Czy Kindle będzie wspierał pliki ePUB?

Użytkownicy Kindle od lat czekają, aż ich czytniki zaczną obsługiwać najpopularniejszy format e-booków – EPUB. Na stronie Amazon nie tak dawno pojawiły się informacje o zmianach, które mają zostać wprowadzone końcem 2022 r., dotyczące właśnie obsługiwanych plików. Formaty, o których mowa to znane wszystkim użytkownikom MOBI ale też wspomniane EPUB. 

 

Kindle Oasis 3
Kindle Oasis 3

MOBI

Zacznijmy od tego, co wiemy na pewno. Pod koniec 2022 roku pliki MOBI nie będą już wspierane. Jest to stary format, który nie obsługuje najnowszych funkcji Kindle dla dokumentów. Po wprowadzeniu zmian pliki MOBI znajdujące się w pamięci Kindle nadal będą obsługiwane, ale nie będzie można przesyłać kolejnych na czytniki przez usługę Send-To-Kindle. Zapewne jest to początek procesu “pozbywania się” wszystkich książek w tym formacie z urządzeń Kindle i zastąpienia ich nowszymi formatami. Możliwe, że za jakiś czas obsługa MOBI nie będzie wcale dostępna, więc warto już teraz przekonwertować swoje pliki na inne, dostępne formaty. 

 

EPUB

Dotychczas pliki EPUB można było przesyłać na urządzenia Kindle jedynie używając specjalnego adresu e-mail. Były one jednak automatycznie konwertowane na format AZW3. Końcem 2022 roku pojawi się możliwość wysyłania tego formatu przy użyciu aplikacji Send-To-Kindle. Nie sprecyzowano jednak, czy czytniki będą w stanie obsługiwać ten format. Możliwe, że w trakcie przesyłania również zostaną przekonwertowane na AZW3 lub inny, dostępny format. Amazon nie wspomina również o przesyłaniu plików przy użyciu kabla USB, więc nie wiadomo, czy pliki EPUB będą dostępne w taki sposób. Wydaje się nam, że Amazon jedynie rozszerza możliwości, które wcześniej były dostępne wyłącznie podczas przesyłania książek mailem. Format EPUB najprawdopodobniej pozostanie niedostępny, a pliki będą konwertowane na format obsługiwany przez czytniki Kindle.

 

Kindle 10 Czarny
Kindle 10 Czarny

Czym jest wspomniane Send-To-Kindle?

Send-To-Kindle to bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze system do przesyłania plików z komputera na czytnik Kindle. Aplikację wystarczy pobrać ze strony Amazon, a następnie zalogować się na swoje konto. Po wykonaniu tych czynności możliwe jest przesłanie każdego pliku znajdującego się na komputerze, w obsługiwanym przez Kindle formacie. Wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć na plik, oraz wybrać “Wyślij do” i “Kindle”. Następnie zaznaczyć czytnik, na który plik ma zostać wysłany. W ten sposób książki już po chwili pojawiają się na czytniku i są gotowe do czytania.

 

Autor: Karolina

Źródło: GoodEReader, Amazon

 

Zobacz również:

Kindle – lepszy wygląd biblioteki?

Kindle Mate – zarządzanie notatkami, podkreśleniami i nie tylko

10 najlepszych funkcji Kindle

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *