Innowacja czy klasyka? PocketBook Color vs PocketBook Touch Lux 5

Gdy niedawno na rynku pojawił się pierwszy kolorowy czytnik ebooków PocketBooka, wiele osób postawiło sobie pytanie, czy warto go kupić. Pod jakimi względami urządzenie góruje nad najnowszą wersją sprawdzonego klasyka – PocketBooka Touch Lux 5? Czy czarno-biały czytnik ebooków może rywalizować z tak innowacyjnym konkurentem?

Innowacja czy klasyka? PocketBook Color vs PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Color i PocketBook Touch Lux 5 to dwa czytniki ebooków tej samej, szwajcarskiej firmy, które niedawno pojawiły się na rynku. Chociaż urządzenia wyglądają praktycznie tak samo, posiadają wiele identycznych funkcji i parametrów technicznych, sporo je od siebie dzieli.

Podczas gdy PocketBook Color jest prawdziwą innowacją, PocketBook Touch Lux 5 jest nową wersją sprawdzonego urządzenia, które już od lat cieszy się zaufaniem wielu użytkowników. Czy urządzenia różnią się od siebie czymś więcej poza kolorowym ekranem? Które z nich warto kupić?

Charakterystyka PocketBooka Color

Menu z aplikacjami na PocketBooku Color
Menu z aplikacjami

Wyświetlacz i podświetlenie

PocketBook Color posiada 6-calowy wyświetlacz pojemnościowy, który reaguje na dotyk i wyświetla obrazy w rozdzielczości 1072 x 1448 przy 300 PPI. Stworzony przy użyciu najnowszej technologii E Ink Kaleido wyświetlacz potrafi wyświetlać 4,096 kombinacji kolorystycznych przy rozdzielczości 100 PPI. Jeżeli korzystamy z trybu kolorowego (np. w czasie przeglądania Internetu), tekst jest wyświetlany w rozdzielczości 300 PPI, a kolorowe obrazy 100 PPI.

Przyciski fizyczne PocketBooka Color
Przyciski fizyczne

Czytnik ebooków został wyposażony w podświetlenie bez regulacji barwy, które umożliwia komfortową lekturę wieczorami lub w nocy. System podświetlenia składa się z 16 białych diod LED, które w razie potrzeby możemy wyłączyć. Ponieważ ekran PocketBooka Color jest delikatnie wtopiony w ramkę i nie posiada warstwy szklanej, kolory na ekranie nie są niczym przytłumione i prezentują się świetnie.

Parametry techniczne

We wnętrzu PocketBooka Color znajdziemy dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB wewnętrznej pamięci flash. Może ona zostać rozszerzona do 32 GB za pomocą karty SD. Oprócz tego czytnik ebooków posiada port Micro USB, który służy do jego ładowania. Dołączona jest do niego przejściówka Micro USB – Jack 3.5 mm do podłączenia słuchawek, dzięki której jesteśmy w stanie słuchać audiobooków, muzyki lub podcastów. Ponieważ PocketBook Color został wyposażony w Bluetooth 5.1, słuchawki podłączymy do niego również bezprzewodowo. Kolorowy czytnik ebooków jest zasilany baterią o pojemności 1900 mAh.

Oprogramowanie i aplikacje

Jedną z mocnych stron PocketBooka Color jest oprogramowanie, czyli zmodyfikowana wersja Linuxa. Do największych zalet systemu należy to, że producent jest w stanie łatwo go aktualizować i dodawać do niego różne nowe funkcje. Użytkownicy urządzenia mają możliwość samodzielnej regulacji ustawień kolorystycznych każdego ebooka poprzez zmianę takich parametrów, jak kontrast, jasność, korekcja gamma czy nasycenie.

Czytanie komiksów na PocketBooku Color
Czytanie komiksów

PocketBook Color zapewnia użytkownikom szereg aplikacji, które czynią go niezwykle funkcjonalnym. Czytnik RSS pozwala na przeglądanie artykułów i newsów z Internetu. Za wygodne przenoszenie ebooków pomiędzy wieloma urządzeniami odpowiadają usługi Send-to-PocketBook i DropBox. PocketBook Color został wyposażony w płynnie działającą przeglądarkę internetową. Dzięki niej możemy przeglądać strony, serwisy i blogi w trybie kolorowym, ciesząc się ich estetycznym widokiem.

PocketBook Color jest również idealnym czytnikiem ebooków dla wszystkich miłośników muzyki i materiałów audio. W menu urządzenia znajduje się specjalna aplikacja do odtwarzania dźwięku, która radzi sobie z obsługą takich formatów audio, jak M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3 czy MP3.ZIP.

Elektroniczne notatki

W menu PocketBooka Color znajdziemy prostą aplikację do robienia elektronicznych notatek, w której możemy zapisywać różne rzeczy odręcznie lub przy użyciu klawiatury ekranowej. Producent zdecydował się zainstalować na urządzeniu nową aplikację do rysowania. Dzięki niej jesteśmy w stanie tworzyć kolorowe obrazy za pomocą palca lub rysika. Zapewnia ona również dostęp do ponad 30 kolorowanek, które z pewnością przysporzą wiele radości najmłodszym.

Czytanie ebooków na PocketBooku Color
Czytanie ebooków

Czytanie ebooków

Chociaż PocketBook Color obsługuje księgarnię PocketBook Store, zapewnia ona dostęp przede wszystkim do darmowych ebooków w języku angielskim, które są już w domenie publicznej. Czytnik ebooków obsługuje 17 popularnych formatów plików elektronicznych: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT. Radzi sobie również z otwieraniem 4 formatów graficznych: JPEG, BMP, PNG, TIFF. Warto zaznaczyć, że w tej dziedzinie wypada on znacznie lepiej od konkurencji.

Tylna obudowa PocketBooka Color
Tylna obudowa

Ponieważ elektroniczny czytnik książek został wyposażony w Wi-Fi oraz usługi PocketBook Cloud, Dropbox PocketBook oraz Send-to-PocketBook, zapewnia on możliwość wygodnej synchronizacji materiałów pomiędzy wieloma urządzeniami. Zainstalowane na PocketBooku Color interaktywne słowniki Abbyy Lingvo sprawiają zaś, że urządzenie świetnie sprawdza się jako narzędzie do nauki języków obcych.

Wykorzystana w PocketBooku Color aplikacja do czytania ebooków jest stabilna i przyjazna w obsłudze zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących użytkowników. Użytkownicy urządzenia mogą wybierać spośród 30 różnych czcionek, a następnie samodzielnie regulować ich rozmiary. Oprócz tego mają oni również możliwość zmiany wielkości interlinii i marginesów.

Unboxing PocketBooka Color

PocketBook ColorPocketBook Touch Lux 5
Ekran:6″ E Ink Kaleido (kolorowy E Ink) 6″ E Ink Carta
Rozdzielczość:1072 x 1448 (w odcieniach szarości). 300 DPI (w odcieniach szarości) 1024 x 758 px, 212 ppi
Podświetlenie:Tak (brak regulacji barwy podświetlenia)Tak, inteligentne podświetlenie SMARTlight (regulowana barwa podświetlenia)
Procesor:Dual Core (2x1GHz) Dual Core (2x1GHz)
RAM:1 GB512 MB
Wewnętrzna pamięć flash:16 GB8 GB
System operacyjny:Kernel Linux Kernel Linux
Obsługiwane formaty:PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF, MP3, OGG, M4A, M4B PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
Bateria:1900 mAh 1500 mAh
Waga:160 g 155 g
Wymiary:161,3 x 108 x 8mm 161,3 x 108 x 8mm
Cena:899 zł 549 zł

Charakterystyka PocketBooka Touch Lux 5

Biblioteka ebooków na PocketBooku Touch Lux 5
Biblioteka ebooków

Wyświetlacz i podświetlenie

PocketBook Touch Lux 5 posiada 6-calowy, dotykowy wyświetlacz pojemnościowy E Ink Carta HD o rozdzielczości 1024 x 758 i 212 PPI. Nowy wersja czytnika ebooków różni się od poprzedniego modelu przede wszystkim funkcją regulacji barwy podświetlenia. Urządzenie zostało wyposażone w 8 białych i 8 bursztynowych diod LED, które pozwalają nam na dostosowywanie barwy podświetlenia do warunków zewnętrznych. Możliwość rozrzedzenia jasnego światła cieplejszymi odcieniami jest czymś, czego nie zapewnia PocketBook Color.

Parametry techniczne

We wnętrzu czytnika ebooków producent umieścił dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 512 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci flash. To oznacza, że moc PocketBooka Touch Lux 5 jest większa od mocy PocketBooka Touch Lux 4, przekładając się na bardziej płynne działanie. Ponieważ czytnik ebooków posiada wejście na kartę SD, możemy rozszerzyć jego pamięć do 32 GB. Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 1, 500 mAh, obsługuje WiFi również i ma gniazdo micro USB.

Oprogramowanie i aplikacje

Podobnie jak PocketBook Color, PocketBook Touch Lux 5 działa na zmodyfikowanej wersji Linuxa, czyli standardowym systemie operacyjnym szwajcarskiego producenta. Wśród zalet Linuxa należy wymienić przede wszystkim to, że łatwość obsługi, instalacji aktualizacji oraz dodawania do czytnika ebooków nowych funkcji.

Regulacja wyświetlania tekstu na PocketBooku Touch Lux 5
Regulacja wyświetlania tekstu

PocketBook Touch Lux 5 zapewnia użytkownikom szereg użytecznych aplikacji, w tym czytnik wiadomości RSS, który pozwala na wygodne przeglądanie treści z Internetu, usługę Dropbox, dzięki której możliwe staje się przechowywanie ebooków w chmurze online, a także usługę Send-To-PocketBook odpowiedzialną za błyskawiczne przesyłanie plików z komputera na czytnik ebooków. Podczas korzystania z PocketBooka Touch Lux 5 mamy również do dyspozycji funkcjonalną przeglądarkę internetową, która działa całkiem płynnie. Dzięki dostępowi do sieci PocketBook Touch Lux 5 umożliwia również sprawdzanie poczty lub czytanie internetowych komiksów.

Warto jeszcze zaznaczyć, że urządzenie posiada niewielką aplikację do robienia notatek, która pozwala na rysowanie, odręczne pisanie lub wprowadzanie tekstu za pomocą klawiatury ekranowej.

Czytanie ebooków

PocketBook Touch Lux 5 zapewnia dostęp do tej samej księgarni z ebookami co PocketBook Color. Chociaż możliwość zabrania się za czytanie jest cenna, musimy pamiętać, że w księgarni znajdziemy przede wszystkim klasykę z domeny publicznej w języku angielskim. Wielką zaletą PocketBooka Touch Lux 5 jest to, że w przeciwieństwie do produktów konkurencji bez problemu radzi sobie z otwieraniem niemal wszystkich formatów ebooków: ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT.

Czytanie ebooków na PocketBooku Touch Lux 5
Czytanie ebooków

Wykorzystana w PocketBooku Touch Lux 5 aplikacja do czytania ebooków jest łatwa w obsłudze, przejrzysta i stabilna. Mamy możliwość wybrania wybrania jednej z ponad 30 czcionek lub wgrywania na urządzenie własnej, a następnie samodzielnej zmiany jej wielkości. Regulacji podlegają również inne parametry wyświetlania tekstów, takie jak wielkość marginesów i interlinia.

Tylna obudowa PocketBooka Touch Lux 5
Tylna obudowa

Po dłuższym przytrzymaniu danego fragmentu tekstu na ekranie czytnika ebooków pojawia się opcja sprawdzenia jego tłumaczenia, podkreślenia go lub dodania do niego notatki. Podobnie jak PocketBook Color, czytnik ebooków pozwala na pobieranie i instalowanie interaktywnych słowników ABBYY Lingvo (aż 24 kombinacje językowe).

Unboxing PocketBooka Touch Lux 5

Porównanie

Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy PocketBookiem Color a PocketBookiem Touch Lux 5, nasz dylemat sprowadza się właściwie do jednego: czy naprawdę potrzebujemy kolorowego czytnika ebooków? Jeżeli cenimy sobie możliwość czytania publikacji z kolorowymi ilustracjami (poradników, albumów, komiksów, czasopism, atlasów, reportaży, książek popularnonaukowych itd.), zakup kolorowego czytnika ebooków z pewnością będzie dobrym pomysłem. Musimy jednak pamiętać, że zapłacimy za niego o 350 zł więcej.

Jeśli natomiast zależy nam na samym czytaniu ebooków (tekst tak czy inaczej jest czarno-biały), kolorowy wyświetlacz prawdopodobnie do niczego nam się nie przyda. Chociaż PocketBook Touch Lux 5 posiada mniej pamięci RAM i mniejszą pojemność baterii od swojego konkurenta, został on wyposażony w taki sam procesor, zapewnia dostęp do tych samych funkcji i praktycznie niczym nie różni od niego w kwestii designu. Obydwa urządzenia mają takie same wymiary, przy czym Touch Lux 5 jest minimalnie lżejszy. Co więcej, w przeciwieństwie do PocketBooka Color, PocketBook Touch Lux 5 został wyposażony w funkcję regulacji barwy podświetlenia, która zapewnia wyższy komfort czytania wieczorami i w nocy. Zanim zdecydujemy się na zakup czytnika ebooków, powinniśmy w związku z tym dobrze zastanowić się nad swoimi preferencjami.

Zalety PocketBooka Color:Wady PocketBooka Color:
– Kolorowy wyświetlacz E Ink.
– Możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty SD.
– Obsługa plików audio.
– Nowa aplikacja do tworzenia kolorowych rysunków.
– Możliwość regulowania parametrów kolorystycznych każdego ebooka.
– Bateria mogłaby być mocniejsza.
– Brak wejścia USB-C .
Zalety PocketBooka Touch Lux 5:Wady PocketBooka Touch Lux 5:
– Mocny, dwurdzeniowy procesor.
– Obsługa większości formatów ebooków.
– Funkcja rysowania i robienia elektronicznych notatek.
– Możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty SD.
– Regulacja temperatury barwowej podświetlenia.
– Brak odporności na wodę.
– Rozdzielczość ekranu mogłaby być wyższa.
– Księgarnia PocketBooka nie może konkurować z księgarnią Amazona.
– Brak wejścia słuchawkowego, głośników i funkcji Text to speech.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *