Uszkodzony ekran czytnika – i co dalej?

Zdarza się, że ekran naszego czytnika pęka, a my nawet nie wiemy jak i dlaczego. Niestety nic nie dzieje się bez przyczyny, a samoistne uszkodzenia nigdy nie mają miejsca. Co zatem zrobić kiedy nastąpiła awaria?


Pęknięcia ekranu, to koszmar dzisiejszej elektroniki mobilnej. Smartfony i tablety wyposażone są w dodatkową szybkę ochronną, której uszkodzenie nie wpływa zwykle na działanie urządzenia. Inaczej jednak sprawa ma się w czytnikach ebooków z technologią e-ink, które tego zabezpieczenia nie posiadają.

 

Ekran czytnika to bardzo delikatna i złożona konstrukcja. Działa on na zasadzie zjawiska elektroforezy. Technika ta polega na przemieszczaniu się zanurzonych w płynie cząsteczek pod wpływem pola elektrycznego. Pomiędzy dwiema warstwami foli znajduje się tusz, który składa się z mikrokapsułek o średnicy włosa. Każda z nich wypełniona jest przezroczystym płynem, który to zawiera w sobie mikrocząsteczki o białej i czarnej barwie. Odpowiednie sterowanie napięciem elektrycznym decyduje o tym czy na ekranie widzimy białe czy czarne piksele. Ostatecznie całość pozwala nam na odczyt wgranych na czytnik dokumentów.

zasada-dzialania-epapieru

Podczas użytkowania czytnika, sterujemy napięciem mikrokapsułek poprzez specjalną, niewidoczną dla oka matrycę tranzystorów cienkowarstwowych TFT, która to jest nadrukowana na cienką, szklaną płytkę, stanowiącą integralną część ekranu e-ink. Kiedy uszkodzimy warstwę szklaną, połączenia na matrycy tranzystorów cienkowarstwowych zostają przerwane, co uniemożliwia sterowanie napięciem i w efekcie skutkuje trwałym uszkodzeniem ekranu.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż taka awaria może uwidocznić się dopiero po dłuższym czasie. Wynika to z dwóch cech ekranów e-ink, po pierwsze, ze stabilności obrazu, a po drugie, wyświetlacze te działają na zasadzie odbijania światła. Innymi słowy raz wyświetlona treść na ekranie, zostaje na nim jak druk na kartce papieru, do czasu aż ponownie nie zmienimy polaryzacji kapsułek.  Tym samym kiedy nasz czytnik jest uśpiony, wyłączony lub po prostu nieużytkowany, nie dostrzeżemy zmiany póki nie zmienimy polaryzacji pikseli, czyli na przykład nie zmienimy strony i sprawimy, że uwidoczni się przerwanie sieci tranzystorów cienkowarstwowych.

uszkodzony6

Używając przykładu z życia wziętego, jeśli przypadkiem nadepniemy na nasz czytnik, lub usiądziemy na nim gdy będzie leżał na fotelu, albo nawet upuścimy na dywan, to prawdopodobnie spowoduje to pęknięcie warstwy szklanej TFT. Po uruchomieniu urządzenia na ekranie zobaczymy charakterystycznie czarno-białe linie pionowe i poziome, które będą się krzyżowały ukośnie lub po łuku. Będzie to dla nas znakiem, że właśnie w tym miejscu pękła warstwa szklana.

 

Należy szczególną uwagę zwracać na okoliczności jakie spotykają nasz czytnik. To co delikatne dla smartfona lub tabletu, dla tak delikatnego urządzenia, jakim jest czytnik ebooków może spowodować przykre konsekwencje. Technologia e-papieru jest bardziej krucha, niż wyświetlacze LCD, więc nawet przenoszenie go w torebce, bez odpowiedniego zabezpieczenia, np. w postaci etui, może spowodować trwałe uszkodzenie ekranu. Warto zatem od razu przy zakupie wyposażyć się w specjalnie do tego celu stworzoną ochronę, która zapewni bezpieczeństwo naszemu czytnikowi. Mimo tego jednak warto uważać, ponieważ nawet najlepsze etui nie zapewnia 100%-owej ochrony.

uszkodzony7

Pozostaje dodać, że o czytnik ebooków należy dbać szczególnie, mając świadomość, że to najprawdopodobniej najbardziej delikatne ze wszystkich posiadanych przez nas urządzeń. W kulturze utarło się, że nowo kupioną książkę traktujemy z należytym jej szacunkiem. Podobnie postępujmy z czytnikiem, który przecież przechowuje nasze ulubione lektury.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *