5 powodów by postawić na eko-booki

Jest wiele powodów, dla których warto czytać ebooki, my jednak dziś postanowiliśmy poruszyć ten nie do końca oczywisty. Otóż postaramy się udowodnić, że e-książki są eko! Przygotowaliśmy dla Was zestawienie, które odpowiada na pytanie o to, jak ebooki wpływają na środowisko

Coraz częściej słyszymy dzisiaj o ochronie środowiska. Powstaje na ten temat mnóstwo filmów, programów telewizyjnych i artykułów, rozmawiamy na ten temat ze znajomymi i słyszymy o tym w wiadomościach. Świadomość realnych zagrożeń dla naszej planety staje się powszechna.

Chociaż wydaje się, że każdy z nas może zrobić niewiele dla ochrony środowiska, eksperci bezustannie zwracają uwagę na błędność tego założenia. Zwrócenie uwagi na swoje indywidualne nawyki i ograniczenie użytku produktów, które mają negatywny wpływ na naszą planetę, to ich zdaniem sama istota nowoczesnej ekologii.

Jednym z pierwszych kroków do stania się bardziej eko i dołożenia swojej cegiełki do ratowania naszej planety jest zakup czytnika ebooków. Przekonaj się, dlaczego czytanie książek w wersji elektronicznej jest lepsze od nieumiarkowanego sięgania po materiały drukowane.

 

1. Wycinka drzew

Wszyscy wiemy, że do wytworzenia papieru potrzebne są drzewa. Rośliny są ważną częścią środowiska naturalnego, ponieważ wytwarzają tlen, zapobiegają nadmiernej emisji ilości dwutlenku węgla do atmosfery i są domem dla wielu zwierząt. Ich masową wycinkę odczuwają już wszyscy mieszkańcy naszego globu. Z tego właśnie względu ogromnie ważne jest ograniczenie popytu na papier.

Ebooki nie są przedmiotami materialnymi (to pliki w wersji cyfrowej), dlatego do ich przechowywania potrzebny jest jedynie nośnik, za pomocą którego możemy je odtwarzać. Dzięki technologii e-papieru możemy w komfortowy sposób oddawać się lekturze naszych ulubionych publikacji.

Co warte podkreślenia, czytnik ebooków zajmuje mało miejsca, a może pomieścić nawet do 2 tysięcy książek. Pamięć tę możemy rozszerzać nawet ośmiokrotnie, zatem jeden nośnik pozwala nam mieć dostęp to niemal nieograniczonej biblioteki.

 

2. Emisja gazów cieplarnianych

Co szczególnie istotne, używając czytnika przyczyniamy się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Środowisko naturalne bardzo cierpi przez przemysł papierniczy. Wycinka drzew, obróbka surowca, opakowanie, wielokrotnie przewożenie zużywają energię, która mogłaby być spożytkowana lepiej. Przestawiając się na czytanie ebooków, przykładamy rękę do uniknięcia tego problemu.

Jako produkt wirtualny, ebooki są elektronicznym dokumentem, który przechowywany internetowo lub na nośniku nie ma żadnego wpływu na środowisko. Korzystając z czytników książek elektronicznych oszczędzamy nie tylko drzewa, ale także energię.

 

3. Odpowiedzialna produkcja

Zwolennicy papieru kontrargumentują mówiąc, że przecież do wytworzenia czytnika także potrzebne są surowce i energia. Chociaż jest to niewątpliwie prawda, warto pamiętać, że odpowiedzialni producenci czytników tworzą swoje produkty przy zachowaniu wszelkich norm redukujących wytwarzanie szkodliwych substancji.

Dobrym przykładem jest tutaj PocketBook, który bardzo odpowiedzialnie podchodzi do swojej technologii. Z tego względu do produkcji czytników zużywana jest nieporównywalnie mniejsza ilość energii, niż do książek tradycyjnych.

 

4. Mniejsze użycie energii

Sztandarową cechą czytników e-książek jest bardzo niska zużywalność energii. Jedno ładowanie wystarcza nawet na miesiąc. Co więcej, badania pokazują, że dwutlenek węgla wytworzony przez cały okres użytkowania czytnika zostaje zniwelowany już po jednym roku. Co za tym idzie, korzystając z urządzenia przez kolejne lata, nie tylko oszczędzamy energię, ale także oszczędzamy jej użycie do innych, ważniejszych dla środowiska celów.

5. Większa trwałość

Szukając określenia dla branży czytników przychodzi jedno słowo – stabilizacja. Są to urządzenia stworzone do komfortowego użytkowania przez wiele lat. Ich zaletą jest brak naładowania niepotrzebnymi gadżetami, których użyteczność zmienia się z miesiąca na miesiąc. Dzięki temu czytniki są zawsze na czasie i nadają się wykorzystywania w sposób da nich przeznaczony.

Chociaż ich technologia i właściwości zmieniają się na przełomie lat, to funkcjonalność czytników pozostaje z grubsza taka sama. W ich przypadku nacisk położony jest na udoskonalanie, nie zaś na nabicie ich zbędnymi funkcjami. Ponadto proces innowacji nie zachodzi w tak zastraszającym tempie, jaki jest typowy np. dla smartfonów. Z tego  względu czytniki ebooków mogą służyć swoim użytkownikom przez wiele długich lat.

 

Wnioski

Jak wynika z powyższego artykułu, czytniki ebooków są ekologiczne i przyjazne środowisku, a zakup jednego modelu wystarcza by uratować tysiące książek. Czy to nie wystarczające powody by zmienić swój dotychczasowy sposób lektury?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze, koniecznie zaglądaj do przygotowywanych przez nas na bieżąco testów i recenzji!

 

Powiązane treści:

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *