Dasung 253 vs Onyx Boox Mira Pro – porównanie 25-calowych monitorów E-Ink

W tym momencie na rynku mamy dostępne jedynie dwa 25,3-calowe monitory E-Ink. Pierwszy został wyprodukowany przez firmę Onyx Boox, a drugi pochodzi od firmy Dasung. Zapewne nie tylko nas rozpiera ciekawość, czym się od siebie różnią, a w czym są do siebie podobne. Przedstawiamy artykuł, w którym opiszemy najważniejsze elementy obu urządzeń.

Monitor Dasung
Monitor Dasung

Wygląd

Monitor Dasung 253 znajdziemy w 4 różnych wariantach. Możemy znaleźć między nimi kilka różnic. Jaśniejsza, aluminiowa wersja (Aluminum Alloy Version) poza cienką, ciemno-szarą ramką wokół ekranu jest w całości srebrna. Waga tej wersji wraz z podstawką to około 5,4 kg. Ciemny odpowiednik (Dark Knight Version) posiada jedynie cienki, srebrny pasek poniżej ekranu, na którym znajdują się przyciski. Wszystkie pozostałe elementy są czarne. W tym przypadku obudowa jest plastikowa, przez co urządzenie jest nieco lżejsze. Wraz ze stojakiem waży około 4,3 kg. Niższą jakość obudowy wynagrodzono wbudowanymi głośnikami oraz diodami LED na tylnej części czytnika. Oba warianty kolorystyczne można kupić w wersji bez podświetlania (tańsza) oraz z podświetleniem (droższa). Wymiary wszystkich czterech wariantów to około 607 x 392 x 13 mm.

Onyx Boox Mira Pro znajdziemy wyłącznie w jednej wersji kolorystycznej. Cała obudowa jest srebrna, z logo firmy znajduje poniżej ekranu oraz w górnej części tylnej obudowy. Wbudowane przyciski oraz suwak znajdują się na prawej, bocznej krawędzi monitora. Wszystkie dostępne porty zostały umieszczone na tylnej obudowie. Sam monitor ma wymiary 594,2 x 349,2 x 26,5 mm oraz waży 2,75 kg. Razem z podstawką waga się podwaja i dochodzi do około 5,5 kg.

Podzespoły

W obu przypadkach mamy do czynienia z 25,3-calowym ekranem E-Ink o proporcjach 16:9.

W lewym dolnym rogu monitora Dasung znajdują się przyciski. Jest ich 5 w wersji bez podświetlenia lub 6 na monitorach wyposażonych w podświetlenie. Na lewej krawędzi znajdziemy dwa wejścia USB-A. Pozostałe porty umiejscowiono na tylnej części monitora. Są tam Mini Jack, HDMI, USB-C, DisplayPort, USB-A, USB-B, oraz gniazdo zasilania. Wersja Dark Knight posiada również wbudowane głośniki stereo. Kupując wybrany monitor dostaniemy stojak, kabel HDMI, kabel USB oraz zasilacz w zestawie.

W przypadku monitora Onyx Boox dwa przyciski oraz suwak znajdziemy na prawej ramce urządzenia. Porty również umiejscowione na tylnej obudowie. Znajdują się tam HDMI, mini HDMI, USB-C, DisplayPort oraz DC. Mira Pro nie jest wyposażony w podświetlenie, jednak posiada dobrej jakości głośniki. Wraz z monitorem również dostajemy stojak, kable HDMI i USB, zasilacz, a także kabel miniHDMI.

Onyx Boox Mira Pro
Onyx Boox Mira Pro

Stojak na monitor

Obie firmy dołączają do zestawu stojak na monitor. Są one montowane w standardzie VESA 100 w przypadku firmy Dasung oraz VESA 75 w monitorze Onyx Boox. Zastosowanie tej technologii nie tylko umożliwia komfortowe mocowanie, ale też sprawia, że jeśli zdecydujemy się na zmianę uchwytów, pasujące odpowiedniki będą łatwe do znalezienia.

W obu przypadkach stojaki umożliwiają dostosowywanie wysokości, odchylanie ekranu oraz ustawienie go pionowo lub poziomo.

Cena, gdzie kupić

Dasung 253 można kupić wyłącznie internetowo, poza Polską. Na stronie producenta cena wynosi 2 150$ dla wersji bez podświetlenia ekranu oraz 2 250$ z podświetleniem. W przybliżeniu jest to odpowiednio ok. 10 200 zł oraz ok. 10 700 zł. Kupując produkt w ten sposób będziemy na niego musieli poczekać nawet do kilku tygodni. 

Monitor Onyx Boox Mira Pro można kupić jedynie od oficjalnego polskiego dystrybutora Onyx Boox – czytio.pl, monitor kosztuje ok. 10 149 zł. W przeciwieństwie do innych produktów, monitor Mira Pro jest dostępny jedynie na zamówienie, a co za tym idzie, w tym przypadku również konieczne będzie odczekanie nawet kilku tygodni na przesyłkę.

Ekran pomocniczy Mira
Ekran pomocniczy Mira

Monitor Dasung 253 czy Onyx Boox Mira Pro – podsumowanie

W wielu aspektach monitory są do siebie podobne. Dasung oferuje kilka opcji do wyboru, jednak żadna z nich nie oferuje solidnej, aluminiowej obudowy i głośników, co ma miejsce w przypadku Onyx Boox. Dasung oferuje wersję z podświetlanym ekranem, czego nie ma w przypadku Mira Pro jednak cena jest wyższa o 100$. Onyx Boox ma oficjalnego dystrybutora w Polsce co ułatwi zakup oraz ewentualne reklamacje, jednak oba monitory będą sprowadzane z zagranicy na życzenie, przez co trzeba będzie czekać na nie do kilku tygodni. Jak widać w tym przypadku Onyx Boox Mira Pro prezentuje się nieco lepiej, chociaż Dasung 253 depcze mu po piętach.

Autor: Karolina

Źródło: Dasung, Mira

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *