15 praktycznych porad dla użytkowników czytników Onyx Boox

Czytniki ebooków Onxya to urządzenia wymagające nieco więcej uwagi niż produkty konkurencji. Gdy im ją jednak poświęcimy, szybko dostrzeżemy ich ogromne możliwości. Aby w tym pomóc, przygotowaliśmy 15 praktycznych dla użytkowników czytników Onyx Boox, które ułatwiają ich obsługę i optymalizację

15 praktycznych porad dla użytkowników czytników Onyx Boox

Aktualizacja oprogramowania Onyxa

Wszyscy właściciele czytników ebooków Onyxa wiedzą, że ich optymalizacja wymaga znacznie więcej czasu, niż optymalizacja Kindle, PocketBooka czy InkBooka. Ponieważ niektóre funkcje czytników ebooków chińskiego producenta nie działają w oczywisty sposób, do opanowania ich obsługi konieczna jest spora doza cierpliwości. Jest tak szczególnie wtedy, gdy po raz pierwszy korzystamy z elektronicznego czytnika książek działającego na Androidzie.

Wraz z wprowadzeniem na rynek czytników Onyx Boox Nova Pro i Onyx Boox Note Pro, firma zaktualizowała oprogramowanie swoich urządzeń do wersji 2.1.1. Należy podkreślić, że część z poniższych zaleceń stosuje się wyłącznie do funkcji zapewnianych przez najnowszą wersję Androida.

Praktyczne porady dla użytkowników czytników Onyx Boox

1. Uruchamianie sklepu Google Play

Sklep Google Play jest miejscem, w którym rozpoczyna się optymalizacja Twojego Onyxa. To właśnie stąd możesz pobierać na swój czytnik ebooków wiele nowych aplikacji, które ułatwią Ci pracę, rozrywkę i czytanie książek w wersji elektronicznej.

Włączanie Google Play na czytniku Onyx Boox
Włączanie Google Play

Aby uruchomić sklep Google Play wejdź w Ustawienia (Settings)Aplikacje (Application), a następnie włącz Google Play (Enable Google Play). Naciśnij na pole identyfikatora GSF (GSF ID), a następnie się zaloguj. Gdy już to zrobisz, resetuj swój czytnik ebooków.

Włączanie Google Play na czytniku Onyx Boox
Włączanie Google Play

2. Uruchamianie aplikacji z nieznanych źródeł

Jeżeli nie odpowiada Ci korzystanie z Google Play, możesz instalować aplikacje na Androida z innych źródeł. Jesteś również w stanie korzystać z alternatywnego sklepu z aplikacjami, takiego jak APKPure. Aby to zrobić, wejdź w Ustawienia (Settings)Aplikacje (Application), a następnie zaznacz pole zgody instalacji aplikacji z nieznanych źródeł.

Zgoda na instalację aplikacji z nieznanych źródeł na czytniku Onyx Boox
Zgoda na instalację aplikacji z nieznanych źródeł

3. Ustawienia baterii

Niektórzy użytkownicy czytników Onyx Boox narzekają, że jeżeli nie korzystają z nich przez dłużej niż 15 minut, ich urządzenia automatycznie wprowadzają się w stan uśpienia. Istnieje jednak możliwość samodzielnego określenia czasu automatycznego wygaszania ekranu czytnika ebooków.

Ustawienia zasilania na czytniku Onyx Boox
Ustawienia zasilania

Można również zupełnie wyłączyć tę opcję, co jedynie w minimalnym stopniu wpłynie na zużycie baterii. Aby to zrobić, wejdź w Ustawienia (Settings)Moc (Power), a następnie naciśnij na Limit czasu wyłączenia (Power off Timeout).

Ustawianie czasu wygaszania ekranu na czytniku Onyx Boox
Ustawianie czasu wygaszania ekranu

4. Obsługa trackballa nawigacyjnego

Wraz z najnowszą aktualizacją oprogramowania użytkownicy czytników Onyx Boox zyskali możliwość korzystania z wygodnego trackballa (przycisku wiszącego). Możesz przesunąć go w dowolny obszar ekranu, a następnie przypisać do niego 5 różnych opcji (np. zrzuty ekranu, regulację podświetlenia itd.). Przycisk wiszący pozwala również na szybką optymalizację najlepszych aplikacji na Onyxa.

Wybieranie funkcji wiszącego przycisku na czytniku Onyx Boox
Wybieranie funkcji wiszącego przycisku

Aby przypisać do trackballa określone funkcje, wejdź w Aplikacje (na pionowej listwie po lewej stronie), a następnie wybierz ikonę Przycisk wiszący.

Wybieranie funkcji wiszącego przycisku na czytniku Onyx Boox
Wybieranie funkcji wiszącego przycisku

5. Optymalizacja aplikacji zewnętrznych

Korzystanie z trackballa jest najłatwiejszym sposobem optymalizacji aplikacji zewnętrznych. Po prostu umieść opcję optymalizacji aplikacji pod jedną z jego 5 funkcji, aby szybko i wygodnie z niej korzystać. Możesz również dłużej przytrzymać ikonę danej aplikacji na liście menu, aby na ekranie pojawiła się opcja jej optymalizacji. Jeżeli zależy Ci na optymalizacji aplikacji do czytania ebooków, powinieneś przede wszystkim ustawić w niej wyższy kontrast pomiędzy tekstem a tłem.

Optymalizacja aplikacji zewnętrznych na czytniku Onyx Boox
Optymalizacja aplikacji zewnętrznych

6. Transfery danych za pomocą Wi-Fi

Istnieje wiele sposobów bezprzewodowego przesyłania dokumentów na czytniki Onyx Boox. Jednym z nich jest korzystanie z zainstalowanej na nich aplikacji (Transfer app). Wybierz ikonę Transfer w menu głównym, a na ekranie czytnika ebooków pojawi się kod QR, który pozwoli Ci uzyskać do niego dostęp z innego urządzenia.

Przesyłanie danych za pomocą kodu QR na czytniku Onyx Boox
Przesyłanie danych za pomocą kodu QR

Aby to zrobić, zeskanuj kod QR za pomocą swojego smartfona lub tabletu lub przepisz adres URL w oknie swojej przeglądarki internetowej na komputerze. Teraz możesz już swobodnie kopiować interesujące Cię pliki na swojego Onyxa.

7. Udostępnianie notatek

Użytkownicy aplikacji do robienia notatek na czytnikach Onyx Boox mogą w łatwy udostępniać je innym za pomocą kodów QR. Po prostu wykorzystaj swój telefon lub tablet do zeskanowania wygenerowanego w aplikacji kodu, a opcja podglądu notatek pojawi się na ekranie. Cała procedura wygląda analogicznie jak w poprzednim punkcie.

8. Dodawanie nowych szablonów

Chociaż czytniki Onyx Boox pozwalają na korzystanie z wielu gotowych szablonów notatek, zapewniają one również możliwość instalowania na nich swoich własnych. Aby to zrobić, wyszukaj odpowiedni szablon w przeglądarce internetowej z poziomu czytnika ebooków lub komputera, a następnie umieść go w folderze noteTemplate z katalogu głównego Twojego Onyxa.

Wyszukiwanie szablonów notatek na czytniku Onyx Boox
Wyszukiwanie szablonów notatek
Ustawianie własnego szablonu notatek na czytniku Onyx Boox
Ustawianie własnego szablonu notatek
Ustawianie własnego szablonu notatek na czytniku Onyx Boox
Ustawianie własnego szablonu notatek
Korzystanie z własnego szablonu notatek na czytniku Onyx Boox
Korzystanie z własnego szablonu notatek

9. Ustawianie domyślnego szablonu

Możesz również ustawić domyślny szablon w aplikacji do robienia notatek. Aby tego dokonać, po otworzeniu strony z szablonami naciśnij na niewielkie pole na dole ekranu.

10. Ustawianie wygaszacza ekranu

Użytkownicy czytników Onyx Boox mogą zmieniać wygaszacze ekranów swoich urządzeń za pomocą aplikacji Screensaver. Posiadają również możliwość wykorzystania w tej roli swoich własnych obrazów. Aby to zrobić, należy dłużej przytrzymać dany obraz w formacie PNG w menedżerze plików, a następnie wybrać opcję Ustaw jako obraz blokady ekranu elektronicznego czytnika książek.

Wybieranie wygaszacza ekranu na czytniku Onyx Boox
Wybieranie wygaszacza ekranu

11. Dodawanie nowych czcionek

Możesz wgrywać na swojego Onyxa nowe czcionki, których użyjesz później w aplikacji do czytania ebooków Neo Reader. Żeby to zrobić, po prostu umieść pobrane z sieci pliki w folderze Fonts w katalogu głównym swojego elektronicznego czytnika książek.

12. Włączanie trybu oszczędzania energii

Jeżeli chcesz, aby Twój czytnik ebooków gospodarował energią w bardziej zrównoważony sposób, naciśnij na góry pasek menu, a następnie otwórz Szybkie ustawienia (Quick Settings). Znajdziesz tam opcję włączania i wyłączania trybu oszczędzania energii. Gdy zdecydujesz się z niej skorzystać, aplikacje zewnętrzne nie będą mogły działać w tle.

13. Ustawianie hasła zabezpieczającego

Jeżeli cenisz sobie bezpieczeństwo swoich danych, możesz skorzystać z opcji blokowania dostępu do swojego czytnika ebooków za pomocą hasła.

Ustawianie hasła zabezpieczającego na czytniku Onyx Boox
Ustawianie hasła zabezpieczającego

Aby je wybrać, wejdź w Ustawienia (Settings) → naciśnij na strzałkę w prawym górnym rogu ekranu i otwórz stronę Informacji o urządzeniu (About Device), a następnie ustaw Kod blokady ekranu (Screen Lock Pin Code). W przypadku innych modeli Onyxa wystarczy otworzyć główne ustawienia, a następnie wybrać ikonę Hasło.

Ustawianie hasła zabezpieczającego na czytniku Onyx Boox
Ustawianie hasła zabezpieczającego

14. Włączanie i wyłączanie podświetlenia ekranu

Aby włączać i wyłączać podświetlenie ekranu czytnika ebooków Onyx Boox, przytrzymaj przez chwilę przycisk cofania. Możesz również regulować podświetlenie elektronicznego czytnika książek za pomocą suwaków znajdujących się na górnym pasku menu, który pojawia się po naciśnięciu na środek ekranu.

15. Pobieranie instrukcji obsługi

Aby pobrać instrukcję obsługi swojego modelu Onyxa, wejdź w Ustawienia (Settings), a następnie naciśnij na zdjęcie swojego czytnika ebooków, które znajduje się na górze ekranu.

Pobieranie instrukcji obsługi na czytniku Onyx Boox
Pobieranie instrukcji obsługi

Mamy nadzieję, że cześć z powyższych zaleceń ułatwi Ci obsługę Twojego urządzenia. Jeżeli posiadasz jakieś dodatkowe rady dla innych użytkowników czytników Onyx Boox, koniecznie podziel się nimi w komentarzach.

Autor: Kuba
Źródło: TheeBookReader.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *