Najlepsze tanie czytniki ebooków w 2020 roku

Wielu producentów czytników ebooków poświęca większość środków marketingowych na promocję najdroższych urządzeń w swojej ofercie. Warto jednak pamiętać, że istnieje sporo ludzi, którzy chętnie zdecydowaliby się na zakup czytnika ebooków, gdyby nie musieli dużo na niego wydać. Które z tańszych elektronicznych czytników książek dają gwarancję wysokiej jakości?

Najlepsze tanie czytniki ebooków w 2020 roku

1. Amazon Kindle Basic

Kindle Basic

Podstawowy model Kindle został odświeżony w 2019 roku za sprawą kilku nowych, świetnych funkcji. Urządzenie zostało wyposażone w najnowszej generacji ekran E Ink Carta. Użytkownicy polecanego czytnika ebooków mogą również korzystać z wbudowanego podświetlenia, które idealnie sprawdza się przy czytaniu w ciemności. W przeciwieństwie do podświetlenia znanego ze smartfonów, nie świeci ono prosto w oczy, lecz działa na zasadzie równomiernego rozprowadzania światła po powierzchni całego ekranu.


Cena Kindle Basic (wersja bez reklam): 389 PLN

2. Kobo Clara HD

Kobo Clara HD to nowy, 6-calowy czytnik ebooków, który jest następcą Kobo Aura Edition 2 i Kobo Glo HD. Urządzenie posiada wbudowane podświetlenie, korzystając z tej samej technologii regulacji temperatury barwnej (Comfortlight PRO), co Kobo Aura One. W rezultacie ocieplone pomarańczowym odcieniem światła podświetlenie zapewnia użytkownikom czytnika ebooków maksymalny komfort czytania książek w wersji elektronicznej również po zmroku. Nowe oprogramowanie oraz wyświetlacz o rozdzielczości 300 PPI sprawiają, że tekst i okładki ebooków na ekranie Kobo Clary HD są wyraźne, kontrastowe i ostre.


Cena Kobo Clary HD: ok. 620 PLN

3. PocketBook Touch Lux 4

PocketBook Touch Lux 4

Chociaż w przypadku PocketBooka Touch Lux 4 producent zdecydował się na zmianę designu, urządzenie pod względem funkcjonalności nie ustępuje modelom z linii InkPad. Polecany czytnik ebooków został wyposażony w 6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 212 DPI, a także 8 GB pamięci wewnętrznej. Jest to jeden z nielicznych modeli elektronicznych czytników książek, który posiada wejście na kartę SD. Dzięki temu istnieje możliwość rozszerzenia jego pamięci flash o dodatkowe 32 GB.

Dzięki wykorzystaniu wbudowanego podświetlenia użytkownicy PocketBooka Touch Lux 4 mogą bez problemu pogrążyć się w lekturze książek w wersji elektronicznej również w nocy. To między innymi dlatego czytnik ebooków był jednym z najlepiej sprzedających się urządzeń PocketBooka w 2019 roku.


Cena PocketBooka Touch Lux 4: 445 PLN

4. Nook Glowlight 3

Nook Glowlight 3

Nook Glowlight 3 zadebiutował na rynku w 2017 roku i wciąż pozostaje dostępny na stronie Barnes & Noble. Chociaż oficjalna cena urządzenia nie należy do najniższych, istnieje możliwość kupienia go w ramach jednej z wielu promocji. Nook Glowlight 3 został wyposażony w szereg innowacyjnych funkcji, których nie posiada wiele konkurencyjnych czytników ebooków.

Jego użytkownicy mogą np. korzystać z przycisku do zmiany stron, który pozwala na natychmiastowe przeskakiwanie na początek rozdziału (wystarczy dwa razy go wcisnąć). Dłuższe przytrzymanie tego samego przycisku pozwala natomiast na szybkie wertowanie kolejnych stron książki w wersji elektronicznej. Nook Glowlight 3 jest również pierwszym urządzeniem amerykańskiego producenta, w którym został wykorzystany system regulacji podświetlenia Comfortlight (mieszający ze sobą zimne i ciemne odcienie światła).


Cena Nooka Glowlight 3: ok. 450 PLN

5. Tolino Shine 3

Tolino Shine 3

Pod koniec 2017 roku Kobo nabyło prawa do ekosystemu Tolino od Deutsche Telekom. Od tamtej pory kanadyjskie przedsiębiorstwo technologiczne posiada pełną kontrolę nad sprzętem i oprogramowaniem marki Tolino. Pozostali członkowie grupy Tolino nadal jednak sprzedają książki w wersji elektronicznej za pośrednictwem oficjalnej księgarni firmy, a także zajmują się dystrybucją czytników ebooków we własnych punktach sprzedaży detalicznej.

Tolino Shine 3 to w rzeczywistości nieco zmodyfikowana wersja Kobo Clary HD, którą wyróżnia możliwość kupowania ebooków w wielu różnych księgarniach oraz wygodnej synchronizacji z publicznymi bibliotekami.


Cena Tolino Shine 3: ok. 500 PLN

Jak wybrać swój pierwszy czytnik ebooków [materiał wideo]

6. Onyx Boox Poke Pro

Onyx Boox Poke Pro

Onyx Boox Poke Pro posiada 6-calowy wyświetlacz E Ink Carta HD o rozdzielczości 1072×1448 i 300 PPI. Ekran urządzenia nie został umiejscowiony równo z jego ramką, lecz znajduje się on nieco niżej. Polecany czytnik ebooków został wyposażony w podświetlenie oraz system regulacji temperatury barwnej, który pozwala na uzyskanie efektu światła świecy. We wnętrzu urządzenia znajduje się mocny, czterordzeniowy procesor o pomocy 1.6 GHz, 16 GB pamięci flash oraz 2 GB pamięci RAM.

Kolejnym wyróżnikiem Onyxa Boox Poke Pro jest wykorzystanie w nim Androida w wersji 6.0, który umożliwia pobieranie wielu aplikacji z Google Play (podstawowy model Poke działa na Androidzie 4.4). Elektroniczny czytnik książek jest zasilany baterią o mocy 2500 mAh, łączy się on z WiFi i posiada gniazdo USB-C. Dzięki technologii Bluetooth użytkownicy urządzenia mają również możliwość słuchania na nim audiobooków za pomocą bezprzewodowych słuchawek lub głośników.


Cena Onyxa Boox Poke Pro: ok. 650 PLN

7. Likebook Mars

Likebook Mars

Gdy pod koniec 2018 roku zadebiutował na rynku, Likebook Mars należał do najlepszych czytników ebooków dostępnych w sprzedaży. Urządzenie zostało wyposażone w 7.8-calowy ekran dotykowy E Ink Carta o rozdzielczości 1782×1448 and 300 PPI i 300 PPI.

Likebook Mars posiada wbudowane podświetlenie, które stanowi rezultat umieszczenia w jego obudowie 17 diod LED. Ponieważ część z nich jest biała, a część pomarańczowa, użytkownicy polecanego czytnika ebooków mogą dostosować barwę podświetlenia do własnych potrzeb. Urządzenie pozwala również na uzyskanie efektu światła palącej się świecy. Podczas gdy większość wyposażonych w funkcję regulacji barwy podświetlenia czytników ebooków posiada dwa osobne suwaki do regulacji jego ustawień, Likebook Mars umożliwia robienie tego samego za pomocą jednego (po włączeniu odpowiedniego trybu za pomocą ikony księżyca). Zdecydowanie sprzyja to wygodzie i prostocie obsługi.

We wnętrzu urządzenia znajduje się ośmiordzeniowy procesor o mocy 1.5 GHz, a także 2GB pamięci RAM i 16 GB pamięci flash. Warto podkreślić, że Likebook Mars był pierwszym czytnikiem ebooków, w którym wykorzystano ośmiordzeniowy procesor. Oprócz tego elektroniczny czytnik książek posiada Bluetooth, 3.5 mm wejście słuchawkowe (przy braku wbudowanych głośników) i funkcję obsługi WiFi. Ponieważ został on wyposażony w gniazdo na kartę SD, pamięć Likebooka Mars może zostać rozszerzona o dodatkowe 128 GB.


Cena Likebooka Mars: ok. 870 PLN

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader, PC World

Powiązane treści:

1 Responses

  1. Coż – jak by nie patrzeć jeśli ktoś czyta głównie po polsku to każdy czytnik z Legimi jest najlepszym wyborem. Ale nie Kindle niestety jest zbyt ułomny z Legimi. Mimo że kupiłem parę czytników Amazon i nie ma nic lepszego to jeśli chodzi o bibliotekę ja wybrałbym PocketBook. Mam i nie jest idealnie ale zasób książek (za darmo – kody z biblioteki!) wszystko wynagradza. Niestety póki Amazon będzie nas traktował tylko jako tańszą siłę roboczą a nie jako równorzędnych klientów… Jak Bóg Kubie tak Kuba Bogu 😉
    Legimi – to lepsze niże Netflix!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *