Jak pokonać uzależnienie od scrollowania?

Jak pokonać uzależnienie od scrollowania?

Ile razy złapałeś się na tym, że po obejrzeniu jednego krótkiego filmiku na TikToku okazało się, że przepadłeś w otchłani internetu na dwie godziny? Scrollowanie materiałów w social mediach działa jak paczka chipsów – zaczynasz od jednego, a potem sięgasz po kolejne, aż orientujesz się, że zniknęła cała paczka, a Ciebie dopadają wyrzuty sumienia, że znowu… Różnica polega jednak na tym, że chipsy kiedyś się kończą, a media społecznościowe – nigdy. Doskonale wiemy, jak trudno jest się oprzeć tego typu uzależnieniu, kiedy wszystko na ekranie smartfona jest fascynujące, kolorowe i zajmujące. Dobrze też wiemy, że te uczucia są złudne, a po takiej sesji cyfrowego hałasu czujemy się przebodźcowani, jakby ktoś wyssał z nas część energii. I to jest jeden z powodów, dla których warto zainteresować się technologią E Ink, bo tylko ona wprowadza prawdziwy spokój i skupienie do rzeczywistości nierozłącznie związanej z ekranami.  Tylko ona może pomóc wyrwać się z cyfrowej spirali…

Dlaczego nie możemy przestać scrollować?

Ludzki mózg instynktownie szuka nowych bodźców, a scrollowanie pobudza ośrodek nagrody, wywołując uczucie przyjemności i szybkiej gratyfikacji. Media społecznościowe łączą w sobie wszystko, co przyciąga uwagę – treści są śmieszne, wzruszające, dziwne i kontrowersyjne. A do tego algorytmy są tak zaprojektowane, byśmy przed ekranem zostali jak najdłużej. W efekcie zostajemy wciągnięci w niekończącą się sieć informacyjną, licząc na kolejne szybkie „dopaminowe uderzenia”.

Źródło: Canva

Konsekwencje ciągłego scrollowania

Pierwszy efekt uboczny? Zmęczone oczy. Długotrwałe wpatrywanie się w podświetlane ekrany prowadzi do suchości i pieczenia oczu oraz pogorszenia ostrości widzianego obrazu. Ale to nie wszystko. Bezmyślne scrollowanie wpływa również na psychikę – mózg przestaje wytrzymywać zwyczajną, a niezwykle potrzebną nudę i uczy się szukać szybkich nagród, tracąc stopniowo zdolność skupienia się na wymagających zadaniach. W efekcie spada nasza efektywność w pracy, w nauce, a nawet w prozaicznych codziennych obowiązkach.

E Ink lekarstwem na wyrwanie się z cyfrowego uzależnienia

W przeciwieństwie do sprzętów nastawionych na dynamikę i efektowność, czytniki i notatniki z ekranami E Ink od początku powstawały w duchu filozofii skupienia, spokoju i prostoty. Łączą one zalety technologii z minimalizmem, który pozwala się wyciszyć i działać świadomie „tu i teraz”. Jak to osiągnąć? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów.

1. Wycisz rozpraszacze. Postaw na cyfrowy minimalizm

W świecie zdominowanym przez wszechobecne urządzenia ekranowe warto ograniczyć cyfrowy szum i korzystać ze sprzętu, który rzeczywiście wspiera nasze zdrowie. Ale jak się odciąć od e-maili, wiadomości i ulubionych aplikacji? Wcale nie trzeba zupełnie z nich rezygnować! Wiele czytników i notatników (np. marki Onyx Boox) działa w otwartym systemie Android i obsługuje ofertę Sklepu Play.

Na jednym urządzeniu możesz więc zainstalować zarówno aplikacje do pracy, czytania oraz relaksu. Przykładem mogą tu być modele Boox Note Air 4 C lub Boox Go 10.3. Ich ekran, wyglądem i w dotyku przypominający papier, swoją formą wycisza cyfrowy nadmiar bodźców, a kolorowe treści z TikToka czy Instagrama tracą tu swój urok. Użytkując sprzęt z ekranem E Ink znacznie łatwiej można się skoncentrować na tym, co naprawdę ważne – wiedzy, notatkach czy inspirujących tekstach.

2. Mniej krótkich treści, więcej głębokich przemyśleń

Nowopozyskana wiedza, która zostaje w naszej głowie, wymaga przetworzenia, a nie szybkiego przescrollowania. Krótkie filmiki to jedynie pusty wypełniacz czasu i rzadko ich sens zostaje z nami na dłużej, jako coś wartościowego. Jeśli chcesz rozwijać kreatywne myślenie, postaw na długie teksty – książki, artykuły, raporty czy poradniki.

Czytanie z ekranu E Ink pozwala na wielogodzinne sesje czytelnicze bez męczenia oczu. Można zatracić się w świecie bohaterów powieści, przeanalizować logikę prac naukowych czy poznać kontekst wydarzeń historycznych. A gdy pojawi się inspiracja – wystarczy sięgnąć po rysik i zapisać swoje pomysły na tym samym urządzeniu. Notowanie i rysowanie na ekranie modelu Note Air 4 C, do złudzenia przypomina pisanie po papierze. To doświadczenie, które wciąga bardziej niż kolejny filmik w social mediach. Naprawdę!

3. Powiedz NIE algorytmom. Zaplanuj własny dzień

Zamiast poddawać się algorytmom i podążać za treściami, które Ci podpowiada pod hasłem „dla Ciebie”, warto wrócić do samodzielnych wyborów i planowania. Materiały wybierane przez media społecznościowe często zamykają nas w pewnego rodzaju bańce informacyjnej. Czas to zmienić.

Stwórz własną listę książek do przeczytania w czasie podróży do pracy, przerwy obiadowej czy przed snem. Na czytnikach Onyx Boox, PocketBook, czy Kobo masz dostęp do ponad 20 formatów e-booków, dzięki czemu odtworzysz w nich każdą książkę, artykuł czy dokument PDF. 

W aplikacji notatek zaplanuj podróże, treningi, pomysły na prezenty czy tygodniowe menu i zakupy a nawet prowadź tam swój pamiętnik! Jeśli potrzebujesz większych możliwości i funkcji to modele Boox Tab X C lub Boox Note Max zapewniają wydajność porównywalną z laptopem. Ośmiordzeniowe procesory pozwalają pracować bardzo wielozadaniowo i niezwykle komfortowo.

Źródło: czytio.pl

Czas odzyskać kontrolę nad swoim czasem

Walka z uzależnieniem od scrollowania nie jest łatwa, ale warto ją podjąć. Wybieraj świadomie, co czytasz i oglądasz. Ogranicz czas przy ekranach LCD, postaw na wartościowe treści i uporządkowany rytm dnia. Dzięki czytnikom i notatnikom E Ink odzyskasz nie tylko głębokie skupienie, ale też lepszy nastrój i zdrowsze oczy. Zamknij paczkę cyfrowych chipsów i sięgnij po coś naprawdę wartościowego. Polecamy!

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *