Jak tworzyć ebooki z artykułów na Wikipedii? (Poradnik do Calibre)

Jesteś miłośnikiem czytników ebooków i wykorzystujesz Wikipedię do nauki? Przekonaj się w jaki sposób używać wtyczki Wiki Reader, czyli jednego z najlepszych rozszerzeń do darmowego programu Calibre. Dzięki niej zyskasz możliwość łączenia wielu artykułów z Wikipedii w przejrzyste ebooki. Wyjaśniamy, jak to zrobić

Jak tworzyć ebooki z artykułów na Wikipedii?

Calibre to program doskonale znany praktycznie wszystkim użytkownikom czytników ebooków. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że nie jest to wyłącznie darmowe narzędzie do zarządzania biblioteką książek w wersji elektronicznej. Calibre to w rzeczywistości wielofunkcyjne narzędzie, które umożliwia m. in. przesyłanie ebooków pomiędzy wieloma urządzeniami, wyszukiwanie książek na dysku komputera, edytowanie ich metadanych i poszczególnych cech, pobieranie wiadomości i artykułów prasowych oraz konwersję plików w jednym formacie na drugi.

Pobieranie wtyczek do Calibre

Chociaż zakres funkcji programu Calibre już początkowo jest duży, można go jeszcze rozszerzyć. Pozwalają na do różnego rodzaju wtyczki, które jesteśmy w stanie pobierać i instalować w kilku prostych krokach. Jednym z tego rodzaju rozszerzeń jest wtyczka Wikipedii (Wiki Reader), która umożliwia tworzenie przejrzystych ebooków z artykułów znajdujących się w zasobach serwisu.

Pobieranie wtyczek w programie Calibre
Pobieranie wtyczek w programie Calibre
Pobieranie wtyczek w programie Calibre
Pobieranie wtyczek w programie Calibre

Jak pobrać wtyczkę Wiki Reader?

 1. Otwórz program Calibre.
 2. Otwórz Ustawienia na górnym pasku menu (mogą być one schowane za strzałką po prawej stronie).
 3. Wybierz ikonę Wtyczki w umieszczonej na dole kategorii Zaawansowane.
 4. Naciśnij na przycisk Pobierz nowe wtyczki.
 5. Wpisz Wiki Reader w polu Filtruj wg nazwy w prawym górnym rogu ekranu.
 6. Wybierz wtyczkę Wiki Reader, a następnie naciśnij na przycisk Instaluj.
 7. Ponownie uruchom program Calibre.

Funkcje wtyczki Wiki Reader

Wyobraź sobie, że starasz się zgłębić określony temat. Chociaż możesz zajrzeć do różnych kursów wideo lub sięgnąć po odpowiednie książki, prawdopodobnie od czasu do czasu skorzystasz również z Wikipedii.

Strony w kategorii Ekonomia na Wikipedii
Strony w kategorii Ekonomia na Wikipedii

Ponieważ w zasobach wolnej encyklopedii internetowej znajduje się wiele jasno sformułowanych definicji, każdy z nas chętnie posługuje się nią do weryfikowania i rozszerzania swojej wiedzy. Ponieważ niektóre artykuły na Wikipedii są wyjątkowo rozbudowane i merytorycznie bogate, umożliwiają one całkiem skuteczną naukę.

Jak wykorzystywać Wikipedię do nauki?

Podstawową metodą wykorzystywania Wikipedii do nauki jest sprawdzanie znaczenia danych terminów i teorii w bazie serwisu za pomocą przeglądarki internetowej. Jeżeli musimy przyswoić więcej informacji na raz lub pragniemy lepiej je uporządkować, możemy pobrać poszczególne artykuły na dysk naszego komputera, a następnie umieścić pliki z definicjami w odpowiednich katalogach. Aby pobrać artykuł z Wikipedii na dysk, wystarczy nacisnąć na opcję Pobierz jako PDF, która znajduje się w sekcji Drukuj lub eksportuj na pionowym pasku menu po lewej stronie.

Istnieje jednak jeszcze bardziej skuteczny sposób na uczenie się z użyciem Wikipedii. Wtyczka Wiki Reader do programu Calibre pozwala szybko i wygodnie połączyć wszystkie interesujące nas artykuły w jednego ebooka, któremu możemy nadać odpowiedni tytuł.

Ebook stworzony z artykułów na Wikipedii (podgląd w Calibre)
Ebook stworzony z artykułów na Wikipedii (podgląd w Calibre)

Będzie on posiadać przejrzystą strukturę i poręczny spis treści. Tak przygotowaną książkę w wersji elektronicznej możemy otworzyć zarówno z poziomu programu Calibre, jak również naszego czytnika ebooków. W tym drugim przypadku zyskamy możliwość umieszczania w niej dodatkowych podkreśleń, komentarzy i notatek, a tym samym dalszego pogłębiania naszej wiedzy.

Tworzenie ebooka z artykułów na Wikipedii
Tworzenie ebooka z artykułów na Wikipedii

Jak stworzyć ebooka za pomocą wtyczki Wiki Reader?

 1. Naciśnij na ikonę Wiki Reader na górnym pasku menu (będzie ona schowana za strzałką po prawej stronie).
 2. W pierwszym polu wprowadź tytuł ebooka.
 3. W drugim polu umieść adres URL artykułu z Wikipedii, który chciałbyś umieścić w książce.
 4. Naciskaj na przycisk Add another URL i dodawaj kolejne linki.
 5. Naciśnij na przycisk Ok.
 6. Gdy ebook będzie gotowy, pojawi się na głównej liście w bibliotece Calibre.
 7. Aby pobrać ebooka na dysk komputera, naciśnij na niego prawym przyciskiem myszy a następnie wybierz opcję Zapisz na dysku.

Chociaż wszystkie tworzone za pomocą Wiki Readera książki występują w formacie MOBI, którego nie można otworzyć na niektórych czytnikach ebooków, istnieje możliwość szybkiego przekonwertowania pliku na format ePUB z użyciem samego Calibre.

Zmiana formatu ebooka z MOBI na ePUB w programie Calibre
Zmiana formatu ebooka z MOBI na ePUB

Aby to zrobić zaznacz daną książkę w wersji elektronicznej, a następnie naciśnij na ikonę Konwertuj książki z górnego paska menu. Gdy na ekranie otworzy się nowe okno, zmień format wyjściowy ebooka z MOBI na ePUB za pomocą przycisku w prawym górnym rogu. Przy okazji możesz również zmienić metadane książki, które ułatwią Ci niezgubienie go w gąszczu innych plików.

Jak stworzyć ebooka za pomocą wtyczki Wiki Reader? (Przykład)

Powiedzmy, że chciałbym bliżej zapoznać się z tematyką ekonomii. Poza kupieniem odpowiednich książek w wersji elektronicznej, mogę szybko stworzyć zwięzłe ebooki z najważniejszymi definicjami z Wikipedii, które przekopiuję na swój czytnik ebooków.

Tworzenie ebooka o ekonomii

Zaczynam od ekonomii i znajduję w bazie serwisu omówienia takich pojęć, jak Analiza Swot, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Bańka internetowa, Bańka spekulacyjna, Cena równowagi rynkowej, Czynniki produkcji, Dobra komplementarne, Dobra substytucyjne i Dyskryminacja cenowa (oczywiście może być ich znacznie więcej).

Okładka wygenerowanego ebooka z artykułów na Wikipedii w programie Calibre
Okładka wygenerowanego ebooka

Otwieram wtyczkę Wiki Reader w programie Calibre, a następnie nadaję mojemu ebookowi nazwę Podstawowe pojęcia ekonomii. Gdy już to zrobię, po kolei umieszczam w wolnych polach tekstowych kolejne linki. Czekam na przygotowanie książki w wersji elektronicznej, konwertuję ją z formatu MOBI na ePUB, a następnie zapisuję ją na dysku swojego komputera.

Spis treści wygenerowanego ebooka z artykułów na Wikipedii w programie Calibre
Spis treści wygenerowanego ebooka z artykułów na Wikipedii w programie Calibre
Pogląd wygenerowanego ebooka z artykułów na Wikipedii w programie Calibre
Pogląd wygenerowanego ebooka

Po wykonaniu powyższych czynności mogę przekopiować stworzonego ebooka na swój czytnik ebooków, a następnie korzystać z interesujących mnie materiałów w dowolnych okolicznościach. Jestem również w stanie aktywnie z nimi pracować, dodając w nich notatki, podkreślenia i zakładki, które dodatkowo mogę później eksportować.

Podkreślanie fragmentów wygenerowanego ebooka na czytniku ebooków
Podkreślanie fragmentów wygenerowanego ebooka
Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *