Poradnik, jak słuchać audiobooki na czytnikach Kobo

Audiobooki zrzeszają coraz większą liczbę fanów, jednak ich obsługa na czytnikach nie zawsze jest tak prosta jak na telefonach czy tabletach. Dziś przychodzimy z pomocą miłośnikom audiobooków i zarazem posiadaczom czytników Kobo. Wiemy, jak można słuchać audiobooków spoza oficjalnej księgarni. 

Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim komputer, wybrany audiobook pobrany do pamięci komputera i kabel USB-C do przeniesienia pliku na czytnik Kobo. 

Skąd pobrać audiobook?

Serwisów z audiobookami jest wiele. Najpopularniejszymi będą Empik GO, Legimi i Storytel. Choć korzystanie z tych portali jest zazwyczaj płatne przez abonament lub jednorazowo za książkę, możemy odnaleźć też darmowe pliki. Pamiętajmy, że na czytnikach Kobo nie będą działały żadne abonamenty ani aplikacje innych firm.

My do naszej prezentacji użyjemy pliku z Wolnych Lektur. Na tej stronie znajdziemy klasykę literatury, poezję i lektury szkolne. 

Kiedy może nam się przydać ten poradnik?

Oficjalnie na czytnikach Kobo można słuchać audiobooków jedynie pochodzących z księgarni Kobo eBookstore. Jednak nie ma wielu pozycji w języku polskim. Dlatego jeśli zależy nam na konkretnym audiobooku, który znaleźliśmy na innym serwisie, możemy skorzystać z poniższej instrukcji. 

Instrukcja

   1.Gdy wybierzemy i pobierzemy audiobook do pamięci komputera, musimy go znaleźć katalogu, w którym został zapisany, u nas przykładowo w folderze “Pobrane”. 

Jeśli będziemy przenosić tylko jeden rozdział, musimy rozpakować folder o formacie .zip: klikamy na plik prawym przyciskiem myszy i wybieramy “Wyodrębnij wszystkie”.

Wtedy pojawi się kilka plików, każdy z nich oznacza jeden rozdział książki. 

Natomiast jeśli chcemy przenieść całą książkę, wtedy zostawiamy skompresowany plik .zip. Dalsze działania są analogiczne. 

   2.Najpierw otwieramy górny pasek narzędzi i zakładkę “Widok”. Tam upewniamy się, że mamy wybraną opcję “Rozszerzenia nazw plików”.

   3.Dwukrotnie klikamy na nazwę pliku, żeby była możliwa jej zmiana. Wtedy usuwamy końcówkę .mp3 (jeśli przenosimy jeden plik) lub .zip (jeśli przenosimy całą książkę) i zastępujemy ją .mp3z

Pojawi się komunikat z pytaniem, czy na pewno chcemy zmienić rozszerzenie. Potwierdzamy.

   4.Taki plik można już przenosić na czytnik. Podłączamy czytnik Kobo do komputera przez kabel USB-C, należy też pamiętać o zatwierdzeniu komunikatu, który pojawi się na ekranie czytnika. Otwieramy pamięć urządzenia i przenosimy tam plik o rozszerzeniu .mp3z

Po odłączeniu i włączeniu czytnika znajdziemy nasz audiobook w zakładce “Moje książki” i będziemy mogli go słuchać. 

Należy pamiętać o podłączeniu słuchawek lub głośnika modułem Bluetooth! 

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!

Instagram – @naczytniku

Facebook – naczytniku

YouTubeNaCzytnikuPL

Tik TokNaCzytnikuPL

Zobacz również:

Które czytniki współpracują z Legimi?

Czy E Ink jest wreszcie gotowy do zastąpienia LCD?

Note Air 3 – najlepszy czytnik na rynku?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *