Kobo Clara 2e vs. Kindle Paperwhite 5 – porównanie czytników

Najbardziej rozpoznawalną oraz popularną marką czytników na świecie są Kindle, pochodzące od firmy Amazon. Tuż za nimi jest marka Kobo, która plasuje się na drugą, pod względem rozpoznawalności, markę na świecie. We wrześniu Kobo wydało nowy model Clara 2e, o którym mogliście przeczytać w tym artykule  oraz w naszych pierwszych wrażeniach. Zestawimy dzisiaj najnowszy model od firmy Rakuten wraz z najbardziej popularnym czytnikiem od Amazon. Jakie są różnice? Który warto kupić?

Kobo Clara 2e jest jednym z czytników, który sprzyja środowisku. E-czytnik został stworzony w 85% z materiałów pochodzących z recyklingu. Prócz imponujących wyników w budowie, został wyposażony w wodoszczelność wraz z certyfikatem IPX8, dzięki czemu może być zanurzony w wodzie do 60 minut. Wodoszczelność w czytnikach może przydać się podczas wyjazdów, a nawet kąpieli w wannie gdy najdzie nas ochota na odprężenie się z ulubioną książką. Jego konkurent, czyli Kindle Paperwhite 5 jest certyfikowany przez Carbon Trust, co oznacza, że ślad węglowy produktu zmniejsza się z roku na rok. Kindle również posiada standard wodoodporności IPX8,tak samo jak Kobo Clara 2e.

Kobo Clara 2e vs Paperwhite 5
Kobo Clara 2e vs Paperwhite 5

Ekran

W przypadku ekranów, oba czytniki posiadają najnowszą generację E-Ink Carta 1200. Technologia zaprojektowana przez firmę E-Ink zapewnia o 20% szybszy czas reakcji oraz 15% większy współczynnik kontrastu, w porównaniu do poprzedniej wersji.

Modele Paperwhite 5 oraz Clare 2e mają zagęszczenie pikseli 300 PPI, jednak różnią się pod względem rozdzielczości. W Kindle wynosi ona 1430×1080, zaś w Kobo 1448×1027. Różnica w rozdzielczości wynika z wielkości ekranu – czytnik od firmy Amazon jest większy o 0,8-cala.

Specyfikacje

Zarówno Amazon, jak i Rakuten nie podają w specyfikacjach informacji odnośnie wbudowanych procesorach czy pamięci RAM. Różnica między czytnikami występuje w przypadku pojemności pamięci wewnętrznej. Kindle oferuje wybór między wersją z 8 GB, 16GB i 32GB pamięci wewnętrznej. W przypadku Kobo jest to jeden model z pojemnością 16 GB. Funkcja Bluetooth oraz odsłuchiwanie audiobooków są takie same. W obu czytnikach istnieje możliwość podłączenia słuchawek bezprzewodowych. Możliwość odtwarzania audiobooków występuje wyłącznie w przypadku zakupu z oficjalnych sklepów producentów.

Bateria

Pojemność baterii jest to kolejny element specyfikacji technicznej, którego obaj producenci nie podają. W przypadku Kindle na stronie producenta znajdziemy informację, że jedno ładowanie pozwoli na korzystanie z czytnika do 10 tygodni, przy założeniu, że czytnik będzie używany przez ok. pół godziny dziennie. Natomiast Kobo podaje jedynie, że jedno ładowanie wystarczy na kilka tygodni pracy. Zużycie baterii zależy jednak w dużej mierze od sposobu i intensywności użytkowania.

Czytnik Kindle Paperwhite 5
Czytnik Kindle Paperwhite 5

System

Na ekranie głównym w Kobo wyświetlane są aktualnie czytane książki oraz rekomendowane pozycje. W Kindle na ekranie głównym również znajdziemy ostatnio czytane oraz polecane książki, jednak tych drugich jest znacznie więcej niż w Kobo. Sklepy firmowe z ebookami są dość zbliżone w przypadku obu producentów. Oba modele mają również tryb ciemny, który pozwala na inwersję kolorów. 

Wśród plusów przemawiających na korzyść Kindle znajdziemy bardziej rozbudowany system oraz funkcje takie jak: X-Ray, słownik, translator oraz WordWise. Natomiast Kobo pozwala bardziej dostosować opcje czytania do preferencji użytkownika, takie jak zmiana grubości czcionki czy regulacja odstępów. Warto także pamiętać, że ostatnio Kobo wprowadziło polską wersję językową jako język menu i słownika. W Kindle język polski nie jest dostępny i nie wiemy czy i kiedy się pojawi.

Podsumowanie

Kindle Paperwhite 5 oraz Kobo Clara 2e to czytniki bardzo zbliżone do siebie. To, który model wybrać zależne jest od indywidualnych preferencji. Dla użytkowników z naszego kraju na korzyść Kobo przemawia system w języku polskim. W przypadku zalet Kindle można zaliczyć większy rozmiar oraz nieco rozbudowane funkcje.

A wy, który wybierzecie? 

Autor: Kacper

Źródło: Kobo, Amazon,GoodEReader

Zobacz również:

Kobo zapowiedziało nowy model!

Rakuten Kobo już we Włoszech

Spotify uruchamia sprzedaż audiobooków!

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *