Prasa na czytniku ebooków [KOMPLEKSOWY PORADNIK]

Coraz częściej słyszymy o e-prasie, a większość księgarni internetowych posiada w swojej ofercie nie tylko najlepsze ebooki, lecz również czasopisma. Możliwość wykupienia prenumeraty naszych ulubionych tytułów prasowych w wersji elektronicznej to nie tylko duża oszczędność, lecz przede wszystkim wielka wygoda – wystarczy połączyć się z siecią, aby najnowszy numer wybranego magazynu pojawił się na naszym urządzeniu. Przekonaj się, jak wygląda czytanie prasy na czytniku ebooków

prasa papierowa czy prasa na czytnik ebooków? porównanie

Możliwość wygodnego dostępu do najnowszych tytułów prasowych z pewnością jest jedną z najbardziej praktycznych funkcji czytnika ebooków. Wszyscy wiemy, jak uciążliwe bywa czytanie dużych, nieporęcznych dzienników. Aby skoncentrować się na wybranym artykule, musimy cierpliwie składać i przytrzymywać szeleszczący papier, który łatwo się zagina lub unosi na wietrze. Jeszcze trudniej poradzić sobie z czytaniem gazet w czasie jazdy autobusem lub tramwajem. Gdy stoimy stłoczeni pomiędzy innymi ludźmi jadącymi do pracy, a przytrzymanie gazety jedną ręką nam się nie udaje, takie próby potrafią mocno zirytować.

Dlaczego warto czytać prasę na czytniku ebooków?

Wszystko wygląda zupełnie inaczej, gdy jesteśmy zaopatrzeni w najlepszy czytnik ebookówNie tylko zajmuje on znacznie mniej miejsca i jest bardziej poręczny, lecz również pozwala na daleko idącą personalizację ustawień czytania. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować czy bardziej odpowiada nam dzienny, czy nocy tryb czytania, jesteśmy również w stanie zmienić jasność ekranu, rozmiar (możliwość powiększenia treści artykułów jest bezcenna dla osób starszych) i krój czcionki, a także wielkość marginesów i interlinii. Intuicyjna nawigacja po całej zawartości czasopisma sprawia, że możemy bez problemu przeskakiwać od jednego artykułu do drugiego oraz zachowywać stały pogląd spisu treści.

wodoodporny czytnik kobo

Czytając prasę na czytniku ebooków możemy również korzystać z jego podstawowych interaktywnych funkcji, takich jak sporządzanie notatek, podkreślanie fragmentów tekstu i umieszczanie w nim zakładek. Dzięki temu zawartość naszego ulubionego dziennika lub magazynu znacznie zyska na przejrzystości, a my będziemy w stanie wydobyć z niej jak najwięcej.

kindle zrzut ekranu - podkreślanie

Ekologiczna prasa

Jak przekonywaliśmy w opublikowanym pod koniec 2016 roku artykule 5 powodów by postawić na eko-booki, najlepsze czytniki ebooków są wyjątkowo ekologicznymi urządzeniami – decyduje o tym m.in. ich energooszczędność i duża trwałość, a także fakt, że książka w wersji elektronicznej nie wymaga zużycia papieru, a tym samym wycinki drzew.

Podczas gdy kupione książki latami przechowujemy w domu, w wielu sytuacjach do nich wracając, po zapoznaniu się z treścią gazet zwykle natychmiast je wyrzucamy. W rezultacie przyczyniamy się do ogromnego marnotrawstwa papieru, które niesie ze sobą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego.

kindle zrzut ekranu - gazeta wyborcza

Wydaje się, że szybko dezaktualizujące się treści dzienników i tygodników warto więc przyswajać właśnie w wersji elektronicznej. Idealnie nadają się do tego nie tylko komputery i smartfony (wyposażone w niezdrowe dla oczu ekrany LCD), lecz przede wszystkim najlepsze czytniki ebooków.

Dostępność czasopism

Praktycznie wszystkie najtańsze księgarnie internetowe posiadają w swojej ofercie bogaty wybór elektronicznych czasopism o zróżnicowanej tematyce. Poza Kindle Store kupimy je między innymi w takich sklepach online, jak Nexto, Publio, Woblink, Ekiosk oraz Ebookpoint.

tytuły prasowe dostępne księgarni online publio

Należy podkreślić, że czasopisma z Kindle Store działają jedynie na oryginalnych czytnikach i tabletach Amazonu, a w przypadku smartfonów na aplikacjach Kindle dla systemów Android i iOS. Jeżeli posiadamy urządzenia innych producentów, powinniśmy poszukać interesujących nas tytułów prasowych w niezależnych księgarniach online.

Zrobimy to jednak bez żadnego problemu, ponieważ każdy dobry sklep z ebookami oferuje szeroki wybór czasopism elektronicznych. Na przykład w ofercie Publio.pl znajduje się 357 tytułów prasowych, które zostały uporządkowane w przejrzystych kategoriach: dzienniki, polityka (opinie), psychologia, kultura, lifestyle, religia (wiara), poradniki, hobby. Dostępna w serwisie wyszukiwarka ebooków pozwala również na wyszukiwanie konkretnych magazynów na podstawie słów kluczowych. Do najczęściej kupowanych e-gazet na Publio.pl należą Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Książki, Wysokie Obcasy Extra oraz Polityka.


Przeczytaj również:

Nauka języków z wykorzystaniem czytnika ebooków

Jak to działa?

Uzyskanie dostępu do naszych ulubionych czasopism na czytniku ebooków jest bardzo łatwe i bez trudu poradzą z nim sobie nawet osoby niezaznajomione z technologią. Automatyczna wysyłka najnowszych numerów danego magazynu na nasz czytnik ebooków, którą omawiamy w podpunkcie b, jest natomiast w stanie znacznie ułatwić nasze życie.

a. Pojedynczy egzemplarz

Po kupieniu wybranego tytułu prasowego w jednym ze sklepów internetowych mamy dwie możliwości uzyskania do niego dostępu na naszym czytniku: możemy pobrać go na dysk naszego komputera w odpowiadającym nam formacie (EPUB, MOBI lub PDF), a następnie przerzucić go na urządzenie za pomocą kabla lub wysłać czasopismo bezpośrednio na czytnik, który automatycznie pobierze je po podłączeniu do sieci.

b. Prenumerata

Chociaż w przypadku prenumeraty również możemy zdecydować się na ręczne przerzucanie elektronicznych czasopism z komputera na czytnik (jeżeli wykupimy prenumeratę danej gazety w wersji elektronicznej, będziemy e-mailowo informowani o nowych, gotowych do pobrania numerach), nie ma to większego sensu. Znacznie lepiej jest skorzystać automatycznej wysyłki danego tytułu prasowego na nasze urządzenie.

Aby to zrobić, wystarczy wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach swojego konta w sklepie z e-prasą. W przypadku Publio.pl należy kliknąć na „Moje konto – ustawienia”, otworzyć zakładkę „Wysyłka plików”, a następnie w sekcji „Wyślij na Kindle” lub „Wyślij na PocketBook” zaznaczyć opcję: „Automatycznie wysyłaj każde wydanie e-prasy”.

W przypadku sprzętu innych producentów cała procedura wygląda analogicznie, chociaż nie wszystkie księgarnie internetowe mogą na nią pozwalać.

Ile to kosztuje?

Czytanie czasopism na czytniku ebooków to nie tylko większa wygoda, lecz również spora oszczędność. Chociaż różnica w cenach pojedynczego numeru naszego ulubionego czasopisma w wersji drukowanej i elektronicznej nie jest zbyt duża, w przypadku prenumeraty jest już jednak zupełnie inaczej.

fragment czasopisma science-fiction - zrzut ekranu

Cena jednego egzemplarza Gazety Wyborczej mieści się w granicach od 3, 99 PLN (wydanie wtorkowe) do 5,49 PLN (wydanie weekendowe). Za tę samą gazetę w wersji elektronicznej zapłacimy na Publio.pl 2, 84 PLN. Jeżeli jednak zdecydujemy się na prenumeratę, cena czasopisma spadnie do 1, 31 PLN za egzemplarz.

Ceny prenumeraty papierowego wydania Gazety Wyborczej:

  • Miesięczna: 100-115 PLN
  • Kwartalna: 314-330 PLN
  • Półroczna: 636-648 PLN
  • Roczna: 1188 PLN

Ceny prenumeraty elektronicznego wydania Gazety Wyborczej na Publio.pl:

  • Miesięczna: 54 PLN
  • Kwartalna: 134, 99 PLN
  • Półroczna: 228, 99 PLN
  • Roczna: 399 PLN

Jak wynika z powyższego zestawienia, decydując się na prenumeratę dziennika w wersji elektronicznej możemy zaoszczędzić praktycznie połowę w stosunku do kosztów wydania papierowego. W przypadku prenumeraty rocznej nasza oszczędność będzie jeszcze większa.

Ceny prenumeraty papierowego wydania tygodnika Wprost:

  • Kwartalna: 70 PLN
  • Półroczna: 153 PLN
  • Roczna: 249 PLN

Ceny prenumerata elektronicznego wydania tygodnika Wprost na Kiosk24.pl:

  • Miesięczna: 18 PLN
  • Kwartalna: 58 PLN
  • Półroczna: 99 PLN
  • Roczna: 189 PLN

Warto również wspomnieć, że najtańsze księgarnie internetowe posiadające w swojej ofercie tytuły e-prasowe regularnie organizują atrakcyjne promocje, w ramach których możemy kupować wybrane magazyny w jeszcze niższych cenach. To sprawia, że gdyby osoby regularnie czytające jedno lub więcej czasopism zdecydowały się na zakup czytnika ebooków za kilkaset PLN, wydane pieniądze szybko by im się zwróciły, pozwalając wymiernie ograniczyć koszty prenumeraty ulubionych magazynów.

Pobieranie darmowych treści

Istnieją jeszcze dwa alternatywne sposoby uzyskania dostępu do naszych ulubionych prasowych treści na czytniku ebooków.

a. Pobieranie artykułów PDF

Po pierwsze możemy pobierać pojedyncze artykuły z sieci (najlepiej w trybie poprawionej czytelności, który usuwa zbędne elementy strony internetowej, takie jak boczne panele menu oraz reklamy) w formacie PDF, a następnie przerzucać je na swoje urządzenie.

zapisywanie artykułów formie pdf - zrzut ekranu

Takie podejście sprawdza się jednak właściwie wyłącznie wtedy, gdy przerzucamy wiele artykułów naraz (siłą rzeczy nie chodzi w tym przypadku o treści newsowe, lecz raczej artykuły tematyczne, które zachowują wartość przez dłuższy czas), aby móc w stosownych chwilach do nich zaglądać. Poza tym nie wszystkie najtańsze czytniki ebooków dobrze obsługą pliki PDF. Aby się dowiedzieć, które urządzenia radzą sobie z nimi bez żadnych problemów, warto zajrzeć do naszego artykułu najlepsze czytniki do odczytu plików PDF.

artykuł bbc w formie pdf na czytniku ebooków

b. Fetch news z programem Calibre

Po drugie, z pomocą popularnego programu Calibre jesteśmy w stanie pobierać zawartość stron internetowych wielu czasopism prosto na nasz czytnik ebooków. Jest to możliwe dzięki opcji „Pobierz newsy” („Fetch News”), która pozwala na uzyskanie subskrypcji takich czasopism, jak m. in. Rzeczpospolita, Newsweek Polska, Polityka, Wprost, Dwutygodnik, Focus, Histmag (magazyn historyczny), Lege Artis (magazyn prawny), Gazeta Pomorska, Fronda.pl czy PC Lab. W tym przypadku uzyskujemy dostęp do darmowych artykułów publikowanych na stronach wymienionych tytułów prasowych, które zostają sformatowane pod kątem wygodnego odtwarzania na czytniku.

pobieranie wiadomości w programie calibre

Szczególną zaletą funkcji „Fetch news” programu Calibre jest możliwość skorzystania z opcji planowanego pobierania interesujących nas treści. Dla każdego z dostępnych w programie czasopism możemy ustawić subskrypcję, wybierając częstotliwość i porę pobierania zawartości danej strony. Dzięki temu uzyskamy pewność, że np. codziennie o 8 rano lub raz w tygodniu wieczorem wszystkie artykuły zasubskrybowanych portali zostaną przygotowane do czytania na naszym czytniku.

gazeta prawna na czytniku ebooków

Aby uzyskać do nich dostęp możemy podłączyć Kindle do komputera, pozwalając na to, aby Calibre automatycznie wysłał na niego wszystkie ostatnio pobrane treści. Innym rozwiązaniem jest uzupełnienie w programie adresu naszego czytnika – dzięki temu Calibre od razu sam prześle wszystkie pliki przez Internet.

Darmowe magazyny

Warto jeszcze wspomnieć, że w Internecie z łatwością znajdziemy nie tylko książki online do pobrania za darmo, lecz również sporo darmowych czasopism. Należą do nich między innymi takie tytuły prasowe jak Dwutygodnik, Esencja czy Metro. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich, którym zależy na prostych, przystępnych treściach, umilających na przykład drogę do pracy.

Największe zalety czytania prasy na czytniku (podsumowanie):

  • Większa wygoda (poręczność czytnika),
  • Możliwość personalizacji ustawień czytania i oświetlenia,
  • Łatwiejsza nawigacja w zawartości czasopisma,
  • Duża oszczędność,
  • Ekologiczność,
  • Możliwość korzystania z notatek, podkreśleń i zakładek,
  • Szeroki wybór tytułów prasowych,
  • Możliwość korzystania z automatycznej wysyłki czasopisma na czytnik.

Ekologiczna, mobilna i przyjemna – czyli prasa elektroniczna na czytnikach Onyx Boox! [materiał wideo]

Autor: Kuba

Powiązane treści:

4 Responses

  1. mam wątpliwości kiedy art. został napisany. egazeciarz od dawna nie działa

    1. Artykuł został przygotowany niedawno – wybacz tę pomyłkę, już ją poprawiłem, z rozpędu odwołałem się do tego serwisu. Pozdrawiam, Kuba

  2. Jeśli chodzi o ekologiczność to nie do końca się z tym można zgodzić. Bardziej ekologiczne jest kupienie żywej choinki od tej sztucznej, okna drewniane od plastikowych itd itp… Wmawiają nam głupoty bo chodzi o pieniądze :).
    Fajny artykuł, sporo odpowiedzi na moje pytania. Dziękuje.

    1. Wielkie dzięki za opinię 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *