6 nadchodzących technologii w kolorowych czytnikach

E-czytniki stały się częścią naszego życia. Coraz więcej wydawnictw oraz czytelników chętnie przechodzi na elektroniczne formaty. Według danych ze strony Statista, przewiduje się, iż segment rynku dotyczący e-czytników osiągnie 1,182.8 miliona użytkowników do roku 2026. Wybór urządzenia nie jest prosty. Jeśli ktoś planuje zakup czytnika lepiej żeby jeszcze chwile poczekał. Coraz więcej firm IT jest zainteresowanych rozwijaniem innowacyjnych ekranów. Nadchodzące technologie wprowadzające kolorowe ekrany bez podświetlenia, mogą potencjalnie zrewolucjonizować rynek e-czytników.

 

pocketbook-color
PocketBook Color
  1. Gallery E Ink 4100

    Nowa na rynku technologia E Ink Gallery 4100 wprowadza żywsze kolory niż dotychczas oraz szybkie odświeżanie czarno-białego tekstu. Na aktualny moment nie jest znana cena, specyfikacje oraz dostępność na rynku ogólnym. Jedyną możliwością by wejść w posiadanie jest otrzymanie go w wersji zestawu deweloperskiego.

  2. Elektroniczny wyświetlacz (DES)

    Technologia DES posiada w sobie nowoczesną technologię, która jest tańsza oraz dostarcza wyższą saturację kolorów. W porównaniu do tradycyjnych ekranów jest zdecydowanie prostsza ponieważ polega ona na nałożeniu na siebie kilku elementów.

  3. E Ink Kaleido Plus

    Wersja Kaleido Plus używa technologii Color Filter Array (CFA) dla stworzenia koloru. CFA jest cienką warstwą kolorowego filtra polimerowego, która jest rozciągnięta zwykle na panelu elektroforetycznym, takim jak na ekranie E-Ink. Kilka warstw tworzy razem kolorowy wyświetlacz, lecz w niższej rozdzielczości niż standardowy ekran czytnika. Niestety, zawarte kolory w technologii CFA nie są, aż tak atrakcyjne jak to się może zdawać. Na dzień dzisiejszy najlepsze wyświetlacze z tą technologią posiadają 4096 kolorów oraz funkcję high color. W matrycy od Kaleido Plus barwy mogą wydawać się wyblakłe, ze względu na niską saturację oraz limit barw.onyx boox nova 3 color

    Onyx Boox Nova 3 Color

  4. TCL Nxtpaper Mid wraz z odbijającym ekranem LCD

    Firma TCL ogłosiła nowy odbijający wyświetlacz LCD na targach IFA 2020. Niestety, ze względu na sytuacje spowodowaną wydarzeniami pandemicznymi, firma musiała niejednokrotnie opóźniać premierę swojego sprzętu. Technologia wideo wiele razy udowodniła, iż może bardzo dobrze odnaleźć się w branży czytników. Cechą dominującą tego produktu, jest saturacja kolorów bez tylnego podświetlenia.

  5. Clearink

    ClearInk oparty jest na elektroforetycznej technologii, podobnie jak wyświetlacze E Ink. Również jak Kaleido, używa warstwy CFA do stworzenia kolorów. W przeciwieństwie do zwykłych czytników, używa systemu jednopigmentowego, zamiast dwupigmentowego.

  6. Elektroniczny atrament firmy Spectra

    Pigment firmy Sepctra zasłynął w sprzedaży detalicznej i elektronicznych cennikach dla sklepów. Wyświetlacz firmy Spectra cechuje się większym kontrastem kolorów, mniejszym zużyciem energii oraz czytelnością w słońcu. Różnica następuje w kolorach. Generacja E Ink Spectra™ 3000, zawierała kolory takie jak czarny, biały, czerwony albo żółty. W tym samym czasie E Ink Spectra™ 3100 rozszerzyła barwy do 4 jednocześnie: czarny, biały, czerwony oraz żółty, aby sprostać oczekiwaniom klientów dotyczących branży detalicznej.

Czytniki z kolorowymi ekranami

Podsumowanie

Rozwój technologii na przestrzeni lat nabiera zawrotnego tempa. Tradycyjne książki doczekały się godnych zastępców jakimi są elektroniczne czytniki.
Według magazynu Forbes popyt będzie ciągle wzrastał, a sami klienci oczekują jak najlepszej jakości w stosunku do ceny. Zainteresowanie samych firm IT jest przykładem, który idealnie ukazuje jak rozwija się rynek.

 

Autor: Kacper

Źródło: GoodEReader

 

Zobacz również:

Czy warto kupić czytnik Onyx Boox Nova 3 Color?

PocketBook – 10 najlepszych ukrytych funkcji

Onyx Boox Max Lumi 2 – Czy 13.3-calowy e-notatnik jest wart zakupu?

 

1 Responses

  1. Jestem pod wrażeniem, jak technika poszła do przodu jak teraz wyglądają czytniki <3 uwielbiam czytać książki i mieć całą bibliotekę przy sobie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *