Kindle Mate – zarządzanie podkreśleniami, notatkami i nie tylko

Czytniki marki Amazon Kindle są jednymi z najpopularniejszych na świecie i na pewno nie jedna osoba czytająca ten wpis jest posiadaczem takiego urządzenia. Jednak niewiele mówi się o przydatnych narzędziach, które mogą polepszyć doświadczenia używania tych czytników. Niedawno odkryliśmy Kindle Mate, program do zarządzania podkreśleniami, notatkami i konstruktorem słownictwa. Dlaczego warto go używać?

 

Program Kindle Mate
Program Kindle Mate

 

Wycinki

Program Kindle Mate można podzielić na dwie części. W pierwszej z nich znajdują się wszystkie wycinki (podkreślenia i notatki) utworzone na zsynchronizowanym urządzeniu. Można je przeglądać wszystkie na raz, po konkretnym autorze lub tytule. Po dwukrotnym kliknięciu na wybrany tekst lub cytat z książki, można go edytować. Dodatkowo każdy element można dodać do jednej z jedenastu kategorii, każdej oznaczonej innym kolorem. Inną, przydatną funkcją jest możliwość eksportu wybranych podkreśleń lub notatek do osobnego pliku. Dostępne formaty to: txt, docx, xlsx.

 

Konstruktor słownictwa

W drugiej części znajdują się wszystkie słowa z konstruktora słownictwa, gdzie dostępne są podobne funkcje, jak w podkreśleniach i notatkach. Możliwość zmiany słowa i definicji, dodanie do wybranej kategorii czy eksport do osobnego pliku. W tej sekcji elementy można filtrować po tytule książki lub statusie progresu – Learning (w trakcie nauki), Mastered (nauczone). Można też zmienić wspomniany status progresu, z Learning na Master lub odwrotnie. Dodatkowo, po rozwinięciu listy z tytułami książek wyświetlą się statystyki ile słów z danej książki jest dodanych do konstruktora, a ile z nich jest już nauczonych (ze statusem „Mastered”).

 

Statystyki

Klikając F6 wyświetli się kolejna ciekawa funkcja oferowana przez program Kindle Mate – statystyki. Ponownie podzielone na dwie części, Wycinki i Konstruktor słownictwa, z możliwością wyboru książki, w celu zobaczenia informacji wyłącznie na jej temat. W statystykach na temat wycinków można znaleźć liczbę książek, w których znajdują się wycinki, autorów, notatek i podkreśleń. Kolejne statystyki opisują, ile średnio wycinków robi się na dzień i na książkę oraz pokazują wykresy kiedy wycinki zostały stworzone. W części o konstruktorze słownictwa można znaleźć liczbę wszystkich słów, tych w trakcie nauki, już nauczonych oraz opisany procentowo progres nauki. Ponownie pojawiają się statystyki, ile słów jest dodawanych średnio na książkę oraz na dzień, wraz z wykresami.

 

Statystyki
Statystyki

 

Skąd pobrać Kindle Mate?

Mam nadzieję, że poprzednie akapity zachęciły przynajmniej do tego, aby samemu zobaczyć możliwości tego programu. Jeśli tak, wystarczy wejść na oficjalną stronę Kindle Mate a następnie kliknąć zakładkę Download (Pobierz). Tam wystarczy pobrać wybraną wersję, a po wypakowaniu zawartości do wybranego folderu uruchomić Kindle Mate.exe. Po podłączeniu czytnika do komputera za pomocą kabla USB, naciśnięcie F2 w aplikacji spowoduje automatyczną synchronizację danych. Warto pamiętać, że cały program napisany jest po angielsku, jednak do obsługi wystarczy podstawowa znajomość tego języka.

 

Podsumowanie

Jeśli w trakcie używania czytnika Kindle często tworzy się podkreślenia i notatki lub dodaje słowa do konstruktora słownictwa i chce się mieć do nich wygodniejszy dostęp Kindle Mate będzie idealnym narzędziem. Wiadomo, że nie każdy używa czytnika w taki sposób, nie mniej jednak zachęcam, żeby przynajmniej dać szansę temu programowi, bo może okazać się bardziej pomocny niż mogłoby się wydawać.

 

Autor: Karolina

 

Zobacz również:

10 najlepszych funkcji Kindle

Kindle – na jakie formaty najlepiej konwertować pliki EPUB?

Czy bateria Kindle Paperwhite naprawdę wytrzymuje 10 tygodni?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *