Jak wybrać najlepszy czytnik ebooków dla siebie?

Wybór czytnika ebooków nie jest łatwym zadaniem. Na rynku działa obecnie wielu producentów, którzy oferują urządzenia o odmiennych właściwościach, w zróżnicowanych wariantach cenowych. Zanim poczujemy się tym przytłoczeni, powinniśmy zdać sobie sprawę, że różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami czytników w rzeczywistości nie są wcale takie duże. Aby nieco ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia, postanowiliśmy podzielić modele elektronicznych czytników książek na podstawowe, średnio zaawansowane i topowe

Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, która marka czytników ebooków jest najlepsza. Zwykle zwraca się uwagę, że elektronicznym czytnikiem książek najlepiej dostosowanym do potrzeb zwykłych użytkowników jest Kindle (szczególnie podstawowe modele) i Kobo (oficjalnie niedostępny na polskim rynku – można sprowadzić go zza granicy lub kupić na aukcji internetowej, lecz nie będziemy mogli wówczas skorzystać z gwarancji producenta).

InkBook i PocketBook to producenci urządzeń dla średnio zaawansowanych użytkowników, którzy posiadają w swojej ofercie zarówno modele z niższej (InkBook Classic 2, PocketBook Basic 3), jak i wyższej półki (InkBook Prime HD, PocketBook InkPad 3).

Na najbardziej zaawansowany sprzęt stawia natomiast Onyx. Część produkowanych przez niego czytników ebooków jest w rzeczywistości wielofunkcyjnymi urządzeniami przeznaczonych do tworzenia notatek oraz korzystania z aplikacji w celach zawodowych (największych modeli można używać jako dodatkowych monitorów). Pomimo swojej wysokiej ceny, niektóre ich właściwości (np. niższa rozdzielczość lub brak podświetlenia) sprawiają, że nie zawsze umożliwiają one maksymalny komfort czytania ebooków. Właśnie dlatego kilka modeli Onyxa nie znalazło się w najwyższej kategorii na naszej liście.

Podstawowe modele czytników ebooków (do 350-400 PLN)

Amazon Kindle 10
Amazon Kindle 10

Ponieważ elektroniczny czytnik książek jest urządzeniem przeznaczonym przede wszystkim do czytania książek EPUB i MOBI, wiele osób wcale nie czuje potrzeby wykorzystywania go do bardziej skomplikowanych zdań. Pomimo to praktycznie każdy podstawowy model czytnika ebooków obsługuje obecnie standardowe aplikacje, takie jak przeglądarka internetowa i słownik. Wiele z nich posiada również moduł Bluetooth.

Jednym z największych ograniczeń najtańszych czytników ebooków jest natomiast brak wbudowanego podświetlenia. Jeżeli zdecydujemy na wybranie tego typu modelu, musimy pamiętać o tym, aby przed zabraniem się za lekturę zadbać o odpowiednie oświetlenie zewnętrzne.

Oprócz tego podstawowe modele elektronicznych czytników ebooków mogą posiadać ekrany o nieco niższej rozdzielczości (800 x 600) w technologii Pearl lub ewentualnie Viziplex (najstarsze urządzenia). Jeżeli jednak nie jesteśmy bardzo wymagającymi użytkownikami takiego sprzętu, nie będzie miało to negatywnego wpływu nasz komfort czytania. Czytniki ebooków z tej kategorii są wyposażone w procesory jednordzeniowe, zwykle posiadają do 512 MB pamięci RAM i ok. 3-4 GB pamięci wewnętrznej.

Podstawowe modele czytników ebooków:

  • Kindle Touch (Kindle 8) (cena: ok. 330 PLN)
  • Kindle 10 (z podświetleniem) (cena: 409 PLN)
  • PocketBook Basic 3 (cena: 329 PLN)
  • PocketBook Basic Lux 2 (z podświetleniem) (cena: 379 PLN)
  • InkBook Classic 2 (cena: ok. 330 PLN)
  • Cybook Muse Light (cena: 399 PLN)
  • Onyx Boox Note S (cena: 1399 PLN)

Średnio zaawansowane modele czytników ebooków (do 600 PLN)

PocketBook Touch Lux 4
PocketBook Touch Lux 4

Urządzenia z tej kategorii zazwyczaj posiadają już zarówno wbudowane podświetlenie (pozwalające na czytanie w każdych warunkach), jaki i szereg dodatkowych funkcji. Są one wyposażone w ekrany o wyższej rozdzielczości (zwykle 1024 x 758 pikseli przy 212 PPI) w technologii Carta (najlepsze e-papierowe wyświetlacze na rynku), które doskonale imitują wygląd zwykłego papieru, posiadają lepsze procesory, więcej pamięci RAM (512 MB+), większą pamięć wewnętrzną (zwykle do 8 GB) i mocniejszą baterię. Dzięki temu można wykorzystywać je nie tylko do czytania książek EPUB, lecz również przeglądania sieci (przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy dostępu do komputera lub smartfona) i zdjęć. Jest to idealny sprzęt dla wszystkich, którzy są zapalonymi czytelnikami ebooków (większy komfort czytania), lecz nie wykorzystują swoich urządzeń do celów profesjonalnych.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że mocniejszy procesor w znikomym stopniu przekłada się na jakość korzystania z elektronicznego czytnika książek. Chociaż czas reakcji ekranu (np. przy zmianie stron) może być nieco krótszy, jest to niemal niezauważalne. Niektóre elektroniczne czytniki książek ze średniej półki są również wodoodporne (np. PocketBook Aqua 2), a także obsługują pliki audio. Poza korzystaniem z podstawowych aplikacji, umożliwiają one m. in. wygodne tworzenie notatek i daleko idącą personalizację ustawień czytania (wybór czcionki, wielkości tekstu, trybu czytania itd). Na szczególną swobodę w dostosowywaniu ustawień urządzenia do własnych potrzeb pozwalają czytniki wyposażone w system operacyjny Android (Onyx, InkBook).

Średnio zaawansowane modele czytników ebooków:

  • PocketBook Touch Lux 4 (cena: 479 PLN)
  • PocketBook Aqua i Aqua 2 (cena: ok. 500 PLN)
  • InkBook Prime HD (cena: ok. 550 PLN)
  • InkBook Obsidian (cena: ok. 600 PLN)
  • Onyx AfterGlow (cena: ok. 550 PLN)
  • Onyx Boox Note (bez podświetlenia) (cena: ok. 1899 PLN)
  • Cybook Muse FrontLight 2 (cena: 469 PLN)
  • Nook Glowlight Plus (cena: ok. 550 PLN)
  • Kobo Clara HD (cena: ok. 620 PLN)
  • Booken Saga (cena: 499 PLN)

Najlepsze modele czytników ebooków (od 600 PLN)

Kindle Oasis 3
Kindle Oasis 3

Najbardziej zaawansowane czytniki ebooków to gwarancja zarówno najlepszych parametrów technicznych (najwyższa rozdzielczość ekranu w technologii Carta – 1440 x 1080 i przy 300 PPI w Kindle Paperwhite 4), jak również bardzo solidnego wykonania (przede wszystkim Oasis) oraz kolejnych dodatkowych funkcji (obsługa plików audio, opcja Text to Speech). Są one stworzone dla wszystkich, którzy nie tylko pragną wykorzystać pełny potencjał swojego urządzania (codzienne czytanie ebooków i prasy, robienie notatek i tłumaczenie słów, słuchanie audiobooków), lecz również posługują się nim w pracy.

Większość modeli z tej kategorii nie tylko posiada wbudowane oświetlenie, lecz również funkcję dostosowywania barwy podświetlenia do pory dnia. W wielu przypadkach są one również wyposażone w system regulacji temperatury barwnej ekranu (dostosowywania koloru i intensywności światła do własnych potrzeb), posiadają jeszcze lepsze procesory (dwu lub czterordzeniowe), więcej RAMu (1GB+) i pamięci wewnętrznej (8 GB+).

Chociaż mogłoby się wydawać, że najlepsze czytniki ebooków powinny charakteryzować się dłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu baterii, czasami wcale tak nie jest (potwierdza to szczególnie przypadek Kindle Oasis 2). Ponieważ są one bardziej skomplikowane (zapewniają więcej funkcji) i nierzadko większe od tańszych modeli (ponad 6 cali), w wielu przypadkach zużywają więcej energii. Lepszy procesor również nie jest gwarancją szybszego działania, ponieważ poszczególne parametry urządzenia nie powinny być oceniane w izolacji – liczą się przede wszystkim ich wzajemne stosunki (słabszy procesor przy niższej rozdzielczości ekranu jest w stanie zapewnić działanie bez zarzutu).

Wiele najlepszych czytników ebooków posiada przyciski fizyczne (chociaż dawniej posiadały je tańsze modele, dzisiaj jest odwrotnie), świetnie nadaje się do obsługi plików PDF i przygotowywania elektronicznych notatek (tak jest szczególnie w przypadku urządzeń wyposażonych w rysiki, przede wszystkim wyprodukowanych przez Onyxa). Czyni je to sprzętem doskonale nadającym się nie tylko do czytania ebooków, lecz również profesjonalnych zastosowań w pracy.

Najlepsze modele czytników ebooków:

  • Kindle Paperwhite 3 (oficjalnie już niedostępny w sprzedaży) (cena: ok. 450 PLN)
  • Kindle Paperwhite 4 (cena: 659 PLN)
  • Kindle Oasis 2 (oficjalnie już niedostępny w sprzedaży) (cena: 1339 PLN)
  • Kindle Oasis 3 (cena: 1350-1499 PLN)
  • PocketBook InkPad 3 (cena: 919 PLN)
  • PocketBook InkPad 3 Pro (cena: 1149 PLN)
  • PocketBook Touch HD 3 (cena: 689 PLN)
  • Kobo H2O (cena: 729 PLN)
  • Kobo Aura H2O (cena: ok. 900 PLN)
  • Kobo Aura One (cena: 330 EUR/ok. 1100 PLN)
  • Kobo Forma (cena: 1 369 PLN)
  • Cybook Muse HD (cena: 599 PLN)
  • Onyx Boox Poke (cena: 700 PLN)
  • Onyx Boox Note Pro (cena: 2699 PLN)
  • Onyx Boox Nova Pro (cena: 1349 PLN)
  • Onyx Boox Max 3 (cena: 3899 PLN)
Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *