Jak wiele pamięci w czytnikach ebooków potrzebujemy? [Porównanie wielkości pamięci w różnych urządzeniach]

Większość współczesnych czytników ebooków jest wyposażonych w 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Niektórzy producenci decydują się jednak rozszerzyć ją do 16, 32 lub nawet 64 GB. Jak wiele przestrzeni dyskowej tak naprawdę potrzebujemy? Ile książek w wersji elektronicznej zmieści sie na podstawowym modelu czytnika ebooków?

Dziecko trzymające czytnik ebooków

W 2016 roku firma Kobo wprowadziła na rynek Kobo Aura One. Był to pierwszy czytnik ebooków tego producenta, który został wyposażony w 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Niektórzy użytkownicy skarżyli się jednak, że 8 GB pamięci im nie wystarcza, a Kobo powinno umieścić w urządzeniu slot na kartę SD. Dzięki niej pamięć elektronicznego czytnika książek mogłaby zostać dodatkowo rozszerzona.

Warto jednak postawić pytanie, jak wiele pamięci wewnętrznej flash potrzebujemy w trakcie codziennego użytkowania czytników ebooków. Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie w całości ją zapełnić? Czy przechowywanie książek w wersji elektronicznej w chmurze lub na komputerze stanowi jakikolwiek problem?

Ile książek zmieści się na czytniku ebooków?

Wiele wskazuje na to, że 8 GB przestrzeni dyskowej, w którą został wyposażony e-czytnik Kobo Aura One, to zdecydowanie wystarczająca ilość miejsca. Co więcej, pomimo energooszczędności najlepszych czytników ebooków od czasu do czasu musimy podłączać je do komputera. W tej sytuacji przenoszenie książek w wersji elektronicznej pomiędzy urządzeniami okazuje się całkiem wygodne i zajmuje kilka sekund.

Czytnik Kindle 10 wyposażony w 8 GB wewnętrznej pamięci flash
Czytnik Kindle 10 wyposażony w 8 GB wewnętrznej pamięci flash (miejsce na ok. 5 tys. ebooków)

Jak wiele ebooków jesteśmy w stanie przechowywać na urządzeniu, które zostało wyposażone w 8 GB pamięci flash? Okazuje się, że bez problemu zmieścimy na nim nawet do 5 tysięcy przeciętnej wielkości książek w wersji elektronicznej. To oznacza, że gdybyśmy jakimś cudem byli w stanie czytać jednego ebooka dziennie, przeczytanie wszystkich przechowywanych w jego pamięci pozycji zajęłoby nam 13 lat.

Jak łatwo sobie wyobrazić, zanim miejsce na dysku nam się wyczerpie, szybciej zdecydujemy się na zakup nowego czytnika ebooków. Wciąż istnieje jednak wiele osób, które tkwią w przekonaniu, że więcej pamięci do przechowywania danych stanowi jeden z najważniejszych walorów elektronicznych czytników książek.

Ile pamięci mają najlepsze czytniki ebooków?

Podobnie jak Kobo Aura One, większość najlepszych czytników ebooków, które są obecnie dostępne na rynku, jest wyposażonych w 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Niektórzy producenci decydują się jednak na sprzedaż modeli nawet z 32 GB przestrzeni dyskowej, promując je jako produkty premium i oczekując za nie wystarczająco wysokiej ceny.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup czytnika ebooków z powiększoną pamięcią, powinniśmy dobrze się zastanowić, czy rzeczywiście będzie nam do czegokolwiek potrzebna. Jeżeli nie używamy naszego urządzenia do słuchania audiobooków lub nie wgrywamy na nie ogromnych ilości ważących sporo komiksów czy mangi, prawdopodobnie nigdy nie zdołamy zapełnić tak pojemnej pamięci.

Model czytnika ebooków:Wewnętrzna pamięć flash:
InkBook Lumos4 GB
InkBook Classic 24 GB
InkBook Prime HD8 GB
PocketBook Touch Lux 48 GB
PocketBook Basic Lux 28 GB
PocketBook InkPad 38 GB
Kindle 108 GB
PocketBook Touch HD 316 GB
Kindle Paperwhite 48 lub 32 GB
Kindle Oasis 38 lub 32 GB
PocketBook InkPad X32 GB
Onyx Boox Poke 232 GB
Onyx Boox Nova 232 GB
Onyx Boox Note 264 GB
Onyx Boox Max 364 GB

Jak dużej pamięci potrzebujmy przy czytniku plików PDF?

Istotnym kontrargumentem mogą być w tej sytuacji pliki PDF, które mogą stosunkowo szybko zapełnić dysk naszego czytnika ebooków. Właśnie z tego powodu powiększona pamięć wewnętrzna flash sprawdza się w przypadku urządzeń do pracy z plikami PDF i narzędzi do robienia elektronicznych notatek (takich jak np. produkty Onyx Boox). Jeżeli jednak na co dzień posługujemy się czytnikiem ebooków z niewielkim, 6-calowym ekranem, czytanie PDFów nie jest zbyt wygodne i prawdopodobnie nie stanowi dla nas priorytetu.

Nie ulega wątpliwości, że niektórzy użytkownicy czytników ebooków lubią przechowywać na nich ogromne ilości danych. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy w takich okolicznościach nie będzie lepiej zastanowić się po prostu nad zmianą swoich czytelniczych nawyków. Jeżeli po przeczytaniu nawet kilkunastu ebooków będziemy usuwać je z naszego urządzenia, nigdy nawet nie zbliżymy się do zapełnienia przestrzeni dyskowej elektronicznego czytnika książek.

Oczywiście istnieją takie lektury, do których chętnie byśmy wrócili. W praktyce jednak nie stanowią one wcale większości przeczytanych przez nas książek. W rezultacie nie musimy koniecznie przechowywać każdego ebooka, którego przeczytaliśmy, ponieważ istnieje całkiem spora szansa na to, że już więcej do niego nie zajrzymy. Nawet jeżeli zdecydujemy się to zrobić, najprawdopodobniej nastąpi to dopiero za kilka lat. Nie jest więc wcale pewne, że w tym czasie wciąż będziemy korzystać z tego samego czytnika ebooków.

Podsumowanie

Jeżeli na co dzień korzystamy z niewielkiego elektronicznego czytnika książek, nawet 1 GB wewnętrznej pamięci flash często może nam wystarczyć. Mamy bowiem możliwość wygodnego przechowywania ebooków w chmurze online, którą bez problemu zsynchronizujemy z naszym urządzeniem.

Czytnik ebooków Onyx Boox Max 3 wyposażony w 64 GB wewnętrznej pamięci flash
Czytnik Onyx Boox Max 3 wyposażony w 64 GB wewnętrznej pamięci flash (miejsce na ok. 20 tys. ebooków)

Jeśli natomiast posługujemy się wielofunkcyjnymi narzędziami do czytania PDFów i robienia notatek, takimi jak np. Onyx Boox Note 2, faktycznie potrzebujemy więcej przestrzeni dyskowej. Ponieważ urządzenie jest wyposażone w aż 64 GB wewnętrznej pamięci flash, przechowywanie na nim potrzebnych danych będzie dla nas łatwe.

W przypadku czytania książek w wersji elektronicznej na podstawowych modelach e-czytników w, takich jak te, które stanowią podstawę oferty Kindle i PocketBooka, tak wiele pamięci raczej do niczego nam się nie przyda.

Autor: Kuba
Źródło: blog.the-ebook-reader.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *