Onyx Boox Nova 3 vs. PocketBook InkPad 3 Pro [duże czytniki ebooków klasy premium]

Onyx Boox Nova 3 i PocketBook InkPad 3 Pro to dwa duże czytniki ebooków o odmiennych zastosowaniach. Podczas gdy pierwsze urządzenie sprawdza się do czytania książek w domu i w podróży, drugie oferuje szereg zaawansowanych funkcji. Które z nich kupić?

Onyx Boox Nova 3 vs. PocketBook InkPad 3 Pro [porównanie]

Design

Onyx Boox Nova 3 i PocketBook InkPad 3 Pro to czytniki ebooków zbliżone rozmiarami do zeszytu A5, które bez problemu mieszczą się w plecaku lub w torebce. Chociaż wymiary urządzeń są podobne, różnią się one wagą. Podczas gdy PocketBook InkPad 3 Pro waży 215 g, waga Onyx Booxa Nova 3 wynosi 265 g.

Rozmiary czytników ebooków Onyx Boox Nova 3 i PocketBook InkPad 3 Pro
Rozmiary czytników ebooków

W przeciwieństwie do Onyx Booxa, PocketBook posiada przyciski fizyczne do zmiany stron. Jest to duże udogodnienie dla starszych osób, które cenią sobie wygodną obsługę tego typu urządzenia. Dużą zaletą Onyx Booxa Nova 3 jest natomiast obecność gniazda USB-C. PocketBook InkPad 3 Pro posiada nieco starszy typ portu: micro USB.

Mocną stroną PocketBooka InkPad 3 Pro jest wodoodporność, dzięki której będziemy w stanie zabrać czytnik ebooków do wanny lub nad jezioro, nie martwiąc się, że go uszkodzimy.

Wodoszczelność czytnika PocketBook InkPad 3 Pro
Wodoszczelność

Wyświetlacz i podświetlenie

Obydwa czytniki ebooków posiadają dotykowe ekrany E Ink o wielkości 7.8-cala i rozdzielczości 300 DPI, które wyświetlają 16 poziomów szarości. Obrazy i fragmenty tekstu, które widzimy na wyświetlaczach urządzeń, przez cały czas pozostają wyraźne i kontrastowe.

Podświetlenie ekranu na czytnikach Onyx Boox Nova 3 i PocketBook InkPad 3 Pro
Podświetlenie ekranu

Zarówno Onyx Boox Nova 3, jak i PocketBook InkPad 3 Pro zostały wyposażone w podświetlenie ekranu z funkcją regulacji jego intensywności i temperatury barwowej. Dzięki temu nie przeciążymy naszego wzroku nawet podczas dłuższych sesji wieczornego czytania.

Parametry techniczne

Jeśli chodzi o dostępną pamięć wewnętrzną, zdecydowaną przewagę posiada Onyx Boox Nova 3 (32 GB). W przypadku PocketBooka InkPad 3 Pro jest jej dwa razy mniej (16 GB).

Czytanie komiksów na czytniku Onyx Boox Nova 3
Czytanie komiksów

Podobnie wygląda sytuacja z procesorem i pamięcią RAM. Podczas gdy Onyx Boox został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Qualcomm (Cortex-A72 + Cortex-A55), PocketBook posiada jedynie dwa rdzenie o mocy po 1 GHz. Ilość pamięci RAM w Onyx Booxie Nova 3 wynosi 3 GB, natomiast w PocketBooku InkPad 3 Pro 1 GB.

Oprogramowanie

Po uruchomieniu obydwu czytników ebooków zauważymy, że działają one na odmiennych systemach operacyjnych. Ponieważ Onyx Boox Nova 3 został wyposażony w system Android, możemy pobierać na niego aplikacje z Google Play.

Czytanie ebooków na czytniku PocketBook InkPad 3 Pro
Czytanie ebooków

Chociaż w przypadku PocketBooka InkPad 3 Pro nie jest to możliwe, wykorzystany w urządzeniu Linux odznacza się bezpieczeństwem i stabilnością. Dużą zaletą PocketBooka jest również lepsza optymalizacja aplikacji do czytania ebooków w abonamencie (Legimi i Empik Go).

Czytanie ebooków

Co istotne, obydwa czytniki bez problemu radzą sobie z obsługą najpopularniejszych formatów ebooków, takich jak MOBI i ePUB. Dodatkowo dzięki bogatym ustawieniom typograficznym jesteśmy w stanie dostosować parametry wyświetlania tekstu do naszych indywidualnych preferencji.

Parametry wyświetlania tekstu na czytnikach Onyx Boox Nova 3 i PocketBook InkPad 3 Pro
Parametry wyświetlania tekstu

Spore różnice pomiędzy dwoma urządzeniami zauważymy podczas korzystania z plików PDF. W tej dziedzinie Onyx Boox Nova 3 radzi sobie znacznie lepiej. Nova 3 oferuje również bardziej zaawansowany notatnik, który jesteśmy w stanie obsługiwać za pomocą dołączonego do czytnika ebooków rysika. Dzięki temu urządzenie świetnie sprawdzi się w pracy lub w szkole.

Czytanie PDFów na czytnikach Onyx Boox Nova 3 i PocketBook InkPad 3 Pro
Czytanie PDFów

Przeglądanie Internetu

Obydwa czytniki ebooków pozwalają na korzystanie z przeglądarki internetowej, na której możemy swobodnie otwierać witryny, serwisy informacyjne lub blogi. Chociaż płynność obsługi Internetu jest w przypadku Onyx Booxa Nova 3 nieco większa, PocketBook InkPad 3 Pro również radzi sobie z tym zadaniem bez większych problemów.

Przeglądanie Internetu na czytnikach Onyx Boox Nova 3 i PocketBook InkPad 3 Pro
Przeglądanie Internetu

Podsumowanie

Podsumowując, Onyx Boox Nova 3 i PocketBook InkPad 3 Pro to konkurencyjne modele czytników ebooków, które są podobne pod względem wymiarów, lecz różnią się zastosowaniami. Nieco tańszy PocketBook to idealne narzędzie do czytania książek w domu lub w podróży. Ponieważ urządzenie jest wodoodporne, jego atuty szczególnie docenią miłośnicy czytania w wannie.

Onyx Boox Nova 3 wyróżnia się natomiast mocniejszymi podzespołami, dostępem do dodatkowych aplikacji oraz zaawansowaną funkcją robienia notatek. W rezultacie jest to świetny czytnik ebooków dla studentów lub osób poszukujących udogodnień w pracy.

Porównanie parametrów technicznych

Onyx Boox Nova 3PocketBook InkPad 3
Ekran:7.8″ E-ink Carta, 1404 x 1872 @ 300dpi7.8″ E-ink Carta , wodoodporny (IPX8), 1404 x 1872 @ 300dpi
Podświetlenie:Tak z regulacją barwy podświetleniaTAK, SmartLight (regulowana barwa podświetlenia)
Obsługiwane formaty:PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, WAV, MP3.
DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania
PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, MP3
Procesor:Qualcomm Octa-core (Cortex-A72 + Cortex-A55) – 8 rdzeniDual Core (2×1 GHz)
Pamięć RAM:3GB (LPDDR4X)1 GB
Wewnętrzna pamięć flash:32GB (eMMC)16 GB (dostępne dla użytkownika ok. 15GB)
System operacyjny:Android 10.0Linux 3.0.35
Wejście słuchawkowe:Tak, przez port USB-CTak przez adapter
Głośniki:TakNie
Bateria:3150mAh, QC 4.01900 mAh (Li-Ion Polymer)
Waga:265 g215 g
Wymiary:197,3 x 137 x 7,7 mm195 x 136,5 x 8 mm
Cena:1 499 PLN1 149 PLN

Onyx Boox Nova 3 vs. PocketBook InkPad 3 Pro [porównanie wideo]

Autor: Judyta/Kuba

Powiązane treści:

1 Responses

  1. Dla bardziej zorientowanych, informacja o różnicy w systemach niewiele wnosi, za to brak informacji jak długo uruchamia się każdy z czytników.
    Od osób, które mają do dyspozycji urządzenia na testy oczekuje się bardziej rzetelnych i istotnych informacji.
    Zwykły Kowalski nie jest w stanie dokonać takiego porównania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *