Najlepsze aplikacje na czytniki Onyx Boox

Jeśli chodzi o systemy operacyjne czytników ebooków, podczas gdy Kindle i reMarlable działają na odmianie Linuxa, Onyx Boox używa Androida. Jeżeli ktoś twierdzi, że Android jest najlepszym oprogramowaniem dla czytników, zazwyczaj uważa tak ze względu na zapewnianą przez niego możliwość samodzielnego instalowania na urządzeniu różnych aplikacji. W takim przypadku pojawia się jednak pytanie: czy każda aplikacja dobrze działa na wyświetlaczu E-ink?

Czytnik ebook Onyx (zdjęcie wprowadzające)

Ze względu na specyfikę ekranu E-Ink, uruchamianie na nim aplikacji z kolorowym interfejsem nie należy do najlepszych pomysłów. Wydaje się jasne, że granie w Candy Crush Saga na czarno-białym wyświetlaczu nie miałoby większego sensu. Podobnie wygląda sytuacja z odtwarzaniem na czytniku ebooków wszystkich aplikacji, które są bogate w animacje. Ponieważ częstotliwość odświeżania ekranu E-Ink jest zbyt wolna, korzystanie na nim z materiałów multimedialnych nie najlepiej się sprawdza.

Elektroniczne czytnik książek stworzone przez Onyxa są specyficznymi urządzeniami, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprzyjać koncentracji i odciągać naszą uwagę od mediów społecznościowych, gier, filmów i innych rzeczy, które mogą nas rozpraszać. Ich prawdziwym przeznaczeniem jest przede wszystkim czytanie i praca. Poniżej wskazaliśmy i omówiliśmy kilka aplikacji, które najbardziej w tym pomagają.

Najlepsze aplikacje na czytnik ebook Onyx

1. Aplikacja do czytania: Amazon Kindle

Obsługa aplikacji Amazon Kindle na czytniku ebook Onyx
Obsługa aplikacji Amazon Kindle na czytniku ebook Onyx

Aplikacja Amazon Kindle jest z pewnością najbardziej popularnym narzędziem do czytania ebooków. Wielu ludzi po raz pierwszy dowiedziało się o e-papierze, gdy Amazon zaczął produkować i sprzedawać Kindle w 2007 roku. Niedługo później Kindle zdominowało rynek również z własną aplikacją. Producent wciąż stawia jednak na urządzenia o małych ekranach i w najbliższym czasie prawdopodobnie się to nie zmieni.

Niezależnie od tego, czy posiadamy czytnik Kindle, możemy jednak korzystać z aplikacji Amazona, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom kochającym czytanie. Jej użytkownicy mogą wygodnie zarządzać ebookami w różnych formatach jedynie za pomocą kilku kliknięć. Mają oni również możliwość czytania darmowych ebooków, kupowania i synchronizowania ich pomiędzy wieloma urządzeniami (PC, Mac, iPad, iPhone, iPod Touch, a także sprzętem działającym na Androidzie).

Jako jedno z najlepszych urządzeń z ekranem E-Ink wyposażonych w Androida, czytnik ebook Onyx jest w stanie odtwarzać aplikację Kindle na dużym wyświetlaczu po odpowiedniej optymalizacji.

Aby jej dokonać, jego użytkownicy muszą przytrzymać ikonę aplikacji Kindle, wybrać opcję optymalizacji [optimize], odnaleźć funkcję Animation Timeout, a następnie ustawić jej wartość na 400. Po wykonaniu tej prostej operacji aplikacja Kindle będzie działać bez zarzutu i nie wystąpią żadne problemy z przerzucaniem stron.


Rekomendowane aplikacje do czytania: Amazon Kindle, KOReader, Moon+ Reader

2. Aplikacja do wiadomości: New York Times

Obsługa aplikacji newsowej New York Times na czytniku ebook Onyx
Obsługa aplikacji newsowej New York Times na czytniku ebook Onyx

Czytanie wiadomości jest istotne z wielu powodów. Jeszcze do niedawna ludzie mieli w zwyczaju codziennie sięgać po drukowane gazety, aby dowiedzieć się, co wydarzyło się na świecie. Obecnie wielu z nich czerpie taką wiedzę z platform internetowych, aplikacji i mediów społecznościowych.

The New York Times jest amerykańskim czasopismem z siedzibą w Nowym Jorku, które posiada ogólnoświatowy zasięg. Stworzona przez nie aplikacja jest natomiast wyposażona w wiele przydatnych funkcji, które zdecydowanie zwiększają komfort czytania newsów w formie elektronicznej.

Ponieważ większość aplikacji do śledzenia wiadomości bez problemu działa na czytnikach Onyx Boox, można instalować na nich właściwie dowolne tego typu narzędzia (włącznie z aplikacjami tworzonymi przez redakcje lokalne). Co więcej, przy odtwarzaniu ich na 13.3-calowym Onyx Boox Max 2, można poczuć się zupełnie tak, jakby czytało się zwykłą gazetę.


Rekomendowane aplikacje do wiadomości: NYTimes, NewsBlur, Guardian

3. Przeglądarka internetowa: Google Chrome

Obsługa Google Chrome na czytniku ebook Onyx
Obsługa Google Chrome na czytniku ebook Onyx

Chrome to bardzo popularna, międzyplatformowa przeglądarka internetowa stworzona przez Google.

Ze względu na wolny czas reakcji ekranu, przeglądanie sieci na większości elektronicznych czytników książek nie jest zbyt przyjemne. Z urządzeniami Onyx Boox jest jednak inaczej. Po zainstalowaniu na nich Chrome wystarczy przesuwać palcem po ekranie, aby uzyskać dostęp do materiałów w sieci. Chociaż wyświetlacz E-Ink wciąż reaguje nieco wolniej od standardowego ekranu LCD ze smartfonów i tabletów, prędkość jego działania jest akceptowalna. Gdy naciśnie się na dowolny link, ładuje się on całkiem szybko.

Chociaż odtwarzanie wideo z YouTube na wyświetlaczu E-Ink jest teoretycznie możliwe, robienie tego nie ma większego sensu, przynajmniej jeżeli nie jesteśmy wielkimi fanami oglądania filmów w czerni i bieli.


Rekomendowane przeglądarki internetowe: Chrome, Firefox

4. Aplikacja do notatek: Evernote

Obsługa Evernote na czytniku ebook Onyx
Obsługa Evernote na czytniku ebook Onyx

Evernote pomaga w skupieniu uwagi na tym, co najważniejsze, a także w uzyskaniu dostępu do ważnych informacji akurat wtedy, gdy najbardziej ich potrzebujemy. W aplikacji można przechowywać zarówno notatki elektroniczne, jak i skany notatek odręcznych. Właśnie to sprawia, że Evernote jest najpopularniejszym tego typu narzędziem na rynku.

Wszystkie notatki, które zostaną sporządzone na czytniku ebook Onyx, mogą zostać zsynchronizowane za pomocą Evernote z ekranem naszego komputera.

Inną popularną aplikacją do zarządzania notatkami jest OneNote. Niestety zarówno OneNote, jak i Evernote nie najlepiej radzą sobie z pismem odręcznym, ponieważ nie zostały one zaprojektowane pod kątem działania na wyświetlaczach E-Ink. W rezultacie może się okazać, że linie rysowane na ekranie będą pojawiać się na nim z lekkim opóźnieniem. To ograniczenie ma jednak zostać naprawione w jednej z kolejnych aktualizacji oprogramowania Onyxa.

Jedną z największych zalet korzystania z aplikacji do obsługi notatek na czytnikach Onyx Boox jest to, że istnieje kilka skutecznych i sposobów na synchronizację notatek z komputerem lub innymi urządzeniami nawet w kilka sekund.


Rekomendowane aplikacje do notatek: Evernote, OneNote

5. Aplikacja biurowa: Google Docs

Obsługa aplikacji Google Docs na czytniku ebook Onyx
Obsługa aplikacji Google Docs na czytniku ebook Onyx

Jeżeli masz zamiar wykorzystywać swój czytnik ebook Onyx do pracy biurowej, Google Docs stanowi dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.

Ponieważ napisanie długiego artykułu za pomocą klawiatury ekranowej jest niezwykle wyczerpujące, przed przystąpieniem do realizacji tego zadania warto podłączyć do elektronicznego czytnika książek osobną klawiaturę za pomocą łącza Bluetooth. Po włączeniu trybu A2 kursor i litery zaczną reagować równie szybko, jak na zwykłym tablecie.

Google Docs można otworzyć w dowolnym momencie za pomocą przeglądarki internetowej.


Rekomendowane aplikacje biurowe: Google Docs, Microsoft Word, WPS Office

6. Aplikacja do obsługi poczty: Gmail

Obsługa poczty Gmail na czytniku ebook Onyx
Obsługa poczty Gmail na czytniku ebook Onyx

Gmail jest darmowym narzędziem do obsługi poczty elektronicznej stworzonym przez Google. Ze względu na jego popularność i solidne działanie wielu użytkowników czytników ebooków z pewnością chętnie z niego skorzysta.

Ponieważ jednak obsługa poczty e-mail nie wymaga odtwarzania żadnych kolorowych elementów ani animacji, praktycznie wszystkie aplikacje pocztowe dobrze sobie z nią poradzą.

Jeżeli mamy wrażenie, że kontrast ekranu nie jest wystarczająco wysoki, a czcionka wydaje nam się za mała, możemy łatwo uregulować wszystkie interesujące nas parametry w ustawieniach.


Rekomendowane aplikacje do obsługi poczty: Outlook, Gmail, Bluemail

Autor: Kuba
Źródło: https://shop.boox.com/blogs/news/

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *