8 sposobów na zwiększenie wytrzymałości baterii czytnika ebooków

Gdy korzystamy na co dzień z czytnika ebooów, łatwo możemy się zorientować, jak ogromny wpływ na żywotność jego baterii posiada stosowanie się do kilku prostych zasad. Ponieważ samo podświetlenie urządzenia zużywa mnóstwo energii, dzięki jego wyłączeniu możemy wydłużyć czas pracy czytnika nawet cztero lub pięciokrotnie. Co jeszcze możemy zrobić, aby zapewnić sobie możliwość jak najdłuższego czytania?

Chociaż wbudowane oświetlenie jest jedną z najcenniejszych funkcji współczesnych czytników ebooków, posiada ono negatywny wpływ na wytrzymałość umieszczonej w nim baterii. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie nowego Kindle Oasis, który został wyposażony aż w 25 diod LED.

W związku z tego rodzaju obserwacjami postanowiliśmy zebrać w jednym artykule 8 prostych sposobów na wydłużenie wytrzymałości baterii elektronicznego czytnika książek. Większość z nich działa zarówno na Kindle, jak i na urządzeniach innych producentów. Chociaż wydają się one oczywiste i niepozorne, pamiętanie o tych kilku prostych zasadach jest w stanie znacznie odmienić nasz komfort korzystania z czytnika ebooków.

8 sposobów na zwiększenie żywotności baterii czytnika ebooków

1. Wyłącz WiFi, włącz tryb samolotowy

Korzystanie z WiFi jest bardzo przydatne, gdy zależy Ci na automatycznej synchronizacji danych lub znalezieniu określonych informacji na Wikipedii. Niestety posługiwanie się bezprzewodowymi funkcjami czytnika ebooków jest w stanie szybko rozładować jego baterię.

2. Wyłącz podświetlenie ekranu, zmniejsz jego jasność

Chociaż zasada mówiąca o tym, że wyłączenie podświetlenia ekranu przekłada się na wyższą żywotność baterii czytnika, wydaje się oczywista, często nie zdajemy sobie sprawy, o jak dużej różnicy w tym przypadku mówimy. Gdy podświetlenie naszego urządzenia jest naprawdę jasne, zużywa ono ogromne ilości energii. Jeżeli zatem chcemy wydłużyć jego zdolność do pracy, powinniśmy maksymalnie zmniejszyć podświetlenie (a przy korzystaniu z odpowiednio silnego źródła światła zewnętrznego całkowicie je wyłączyć).

3. Wyłącz funkcję automatycznej regulacji podświetlenia ekranu

Najlepsze czytniki ebooków posiadają funkcję automatycznej regulacji podświetlenia ekranu, która dostosowuje intensywność podświetlenia do warunków panujących na zewnątrz. Problem z takim rozwiązaniem polega na tym, że włącza ono podświetlenie ekranu, gdy na zewnątrz jest jasno, co szybko wyczerpuje baterię. Jeżeli jednak kilka razy manualnie obniżysz jasność wyświetlacza, po pewnym czasie czytnik (Kindle) zacznie robić to automatycznie.

4. Ustaw mniejszą czcionkę i interlinię

Im więcej słów mieści się w czasie czytania na ekranie Twojego elektronicznego czytnika książek, tym rzadziej musisz przewracać stronę. Ponieważ wyświetlacze e-papierowe zużywają energię jedynie w czasie zmiany stron, ustawienie mniejszej czcionki i zmniejszenie interlinii przekłada się na możliwość dłuższego korzystania z czytnika ebooków.

5. Włącz tryb oszczędzania energii

Niektóre czytniki ebooków posiadają funkcję oszczędzania energii, która pozwala na skutecznie wydłużenie ich zdolności do pracy. Tak jest np. w przypadku urządzeń Onyxa lub Kindle Paperwhite. Opcję włączania i wyłączania trybu oszczędzenia energii możesz znaleźć w ich ustawieniach (przy wyłączonym trybie czytnik ebooków wybudza się szybciej).

6. Zmień ustawienia odświeżania stron

Najlepsze czytniki ebooków zapewniają możliwość manualnego regulowania ustawień odświeżania stron (np. Kobo), dzięki której możesz samodzielnie zdecydować, po ilu stronach wyświetlacz urządzenia powinien zostać całkowicie odświeżony. Jeżeli wybierzesz opcję odświeżania ekranu po przerzuceniu każdej strony, czytniki będzie zużywać więcej energii, niż w przypadku rzadszego odświeżania.

7. Wyłącz ekran dotykowy

Niektóre modele czytników ebooków (np. Kindle Oasis i Kindle Paperwhite) zapewniają możliwość wyłączenia ekranu dotykowego, która pozwala unikać przypadkowego włączenia czegoś po naciśnięciu jego powierzchni. Chociaż skorzystanie z tej funkcji prawdopodobnie nie będzie miało wielkiego wpływu na wydłużenie żywotności baterii urządzenia, w pewnych sytuacjach warto o nim pamiętać (przede wszystkim jako o rozwiązaniu dodatkowym).

8. Wyłączaj czytnik ebooków

Jeżeli używasz swojego czytnika ebooków jedynie od czasu do czasu, to wyłączanie go (zamiast korzystaniu z trybu uśpienia) szybko pozwoli Ci dostrzec pewien wzrost wytrzymałości pracy na baterii. Warto jednak pamiętać, że podobnie jak w poprzednim przypadku, różnica w zużyciu energii będzie w tym przypadku minimalna. Jeżeli więc najbardziej zależy Ci na komforcie korzystania z urządzenia, takie rozwiązanie prawdopodobnie nie przypadnie Ci do gustu. Co więcej, niektóre elektroniczne czytniki książek (przede wszystkim Kindle) nawet nie posiadają opcji całkowitego wyłączenia.


Chcesz poznać więcej praktycznych porad na temat czytników? Zajrzyj do działu z poradnikami i śledź nas na Facebooku!


Autor: Kuba
Źródło: https://blog.the-ebook-reader.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *