Czytnik e-book – czy to dla mnie?

Przygoda z literaturą rozpoczyna się zazwyczaj od książek papierowych. W życiu każdego miłośnika czytania przychodzi w pewnym momencie myśl o wyposażeniu się w czytnik e-booków. Zapełnione drukowanymi pozycjami regały biblioteczki niewątpliwie mają w sobie dużo uroku, ale nie zapominajmy o zaletach elektronicznego urządzenia. Czy czytnik e-książek wpasuje się gusta i potrzeby wymagających moli książkowych?

Wielowymiarowa oszczędność

Czytnik e-booków to elektroniczne urządzenie o niewielkich gabarytach. Nie dajmy się zwieść pozorom. W sprzęcie o wymiarach porównywalnych do pudełka kredek, możemy przechowywać tysiące cyfrowych lektur. Na zgromadzenie takiej liczby książek w formie drukowanej potrzeba by ogromnego regału lub wielu półek. Nie każdy ma możliwość, aby przeznaczyć przestrzeń życiową na zorganizowanie prywatnej biblioteczki. Szczególnie tyczy się to niewielkich mieszkań.

Zakup czytnika e-książek wiąże się z oszczędnością pieniędzy. Po początkowym nakładzie finansowym na urządzenie, nabywamy książki w wersji elektronicznej. E-booki są zazwyczaj o kilkanaście procent tańsze od papierowych odpowiedników, co pozwala cyklicznie oszczędzać niewielkie sumy. Czytnik możemy zatem potraktować jako długoterminową inwestycję.

Poza oszczędnością przestrzeni i portfela, nabyciem czytnika e-booków pomagamy naturze. Nie chodzi tylko o obniżenie zapotrzebowania na papier i zmniejszenia wycinki lasów. Książki elektroniczne są plikami. Z łatwością można je przesłać z jednego urządzenia na drugie bez pośrednictwa konwencjonalnego transportu. Zmniejsza to zużycie paliw oraz emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Fanów ekologicznych rozwiązań z pewnością ucieszy takie rozwiązanie.

Wygoda

Literatura w wydaniu drukowanym potrafi być bardzo nieporęczna. Wie o tym każdy, kto choć raz pracował z opasłymi tomami słowników czy encyklopedii. Ciężar oraz sposób bindowania grubych książek odbierają całą wygodę z czytania. Klejony grzbiet łatwo zniszczyć, gdy chcemy mocniej rozłożyć kartki, a otworzona na danej stronie pozycja sama się zamyka i trzeba szukać danej strony od początku.

Czytnik e-booków daje ten sam komfort pracy niezależnie od gabarytów lektury. Wystarczy rozsiąść się wygodnie z urządzeniem i cieszyć się czytaniem. Przewijanie stron odbywa się po naciśnięciu jednego guzika lub przesunięcia palcem po ekranie dotykowym. Możemy również poprosić sprzęt o przeniesienie nas do odpowiedniego fragmentu tekstu w okamgnieniu. Niektóre czytniki posiadają opcję słownika. Wystarczy zaznaczyć niezrozumiałe słowo, aby poznać jego znaczenie. Rozwiązanie wydaje się być dużo szybsze niż tradycyjne wertowanie słownika czy encyklopedii.

Mobilność

Czytnik e-książek będzie doskonałym kompanem w podróży. Kompaktowy sprzęt znajdzie miejsce nawet w niewielkim plecaku i nie obciąży go nadmiernie w przeciwieństwie do pozycji drukowanych. Coraz więcej urządzeń posiada atesty wodo-, pyło- i brudoodporności. Taki sprzęt nie będzie ograniczał nas w wyprawach nawet w najdalsze zakątki globu.

Czytnik e-booków pozwoli zabrać ze sobą wiele dzieł literatury. Nie pozwoli na nudę w długiej podróży. Przy niekorzystnych warunkach oświetlenia nie trzeba kombinować z lampką. Wiele modeli posiada wbudowane doświetlenie, umożliwiające czytanie po zmierzchu. Czytnik e-książek to, pod warunkiem naładowanej baterii, sprzęt samowystarczalny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *