5 powodów by postawić na eko-booki

Jest wiele powodów, dla których warto czytać ebooki, my jednak dziś postanowiliśmy poruszyć ten nie do końca oczywisty. Otóż e-książki są eko! Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które odpowiada na pytanie – jak ebooki wpływają na środowisko?

 

nevada-1655452_640

  1. Nie potrzeba do nich drzew 

Wszyscy wiemy, że do wytworzenia papieru potrzebne są drzewa. Są ważną częścią środowiska naturalnego, ponieważ wytwarzają tlen, zapobiegają nadmiernej ilości dwutlenku węgla w środowisku i są domem dla wielu zwierząt. Ich masową wycinkę odczuwają już wszyscy mieszkańcy naszego globu. Z tego właśnie względu ogromnie ważne jest ograniczenie popytu na papier.

Ebooki zaś to przedmioty, które nie są materialne i fizycznie potrzebny jest tylko nośnik, za pomocą którego możemy je odtwarzać. Dzięki technologii e-papieru możemy jednak w równie komfortowy sposób, jak czytając książkę, oddawać się lekturze naszych ulubionych publikacji. Co warte podkreślenia, czytnik ebooków zajmuje mało miejsca, a może pomieścić nawet do 2 tysięcy książek. Pamięć tę możemy rozszerzać nawet ośmiokrotnie, zatem jeden nośnik pozwala nam mieć dostęp to niemal nieograniczonej biblioteki.

 

  1. Ogranicza emisję gazów

Należy zdać sobie sprawę, że używając czytnika przyczyniamy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w atmosferze. Środowisko naturalne bardzo cierpi przez przemysł papierniczy, a czytając ebooki problem ten przestaje istnieć. Wycinka drzew, obróbka surowca, opakowanie, wielokrotnie przewożenie zużywają energię, która mogłaby być spożytkowana lepiej.

Ebooki, jako produkt wirtualny, całkowicie eliminują ten proces. Są elektronicznym dokumentem, który przechowywany internetowo lub na nośniku nie ma żadnego wpływu na środowisko. Korzystając tym samym z czytników książek elektronicznych oszczędzamy nie tylko drzewa, ale także energię.

 

  1. Produkcja na najwyższym poziomie

Zwolennicy papieru kontrargumentują mówiąc, że przecież do wytworzenia czytnika także potrzebne są surowce i energia. Tak, nie można się z tym nie zgodzić. Jednakże producenci, będąc odpowiedzialnymi, nie tworzą swoich produktów nawoods-1072819_640 zachodzie, a między innymi w UE, przy zachowaniu wszelkich norm redukujących wytwarzanie szkodliwych substancji. Dobrym przykładem będzie tutaj PocketBook, który bardzo odpowiedzialnie podchodzi do swojej technologii. Z tego względu do produkcji czytników zużywana jest nieporównywalnie mniejsza ilość energii, niż do książek tradycyjnych.

 

  1. Mniej energii

Sztandarową cechą czytników e-książek jest bardzo niska zużywalność energii. Jedno ładowanie wystarcza nawet na miesiąc. Co więcej, badania pokazują, że dwutlenek węgla wytworzony przez cały okres użytkowania czytnika zostaje zniwelowany już po jednym roku. Co za tym idzie, korzystając z niego przez kolejne lata, nie tylko oszczędzamy energię, ale także na jej użycie do innych, ważniejszych dla środowiska celów.

 

  1. Zmniejsza popyt

Szukając określenia dla branży czytników przychodzi jedno słowo – stabilizacja. Są to urządzenia stworzone do komfortowego użytkowania przez wiele lat. Ich zaletą jest brak naładowania niepotrzebnymi gadżetami, których użyteczność zmienia się z miesiąca na miesiąc. Dzięki temu czytniki są zawsze na czasie i do wykorzystywania w sposób da nich przeznaczony.

Nie można nie zauważyć, że istotnie ich technologia i właściwości zmieniają się na przełomie lat, ale funkcjonalność pozostaje taka sama. W przypadku czytników nacisk kładziony jest na udoskonalanie, nie zaś na nabicie ich zbędnymi funkcjami. Ponadto nie dzieje się to w tak zastraszającym tempie, jaki jest typowy np. dla smartfonów. Z tego też względu czytniki ebooków mogą służyć swoim użytkownikom przez wiele długich lat.

Jak wynika z powyższego artykułu czytniki ebooków są ekologiczne i przyjazne środowisku. A zakup jednego modelu wystarcza by uratować tysiące książek. Czy to nie wystarczające powody by zmienić swój dotychczasowy sposób zasięgania lektury?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *