz stary, ale może przyda się innym z podobnym pytaniem.
    Tak – można usunąć ebooka z katalogu Pobrane po dodaniu go do biblioteki Calibre. Calibre trzyma ebooki w dedykowanym katalogu (ustawiony przy pierwszej konfiguracji, można zmienić później w ustawieniach). Jeśli tylko ten katalog nie wskazuje na Pobrane (a to by było bez sensu), to można spokojnie usunąć ebooka z katalogu Pobrane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *