Nowy kolorowy e-papier – E Ink Kaleido 3

Kolorowy e-papier trzeciej generacji, E Ink Kaleido 3, jest już dostępny dla e-czytników i cyfrowych urządzeń do robienia notatek. Oferuje bogatsze kolory, zwiększając ich nasycenie o 30% w porównaniu do poprzedniej generacji E Ink Kaleido Plus. Oprócz 16 poziomów skali szarości i 4096 kolorów, Kaleido 3 wykorzystuje również E Ink ComfortGaze, nową technologię przedniego podświetlenia, która zmniejsza ilość niebieskiego światła. Dodatkowo, szybsze przemieszczanie się kapsułek z tuszem sprawia, że Kaleido 3 może odtwarzać animacje i filmy. 

 

Czytniki z kolorowymi ekranami
Nova 3 Color, używajacy E Ink New Kaleido

Ostatnie generacje e-papieru mogły wyświetlać jedynie 4096 kolorów w rozdzielczości 100 ppi. W Kaleido 3 umieszczono macierz kolorów filtrów bliżej warstwy atramentu, co pozwoliło zwiększyć rozdzielczość kolorów do 150 ppi. Firma E Ink informuje również, że nowy e-papier zmniejsza rozproszenie światła oraz utratę koloru. Nie można się jednak spodziewać, że jakość dorówna wyświetlaczom LCD. Technologia E-Ink nie jest w stanie osiągnąć tak wyrazistych kolorów, oferuje jednak efektywność energetyczną oraz mniejsze zmęczenie oczu.

 

Kompatybilność

Wcześniejsze technologie, Kaleido i Kaleido Plus były kompatybilne jedynie z panelami wyświetlaczy E Ink Carta HD. Znacznie ograniczało to liczbę urządzeń, które mogły wykorzystać tę technologię. Tworząc Kaleido 3, E Ink postawiło na wsparcie ekranów najnowszej generacji. Kolorowy e-papier trzeciej generacji jest kompatybilny z panelami E Ink Carta 1200, którego wydajność została zwiększona o 30% oraz Carta 1250, w którym zmniejszono opóźnienia podczas notowania rysikiem. Producent ujawnił również, że Kaleido 3 jest kompatybilne z On-Cell Touch, które dotychczas można było znaleźć jedynie w czytniku Onyx Boox Nova Air Color. E-Ink Kaleido 3 w porównaniu z Kaleido Plus ma o 40% wyższy współczynnik kontrastu oraz o 30% lepsze nasycenie kolorów.

 

Kaleido 3 na większych ekranach

Jednym z największych osiągnięć najnowszej technologii jest możliwość obsługi większych ekranów. Zoptymalizowana ją pod kątem 7,8, 10,3 a nawet 13,3-calowych czytników. Na ten moment nie wiadomo, czy na większych ekranach rozdzielczość pozostanie na poziomie 150 PPI. Czy taka rozdzielczość nadal będzie wyglądać dobrze na dużych wyświetlaczach? Czy kolory pozostaną wyraziste? Aby odpowiedzieć na te pytania konieczne będzie zaczekanie do oficjalnej premiery pierwszego urządzenia wykorzystującego tą najnowszą technologię.

 

Porównanie Kaleido Plus i Kaleido 3
Porównanie Kaleido Plus i Kaleido 3

ComfortGaze

Zastosowanie technologii ComfortGaze zmniejsza: współczynnik niebieskiego światła (BLR) oraz współczynnik toksyczności niebieskiego światła (BLTF). BLR (Blue Light Ratio) to stosunek toksycznego niebieskiego światła do całkowitego niebieskiego światła, który zostanie zmniejszony o 60%. BLTF (Blue Light Toxicity Factor) jest stosunkiem jasności do ilości niebezpiecznego niebieskiego światła, pomniejszone zostanie o 24%. 

W przeszłości, w przypadku podświetlenia ekranów nie uwzględniano obu tych współczynników, urządzenia były projektowane jedynie pod kątem estetyki koloru, a nie zdrowia oczu. Dużą zaletą technologii ComfortGaze jest więc to, że nie została zaprojektowana jedynie z myślą o kolorowych ekranach E-Ink. W tym przypadku postawiono na kompatybilność z wieloma e-czytnikami i e-notatnikami, również z tymi, które wykorzystują monochromatyczny ekran. 

 

Odtwarzanie filmów

Urządzenia stworzone w technologii E Ink Kaleido 3 będą mogły odtwarzać filmy. Prędkość odtwarzania będzie wynosić 8-9 klatek na sekundę. Taki wynik osiągnięto dzięki zastosowaniu zaktualizowanej konstrukcji sprzętowej modułu z ulepszonymi przebiegami i oprogramowaniem. Przykładem oprogramowania, które może zwiększyć liczbę klatek, są różne tryby odświeżania, takie jak A2 czy tryb X zastosowane w czytnikach Onyx Boox.

 

 

Nowe, kolorowe czytniki

Przed oficjalnym ogłoszeniem Kaleido 3, firma E-Ink wysłała zestawy testowe do swoich klientów, którzy dotychczas wypuszczali urządzenia z kolorowym ekranem E-Ink. Producentów nie wymieniono, jednak możemy się wśród nich spodziewać Onyx Boox, PocketBook, iReader czy Bigme. Wszystkie te marki wypuszczają co najmniej jedno kolorowe urządzenie rocznie. Kiedy więc możemy spodziewać się nowego sprzętu opartego na nowych, kolorowych ekranach? Bardzo możliwe, że będziemy musieli poczekać nawet do końca 2022 r. Firmy muszą się zapoznać z nową technologią, a to zajmuje trochę czasu. Możemy jednak przewidywać, że nowa technologia będzie widocznie różniła się od Kaleido Plus oraz że zaskoczy nas swoimi kolorami.

 

Autor: Karolina

Źródło: GoodEReader

 

Zobacz również:

Onyx Boox Nova Air C – pierwsze wrażenia

6 nadchodzących technologii w kolorowych czytnikach

Od 1997 do 2022r – historia kolorowych ekranów E Ink

1 Responses

  1. Tyle czasu już upłynęło od premiery nowego wyświetlacza i dalej nie ma na rynku dostępnego czytnika z kolorowym wyświetlaczem powyżej 8 cali.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *