9 najlepszych sposobów na wykorzystanie czytnika ebooków do nauki

Chciałbyś maksymalnie usprawnić swój system nauki? Zastanawiasz się, w jaki sposób uzyskać wygodniejszy dostęp do interesujących Cię treści, łatwiej porządkować i zapamiętywać pożądane informacje lub przeszukiwać materiały edukacyjne pod kątem wybranych zagadnień? Dowiedz się, w jaki sposób czytnik ebooków może Ci w tym pomóc

9 najlepszych sposobów na wykorzystanie czytnika ebooków do nauki

Czytanie książek jest jednym z najskuteczniejszych i najbardziej powszechnych sposobów zdobywania wiedzy. Chociaż tytuły w wersji elektronicznej nie zastąpią wydań papierowych, najlepsze czytniki ebooków są w stanie wzbogacić nasze kontakty z literaturą naukową, popularnonaukową i edukacyjną o wiele dodatkowych elementów. Przekonaj się, dlaczego czytnik ebooków może przydać się do nauki.

1. Podręczniki i literatura specjalistyczna

Jednym z najczęściej spotykanych problemów z literaturą naukową i specjalistyczną jest jej słaba dostępność. Ponieważ tego typu pozycje zwykle nie są wydawane w dużych nakładach, zakup interesujących nas tytułów w wersji drukowanej (szczególnie w językach obcych) wymaga cierpliwości i pomysłowości (często np. sprowadzania ich zza granicy).

Z wydaniami elektronicznymi jest jednak inaczej. Praktycznie we wszystkich największych księgarniach internetowych znajdziemy sekcję literatury specjalistycznej lub fachowej, która jest wypełniona różnego rodzaju podręcznikami i materiałami edukacyjnymi. Co więcej, zamiast czekać na uzyskanie dostępu do papierowego wydania danej pozycji naukowej, dzięki czytnikowi ebooków możemy zdobyć ją natychmiast po jej premierze. Takie rozwiązanie jest dla wielu osób niezwykle cenne, ponieważ w świecie publikacji naukowych czas oczekiwania na kontakt z najświeższymi informacjami posiada ogromne znaczenie.

Wyszukiwarka publikacji naukowych na stronie ebooks.com
Wyszukiwarka publikacji naukowych na stronie ebooks.com

Nie wolno również zapominać o związanej z nim oszczędności. Jeżeli często sięgasz po nowe książki, zakup czytnika ebooków z pewnością w znacznej mierze odciąży Twój miesięczny budżet. Ponieważ papierowe wydania pozycji naukowych zwykle są drogie, decyzja o zasępieniu ich tańszymi ebookami szybko przyniesie pożądane owoce.

2. Prenumerata czasopism naukowych

Chociaż wciąż nie wszyscy o tym wiedzą, czytniki elektronicznie pozwalają nie tylko na czytanie książek, lecz również prasy. Właściwie we wszystkich największych księgarniach online znajdziemy działy z różnego rodzaju magazynami, które możemy kupować pojedynczo lub w ramach prenumeraty.

Czasopisma dostępne w księgarni Publio
Czasopisma dostępne w księgarni Publio

Ta ostatnia możliwość posiada nieocenione zalety, ponieważ dzięki niej nasze ulubione tytuły prasowe mogą być regularnie wysyłane na nasze czytniki zaraz po publikacji. Jeżeli zdecydujemy się z niej skorzystać, po podłączeniu naszego urządzenia do sieci najnowsze materiały prasowe zostaną na niego automatycznie pobrane.

Ponieważ niektóre czasopisma naukowe (zarówno polsko, jak i obcojęzyczne) udostępniają swoje treści w wersji elektronicznej, po zakupie czytnika ebooków będziemy w stanie śledzić informacje z interesujących nas dziedzin w wyjątkowo wygodny sposób. Warto również wiedzieć, że urządzenia z nieco większymi ekranami świetnie sprawdzają się przy pracy z plikami PDF. Tego typu sprzęt często pozwala nie tylko bez przeszkód je czytać, lecz również nanosić na nich własne komentarze.

3. Darmowa klasyka literatury

Jedną z największych zalet posiadania czytnika ebooków jest zapewniana przez niego możliwość korzystania z ogromnej ilości darmowych książek i innych materiałów elektronicznych, które znajdziemy w sieci. Takie serwisy, jak np. WolneLektury (darmowe książki po polsku) lub Gutenberg.org (darmowe książki po angielsku) legalnie udostępniają internautom klasykę literatury oraz wiele innych pozycji w formatach dostosowanych specjalnie do e-czytników.

Ebooki filozoficzne dostępne w serwisie Gutenberg
Ebooki filozoficzne dostępne w serwisie Gutenberg

W rezultacie przez długi czas po zakupie czytnika ebooków możemy czynić użytek jedynie z dostępnych w sieci dzieł, które często posiadają nieocenioną wartość poznawczą i naukową.

4. Słowniki

Jeżeli interesujemy się danymi dziedzinami nauki lub np. zajmujemy się nimi w związku z naszymi studiami lub pracą, często musimy sięgać po literaturę obcojęzyczną. Podczas gdy posługiwanie się zagranicznymi wydaniami wybranych tytułów w wersji papierowej nie zawsze okazuje się wygodne (musimy np. usiąść z nimi wygodnie przy biurku, w jednej dłoni trzymając ołówek do robienia notatek, a drugą obsługując słownik na komputerze), dzięki czytnikowi ebooków czytanie książek w językach obcych staje się znacznie łatwiejsze.

Tłumaczenie nieznanego słowa na czytniku ebooków
Tłumaczenie nieznanego słowa

Ponieważ praktycznie wszystkie tego typu urządzenia są wyposażone w interaktywne słowniki, w trakcie lektury możemy sprawdzać tłumaczenia nieznanych słów jednym kliknięciem. Użytkownicy najlepszych czytników ebooków mogą korzystać nie tylko ze słowników wielojęzycznych, lecz również specjalistycznych (takich jak słowniki medyczne, prawne, techniczne, polityczne, słowniki do zarządzenia, ekonomii, finansów, budownictwa, informatyki, biologii i fizyki itd.). Ważne jest przede wszystkim to, że decydując się na zakup czytnika ebooków, zyskujemy możliwość samodzielnego kupowania, instalowania i usuwania wielu tego typu słowników.

Wybór domyślnego słownika na czytniku ebooków
Wybór domyślnego słownika na czytniku ebooków

Co więcej, niektóre elektroniczne czytniki książek (w tym przypadku Kindle) posiadają szereg dodatkowych, związanych z nauką języków obcych funkcji, takich jak Vocabulary Builder do zapamiętywania nieznanych słów czy Word Wise (która automatycznie wyświetla tłumaczenia trudniejszych słów bezpośrednio w trakcie lektury).

5. Zakładki i podkreślanie

Studiowanie literatury naukowej i specjalistycznej nie jest łatwym zadaniem. Aby sobie z nią poradzić, należy przez cały czas pozostawać skupionym i starać się zapamiętywać zawarte w danej książce informacje. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby sobie to ułatwić, jest oznaczenia fragmentów tekstu zakładkami i podkreśleniami. Dzięki nim możemy błyskawicznie wracać do najważniejszych fragmentów czytanych przez nas pozycji, aby odświeżać i utrwalać swoją wiedzę.

Podkreślanie fragmentów tekstu na czytniku ebooków
Podkreślanie fragmentów tekstu

Podczas gdy robienie notatek w książce papierowej wymaga zwykle tego, aby usiąść z nią wygodnie przy biurku z ołówkiem w ręku, w przypadku najlepszych czytników ebooków nie ma takiej potrzeby. Ponieważ umieszczanie w tekście zakładek i podkreślanie wybranych zdań wymaga jedynie naciśnięcia na ekran palcem, jesteśmy w stanie robić to w dowolnej pozycji, np. siedząc wygodnie w fotelu. Dużym udogodnieniem jest ponadto możliwość korzystania z przejrzystego podglądu notatek stworzonych przez nas w trakcie lektury. Dzięki niej możemy w każdej chwili przechodzić do nich jednym kliknięciem.

6. Eksportowanie notatek

Poza tym, że w trakcie czytania książki na czytniku ebooków możemy wygodnie podkreślać interesujące nas fragmenty, jesteśmy również w stanie eksportować je do przejrzystych plików. Wygenerowane w ten sposób dokumenty zawierają wszystkie oznaczone przez nas partie ebooków (wraz z numerami stron), stanowiąc ich przydatne skróty i podsumowania.

Eksportowanie notatek do pliku na czytniku ebooków
Eksportowanie notatek do pliku

Jeżeli po pewnym czasie chcemy wrócić do interesującej nas książki, aby przypomnieć sobie zawarte w niej informacje, nie musimy w związku z tym czytać jej od początku, lecz jedynie przejrzeć kilkunastokrotnie krótszy plik z naszymi podkreśleniami.

Podgląd wyeksportowanych notatek
Podgląd wyeksportowanych notatek

Co więcej, wyeksportowane w ten sposób notatki możemy przerzucić na swój komputer, zapisać je w formie pliku PDF, porządkować je wedle uznania w różnych folderach, edytować je i nanosić na nie dodatkowe komentarze. Dzięki temu będziemy w stanie przypomnieć sobie całą zawartość danej pozycji w kilkanaście minut. Warto również wiedzieć, że wyeksportowane z książek notatki możemy bez problemu przekazywać innym (np. mailowo lub za pomocą Dropboxa).

7. Wygoda i mobilność

Jeżeli dużo czytasz, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak kłopotliwe może być w pewnych okolicznościach gromadzenie i przenoszenie książek w standardowych wydaniach. Chociaż sięganie po tytuły uszeregowane na domowej półce jest bardzo wygodne, problem pojawia się wtedy, gdy musimy skorzystać z części z nich w czasie podróży osobistej lub służbowej. Ponieważ wypełniłyby one większość miejsca w naszych walizkach, często ostatecznie decydujemy się z nich zrezygnować.

Jeszcze większym wyzwaniem jest wyjazd długoterminowy, w czasie którego potrzebujemy zachować dostęp do naszych materiałów naukowych, a przede wszystkim przeprowadzka. Każdy, kto przynajmniej raz doświadczył konieczności przeprowadzenia się całą swoją biblioteką, doskonale wie, jak wymagająca potrafi realizacja takiego zadania.

Biblioteka ebooków czytnika elektronicznego
Biblioteka ebooków czytnika elektronicznego

Chociaż zakup czytnika ebooków nie pozwoli uniknąć wszystkich tego rodzaju problemów (nie pozbędziemy się przecież wszystkich papierowych książek), jest w stanie znacznie ułatwić nam życie. Dzięki elektronicznemu czytnikowi książek możemy bowiem nosić wiele wykorzystywanych przez nas materiałów zawsze przy sobie. Co więcej, zachowujemy w tym przypadku dostęp nie tylko do poszczególnych ebooków i czasopism naukowych, lecz również wszystkich oznaczonych i podkreślonych wcześniej fragmentów tekstu.

8. Wyszukiwarka słów i fraz kluczowych

Jeżeli zastanawiamy się nad wyższością publikacji elektronicznych nad papierowymi, jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą nam do głowy, jest możliwość korzystania z wyszukiwarki słów i fraz kluczowych. Jeżeli w trakcie lektury książki drukowanej nie oznaczyliśmy danego fragmentu ołówkiem lub specjalną zakładką, odnalezienie go po pewnej przerwie jest zazwyczaj czasochłonne i trudne.

Wyszukiwanie słów i fraz na czytniku ebooków
Wyszukiwanie słów i fraz

Materiały w wersji elektronicznej pozwalają nam uniknąć tego typu żmudnych poszukiwań, ponieważ w ich przypadku wystarczy przeszukać zawartość danego pliku pod kątem słów i fraz kluczowych. Podobnie jak komputer i inne urządzenia elektroniczne, czytnik ebooków pozwala nam na wpisanie w wyszukiwarce dowolnych słów, a następnie na dostęp do przejrzystego podglądu wszystkich zawierających je fragmentów. W rezultacie wystarczy, że jedynie mniej więcej pamiętamy, czego dotyczyły interesujące nas partie tekstu, aby odnaleźć je w zawartości ebooka nawet w kilka sekund.

9. Podcasty i audiobooki

Ponieważ wiele najlepszych czytników ebooków obsługuje pliki audio, możemy wykorzystać je również do słuchania tematycznych podcastów. W Internecie znajdziemy mnóstwo tego typu materiałów (najczęściej w języku angielskim), które są dostępne zarówno bezpłatnie, jak i w określonych abonamentach.

Po podłączeniu do elektronicznego czytnika książek bezprzewodowych słuchawek lub głośników (większość tego typu urządzeń nie posiada wejścia minijack) jesteśmy zatem w stanie uczynić z niego przydatny w wielu sytuacjach odtwarzacz dźwięku. Ponieważ czytniki ebooków są niezwykle energooszczędne, możemy nie przerywać słuchania interesujących nas podcastów naukowych lub audiobooków przez wiele godzin.

Autor: Kuba

Powiązane treści:

2 Responses

  1. Super, na pewno mi się to przyda. Dziękuję bardzo!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *