6 wskazówek dla osób zaczynających przygodę z Mangą

Dla osób, które dorastały na książkach przygodowych w starym stylu, świat mangi może wydawać się niekończącym miejscem, wypełnionym dziwnymi oraz niezwykłymi historiami do odkrycia. Dla innych może być to przerażające, odludne miejsce gdzie nie nigdy nie dzieję się nic pozytywnego. Niezależnie od tego kto jak postrzega mangę, możemy się zgodzić, że sztuka Mangaki jest dopracowana do perfekcji w prowadzeniu historii. W artykule przedstawiamy listę przydatnych wskazówek, jak czytać mangę oraz która manga jest dla Ciebie.

Manga PocketBook

1. Zaznajom się z mangą

Nigdy nie jest za późno na naukę! Na starcie najlepiej zapoznać się ze znaczeniem mangi. Słowo Manga oznacza „kapryśne rysunki”. Kraj pochodzenia tej literatury to Japonia, zaś sama Manga nie posiada standardowych gatunków takich jak romans, akcja, komedia, dramat i fantasy. Gatunki bardziej dzielą się głównie na kategorię wiekową. Istnieje sześć głównych gatunków mangi:

  1.       Shonen manga – przeznaczona dla nastoletnich chłopców
  2.       Shoujo manga – przeznaczona dla nastoletnich dziewcząt
  3.       Josei manga – przeznaczona dla kobiet
  4.       Seinen manga – przeznaczona dla mężczyzn
  5.       Kodomomuke manga – przeznaczona dla przedszkolaków oraz małych dzieci
  6.       Ecchi manga – przeznaczona dla kobiet oraz mężczyzn

2. Na początku przeczytaj dwa razy

Jeśli czytelnik po raz pierwszy spotyka się z mangą, adaptacja do tego rodzaju tekstu może być trudna. Zmiana nastąpi wraz z dłuższym czasem spędzonym na czytaniu. Aspektem, który może potencjalnie pomóc w przyzwyczajeniu się do stylu Mangaki jest Internet. Wiele stron pomaga za darmo, wybrać odpowiednią magnę zgodną z naszymi preferencjami.

Najlepszymi stronami do tego jest Mangago, Mangafreak, Mangaowl, Mangakakalot oraz Readingmanga. Usługi tych stron są darmowe dla każdego. Możliwość udostępniania znajomym danej mangi oraz przeglądu może inspirować do czytania kolejnych serii. Jeśli dana manga nie odpowiada gustom, zawsze można rozpocząć kolejny cykl.

3. Szukaj dobrej jakości

Wielu czytelników jest zszokowanych, gdy znajdzie odpowiednią mangę dla siebie. Problemem nie jest wybór, lecz sposób pisania niektórych mang. Wiele serii tworzonych jest w krótkim terminie, przez co cierpi jakość. Może do potencjalnie zraźić nowe osoby, które dopiero wchodzą w świat tego gatunku.

4. Poczuj historię

Jedną z najlepszych rzeczy w mandze jest utożsamienie się z bohaterem. Jest to szczególnie ważne, jeśli czytelnik chce śledzić opowieści składające się z wielu części. Zgłębienie historii, motywacji oraz wielu innych czynników dotyczących postaci to świetny sposób na wciągnięcie się w lekturę. 

Manga Komiks

5. Nie bój się wyrażać opinii

Wyrażanie opinii jest jedną z lepszych metod rozpoczęcia konwersacji. Manga jest na tyle specyficznym gatunkiem literatury, że czytelnik na swojej drodze spotka się z różnymi zdaniami na temat historii oraz bohaterów. Dyskursy są cały czas prowadzone w różnych językach na forach oraz mediach społecznościowych.

6. Twórcy słuchają społeczności

Przewagą twórców Mangi nad twórcami z zakresu innych gatunków literackich jest społeczność. To oni kupują ten gatunek, a zarazem utrzymują autorów. Często twórcy zasięgają opinii społeczności o daną serię, w celu poprawy jakości samej mangi oraz historii. Dla czytelnika jest to idealny sposób na wyrażenie opinii odnośnie tego, co było złe w danej części oraz przeciwnie, jakie elementy zachęciły i skłoniły do dalszej lektury.

Podsumowanie

Rozpoczęcie czytania mangi z początku może być trudne, lecz wraz z upływem czasu wydaje się łatwe. Wszystko, co czytelnik potrzebuje na starcie jest to wybór odpowiedniej mangi oraz urządzenie na którym można czytać. 

Autor: Kacper

Źródło: GoodEReader

Zobacz również:

Wpływ E-Ink na środowisko

Onyx Boox Nova Air C – pierwsze wrażenia

Nowa aktualizacja dla czytników PocketBook

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *