Jakie umiejscowienie przycisków na czytniku ebooków jest najlepsze?

Chociaż producenci czytników elektronicznych jakiś czas temu zaczęli rezygnować z przycisków fizycznych, obecnie ponownie na nie stawiają. Wielu użytkowników zwraca uwagę, że pomagają one w wygodnym ułożeniu urządzenia w dłoni, często działając lepiej od ekranu dotykowego. Jaka lokalizacja przycisków jest jednak najlepsza? Czy Waszym zdaniem powinno umieszczać się z boku, czy na dole urządzenia?

Kindle 3 - przyciski na krawędzi ekranu

Wiele osób uważa, że czytniki ebooków z fizycznymi przyciskami do zmiany stron są znacznie lepsze od pozostałych. Ich zdaniem trzymanie kciuka na wygodnym przycisku sprawdza się o wiele lepiej, niż przesuwanie palcem po ekranie co 30 sekund, a następnie ponowne poprawianie ułożenia czytnika w dłoni. Czy rozważając zakup czytnika ebooków powinniśmy brać pod uwagę dostępność przycisków?

Powrót fizycznych przycisków w czytnikach ebooków

Zanim pojawiły się dotykowe ekrany, fizyczne przyciski zmiany stron były standardem we wszystkich najlepszych czytnikach ebooków. Po zmianie designu czytników, które zaczęły coraz bardziej upodabniać się do smartfonów i tabletów, wykorzystywanie w nich przycisków stało się mniej powszechne.

Obecnie przyciski fizyczne coraz częściej wracają. Niestety uznaje się je za cechę premium (np. Kindle Oasis lub Kobo Forma), która wymaga wydawania na zakup czytnika ebooków znacznie więcej pieniędzy.

Modele czytników ebooków z przyciskami fizycznymi

Model czytnika ebookówLokalizacja przycisków fizycznychCena
Amazon Kindle Oasis 3Przyciski do zmiany stron w czytniku ebooków Kindle Oasis 3 zostały umiejscowione po prawej stronie ekranu. Urządzenie posiada funkcję automatycznego obracania wyświetlanego obrazu. W ustawieniach Oasis 3 istnieje opcja odwrócenia funkcji przycisków w taki sposób, aby przycisk znajdujący się niżej zmieniał stronę na następną, a ten powyżej na poprzednią.1499 PLN
Barnes and Noble Nook Glowlight 3Nook Glowlight 7.8 z 2019 roku posiada dwie pary przycisków fizycznych po każdej stronie ekranu. Dzięki temu z urządzenia mogą wygodnie korzystać zarówno osoby prawo, jak i leworęczne. Niestety przestrzeń pomiędzy klawiszami nie jest zbyt duża.119,99 USD
Kobo FormaCzytnik Kobo Forma posiada dwa przyciski do zmiany strony po prawej stronie obudowy. Elektroniczny czytnik książek został wyposażony w funkcję rotacji ekranu, dzięki której bez problemu mogą korzystać z niego również osoby leworęczne. Znakiem rozpoznawczym czytników Kobo jest szybki system zmiany stron. Po wciśnięciu jednego z dwóch przycisków można spodziewać się błyskawicznego wyświetlenia nowej treści na ekranie.1400 PLN
Pocketbook Touch HD 3 Pocket Book Touch HD 3 oferuje możliwość zmiany stron za pomocą przycisków fizycznych, które znajdują się pod dolną krawędzią ekranu. Jeden z nich umożliwia cofnięcie się do poprzedniej strony, a drugi przejście do kolejnej.659 PLN
Pocketbook Inkpad 3Ink Pad 3 to najbardziej reprezentatywny model spośród wszystkich czytników marki PocketBook. Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń szwajcarskiej firmy, przyciski zostały w jego przypadku umiejscowione na samym dole ekranu.889 PLN
Pocketbook Touch Lux 4Najbardziej popularny model marki PocketBook umożliwia zmienianie stron za pomocą przycisków umieszczonych przy dolnej krawędzi. Dwa pozostałe przyciski fizyczne służą do otwierania menu oraz przechodzenia do ekranu głównego.455 PLN
Pocketbook Basic Lux 2Model dedykowany dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem cyfrowymi książkami. Relatywnie niski koszt zakupu (urządzenie jest dostępne już od 360 PL) oraz intuicyjna i prosta obsługa sprawiają, że Pocketbook Basic Lux 2 to idealny wybór dla początkujących użytkowników. Trzy przyciski fizyczne zostały w jego przypadku umieszczone tuż przy dolnej krawędzi.379 PLN
Pocket Book Aqua 2Jeden z kilku wodoodpornych modeli czytników w ofercie PocketBooka (poza Touch HD 3 i InkPad 3 Pro), który jest dostępny do kupienia jedynie w kolorze niebieskim. Ponieważ zarówno przyciski (4 przyciski fizyczne bez szczelin umieszczone na dole), jak i krawędzie obudowy ekranu wykonane zostały z gumy, urządzenie jest w pełni zabezpieczone przez zalaniem, a nawet zanurzeniem pod wodą. 529 PLN
Inkbook Prime HDInkbook Prime HD to czytnik ebooków z najwyższej półki, który został wyprodukowany przez firmę Arta Tech. Przyciski fizyczne w kształcie diamentów są umiejscowione parami po każdej stronie ekranu. Po naciśnięciu wywołują one charakterystyczny dźwięk, który z pewnością przypadnie do gustu wielu użytkownikom.550 PLN
Inkbook LumosPodstawowy model czytnika firmy Arta Tech, Inkbook Lumos, posiada po dwa przyciski fizyczne do zmiany stron z obydwu stron ekranu.380 PLN

Lokalizacje przycisków

Gdy przyjrzymy się wszystkim dawnym modelom elektronicznych czytników książek, które posiadały przyciski fizyczne, od razu dostrzeżemy, że były one umieszczane w kilku typowych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest np. usytuowanie ich pod samym ekranem (tak jak w starszych modelach Sony lub w PocketBookach). W większości przypadków przyciski do zmiany stron znajdują się wzdłuż krawędzi ekranu czytnika ebooków, jednak dla niektórych użytkowników ramki urządzenia są zbyt wąskie, aby uzyskać dobry chwyt. Wygodniej jest im trzymać je od dołu, a nie z boku.

Niektórzy zwracają również uwagę, że osobny przycisk do cofania jest im niepotrzebny. Używają go tak rzadko, że jeden dolny przycisk do przeskakiwania na kolejne strony czytanych ebooków na Kindle, plików PDF lub książek EPUB w pełni by im wystarczył.

Jakie lokalizacje przycisków fizycznych są najlepsze?

Nie ulega wątpliwości, że niektóre lokalizacje przycisków sprawdzają się lepiej, a inne gorzej. Przekonaj się, na które z nich najczęściej stawiają producenci najlepszych czytników ebooków.

1. Przyciski pod ekranem

PocketBook Basic Lux 2 - przyciski na dole ekranu

Starsze modele elektronicznych czytników Sony (takie jak np. Sony PRS-350), posiadają przyciski fizyczne na dole ekranu. Innym producentem, który zdecydował się na takie rozwiązanie, jest PocketBook.

2. Przyciski z obu stron ekranu

Nook Glowlight Plus - przycisku po obu stronach ekranu

Prawdopodobnie najbardziej powszechną opcją jest umieszczanie przycisków po obu stronach ekranu elektronicznego czytnika książek, tak jak w obecnej linii Nooków. Dzięki temu możliwe staje się łatwe przewracanie stron niezależnie od tego, czy trzymamy urządzenie w prawej, czy w lewej ręce.

3. Przyciski przy bocznej krawędzi

Kindle 3 - przyciski na krawędzi ekranu

Charakterystyką odmianą przycisków bocznych są przyciski umiejscowione na samej krawędzi ekranu, tak jak w starym Kindle 3.

4. Czujniki boczne zamiast przycisków

Kindle Voyage - czujniki po obu stronach ekranu

Kindle Voyage posiada specjalne czujniki po obydwu stronach ekranu, które zastępują przyciski fizyczne. Niektórzy użytkownicy je doceniają, ale wielu innych na nie narzeka. Ponieważ krawędzie Kindle Voyage są stosunkowo wąskie, czasami trudno jest używać czujników bez przypadkowego naciskania ekranu.

5. Przyciski na bocznej krawędzi

Pyrus Mini - przyciski na bocznych krawędziach obudowy

Najbardziej nietypową lokalizacją przycisków jest boczna krawędź obudowy czytnika (jest to to samo miejsce, w którym producenci smartfonów umieszczają przyciski do regulacji głośności). Jednym z modeli czytników ebooków, które posiadały takie przyciski, był Pyrus Mini. To rozwiązanie było w praktyce bardzo wygodne, dlatego wydaje się dziwne, że nie zdecydowali się na nie inni producenci.

6. Przyciski z jednej strony ekranu (na uchwycie)

Kindle Oasis - przyciski z jednej strony ekranu

Kindle Oasis i Kobo Forma znane są z przycisków umieszczonych tylko po jednej stronie ekranu, w miejscu, które pełni jednocześnie funkcję wygodnego uchwytu. To nadaje urządzeniom nieco dziwny, asymetryczny wygląd, a także sprawia, że podczas zmiany rąk trzeba korzystać z automatycznego obracania.

7. Przyciski z tyłu

Ostatnim rozwiązaniem jest umieszczenie przycisków z tyłu czytnika ebooków. W tym przypadku jednak problematyczne staje się korzystanie z etui.

Podsumowanie

Wiele wskazuje na to, że wartość umiejscowienia przycisków fizycznych jest uzależniona od naszych indywidualnych preferencji. Rozmiar dłoni, ulubione sposoby trzymania czytnika, korzystanie z etui – to wszystko niewątpliwie wpływa na nasz stosunek do poszczególnych lokalizacji przycisków.

Przed zakupem czytnika ebooków warto jednak pamiętać, że ich dostępność i położenie nie jest nieistotną kwestią, która posiada jedynie walory estetyczne, lecz może wpływać na jakość korzystania z urządzenia. Czy Waszym zdaniem przyciski fizyczne się przydają? Jeżeli tak, to gdzie powinno się je umieszczać?


Artykuł wydaje Ci się przydatny? Polub naszą stronę na Facebooku, aby być na bieżąco z najnowszymi poradami, testami, porównaniami i innymi materiałami!


Autor: Konrad/Kuba
Źródło: https://blog.the-ebook-reader.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *