PocketBook Touch HD i PocketBook Touch Lux 3 – porównanie

Pocketbook wypuścił w ostatnim czasie dwie nowości, które szturmem wdarły się na rynek czytników – PocketBook Touch HD i PocketBook Touch Lux 3. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad kupnem nowego czytnika, koniecznie przeczytaj to porównanie.

 pb-touch-lux-i-touch-hd

Podobieństwa

 

Dla nieobeznanych z branżą e-papieru wygląd obu urządzeń może być mylący. Nowy PocketBook Touch HD to swego rodzaju kontynuacja designu PocketBooka Touch Lux 3. Oba czytniki mają bardzo zbliżoną bryłę, dokładnie taki sam układ przycisków, a także 6 calowy ekran e-ink Carta z 16-ma poziomami szarości. Jedyną różnicą są wypustki na tylnej części obudowy, które wyróżniają Touch HD.

 

Co ciekawe, oba czytniki mają taką samą wagę – jedyne 180g.

 

Zarówno PocketBook Touch HD, jak i Touch Lux 3 posiadają też równomierne, wysokiej jakości podświetlenie korzystne dla oczu.

 

Oba czytniki wyposażone zostały zarówno w przyciski fizyczne, jak i ekrany dotykowe. Klawisze osadzone są w dolnej części obudowy. Dwa boczne są guzikami opcji oraz powrotu do ekranu startowego, zaś środkowe służą do zmiany stron. Są one uzupełnieniem ekranu dotykowego, za pomocą którego możemy sterować całym urządzeniem. Jednak to do nas należy decyzja, czy chcemy korzystać z obu funkcji, czy tylko jednej. Przyciski sprawdzają się np. podczas użytkowania urządzenia zimą lub na świeżym powietrzu.

 

Zarówno PocketBook 631 Touch HD, jak i 626 Touch Lux 3 obsługują dziewiętnaście formatów tekstów, w tym pliki PDF, które możemy czytać za pomocą pięciu różnych trybów. Oba czytniki znakomicie radzą sobie również z popularnymi ePub oraz mobi.

Każde z urządzeń posiada procesor 1GHz i pracuje w oparciu o system operacyjny Linux. Baterię także mają jednakowej pojemności, czyli 1500 mAh. Umożliwia ona pracę czytnika nawet do jednego miesiąca bez dodatkowego ładowania.

 

Oba czytniki wyposażone są również w Wi-Fi oraz aplikacje takie jak: BookStore, przeglądarka internetowa, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook i Sudoku.

 

Różnice

touch-hd

Mogłoby się wydawać, że to dwa bliźniacze urządzenia o niemal identycznych parametrach. Nic bardziej mylnego, posiadają one znaczące różnice, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję przy zakupie.

 

Pierwszą z ich, jaką możemy zauważyć już na pierwszy rzut oka, jest kolorystyka. PocketBook Touch Lux 3 posiada aż trzy warianty – ciemnoszary, biały i bordowy. Touch HD dostępny jest obecnie tylko w wersji ciemnoszarej.

 

PocketBook Touch HD to gratka na koneserów e-czytników. Głównie ze względu na rozdzielczość, która wynosi aż 1072×1448 (300ppi). Takimi parametrami mogą poszczycić się tylko najlepsze modele Kindle, jak np. Paperwhite 3, czy ponad dwukrotnie droższy Kindle Oasis. Touch Lux 3 również wypada nienagannie, ponieważ ma, nieco mniejszą, ale jednak wysoką rozdzielczość 1024×758 pikseli.

 

Czytniki nieznacznie różnią się też wymiarami. Touch HD liczy sobie 113,5 × 175 × 9mm natomiast Touch Lux 3 114,6 x 174,4 x 8,3 mm. PocketBook 631 jest więc nieco węższy, ale jednocześnie odrobinę dłuższy i grubszy niż jego poprzednik.

 

Należy także wspomnieć, że PocketBook Touch HD szczyci się spektakularnym podwojeniem pamięci wewnętrznej. Przy RAM 512MB, zawiera aż 8GB pamięci flash. Touch Lux 3 dysponuje natomiast standardowymi parametrami, które wynoszą 256MB RAM i 4GB flash. Co ciekawe, pamięć w obu czytnikach możemy powiększyć o całe 32GB za pomocą karty zewnętrznej microSD.

touch-lux-3

Touch HD został także wyposażony w wejście audio oraz funkcję Text-to-Speech, dzięki czemu możemy nie tylko czytać, ale także słuchać zarówno audiobooków, jak i ebooków. Daje to ogromne możliwości w przypadku osób starszych lub mających problemy ze wzrokiem. Innymi słowy PocketBook Touch HD będzie idealny jako prezent dla seniora.

 

Niewątpliwą, główną różnicą, jest także cena. Touch HD, jako zupełna nowość, kosztuje więcej, ale mając na uwadze jakość parametrów, można śmiało stwierdzić, że cena jest przystępna. Wynosi około 690zł. Touch Lux 3 to wydatek ok. 460zł

1 Responses

  1. Z okazji dnia Ojca na czytio.pl do 23.06.2017, dla czytelników/fanów naczytniku.pl PocketBook Touch HD w cenie 599zł w tym koszt przesyłki, z kodem „TATA17”

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *