Kindle 11 vs. PocketBook Touch Lux 5 – porównanie czytników

Firma Amazon swoimi nowymi modelami zrobiła bardzo dużo szumu w ostatnich tygodniach. Przychodzimy do Was z pierwszym porównaniem modelu Kindle 11 (2022) wraz z PocketBook Touch Lux 5. Patrząc po sukcesie Kindle 10 oraz jego popularności, postanowiliśmy zestawić najnowszy model z jednym z popularniejszych czytników od firmy PocketBook.

Kindle 11 vs. PocketBook Touch Lux 5
Kindle 11 vs. PocketBook Touch Lux 5

System

Kwestia menu oraz obsługi czytnika jest bardzo indywidualna. Każdy użytkownik powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie menu preferuje. Oba czytniki oparte są na systemie Linux, zaś na korzyść PocketBooka przeważają dodatkowe funkcje tj.:

– Dedykowana aplikacja Legimi

– Dedykowana aplikacja Empik Go

– Kalkulator

– Szachy

– Galeria Dropbox PocketBook

– Pasjans

– PocketNews

– Scribble

– Sudoku

Czytniki od firmy Amazon nie posiadają dodatkowych funkcji takich jak PocketBook. Jedyną wspólną aplikacją jest przeglądarka internetowa. Warto zaznaczyć, że usługi abonamentowe dostępne w Polsce (EmpikGo oraz Legimi) są bardziej dostosowane do czytników PocketBook, dzięki czemu dają większe możliwości polskim czytelnikom. W przypadku każdego Kindle, opcje abonamentowe działają tylko przy najdroższych pakietach i występują ograniczenia co do liczby pobieranych książek. PocketBook natomiast obsługuje topowe aplikacje bezprzewodowo i nawet bezpłatnie (w przypadku kodów bibliotecznych Legimi). Oznacza, to że na PocketBooku możemy czytać nowości wydawnicze zupełnie bezpłatnie, jeśli tylko jesteśmy członkiem lokalnej biblioteki, która współpracuje z Legimi. A warto zauważyć, że taka sieć bibliotek jest coraz większa.  

Wyświetlacz

Firma Amazon niechętnie dzieli się informacjami o podzespołach w swoich czytnikach. Producent oficjalnie nie podaje, jaki procesor, pamięć RAM oraz wyświetlacz zawarte są w najnowszym modelu. Jedyne, co możemy porównać w tym segmencie jest rozdzielczość. Kindle posiada rozdzielczość 1448×1072  wraz z 300 PPI, zaś PocketBook Touch Lux 5 1024×758 wraz z 212 PPI. Różnica na pierwszy rzut oka oraz podczas użytkowania nie jest zauważalna.

Podświetlenie

Najpopularniejszy model od firmy PocketBook posiada 8 białych diod LED oraz 8 bursztynowych. Pozwala to na swobodne czytanie w nocy, bez obawy przemęczenia wzroku. Kindle 2022 zgodnie z opisem producenta diod LED posiada 4, a więc nie posiada regulacji barwy podświetlenia. Pod aspektem nocnej lektury, czytnik marki PocketBook definitywnie wypada lepiej

PocketBook Touch Lux 5
PocketBook Touch Lux 5

Pamięć

Urządzenia różnią się od siebie pamięcią wewnętrzną. Nowy czytnik od firmy Amazon posiada 16 GB pamięci wewnętrznej, której nie można rozbudować poprzez kartę microSD. Model Touch Lux 5 pamięci wewnętrznej posiada domyślnie 8 GB. W czytniku występuje możliwość rozszerzenia pamięci, dzięki wspomnianej karcie SD. W przypadku zdecydowania się na największą kompatybilną kartę (tj. 32 GB) otrzymamy łącznie 40 GB pamięci. Przydatne może to się okazać w różnych sytuacjach życiowych np. wyjazdu na dłuższy czas, kiedy nie będziemy posiadać dostępu do internetu. W przypadku Kindle, producent dosyć mocno ogranicza ilość przechowywanych książek.

Bateria

Z racji braku informacji o pojemności baterii, w przypadku firmy Amazon musimy uwierzyć producentowi na słowo. Według informacji znalezionych na stronie producenta czytnik jest w stanie wytrzymać do 6 tygodni pracy pod pewnymi warunkami tj.:

– czytanie przez pół godzinny dziennie

– wyłączona łączność bezprzewodowa

– podświetlenie ustawione na poziomie 13

PocketBook Touch Lux 5 posiada 1500 mAh. W przypadku żywotności baterii, podobnie jak w Kindle, wszystko jest zależne od sposobu korzystania. Po testach w naszej redakcji czytnik Touch Lux 5 jest w stanie wytrzymać do 2 miesięcy pracy, przy takich samych warunkach pracy jak Kindle.

Menu oraz obsługiwane formaty

Firma PocketBook przy swoich urządzeniach oferuje szeroką gamę wyboru języków w menu. Przewagą modelu Touch Lux 5 jest dostępny język polski w menu oraz większa liczba obsługiwanych formatów.Czytnik od firmy PocketBook obsługuje aż 22 formaty, zaś Kindle 15. Przewagą na korzyść PocketBook Touch Lux 5 jest lepsza obsługa znanych i powszechnych plików PDF. Nasze testy w redakcji ukazały niejednokrotnie, iż pliki PDF lepiej współpracują z czytnikami PocketBook. Podczas obsługi Kindle możemy napotkać trudności z zakupionymi książkami ponieważ mogą być one w formatach, które Kindle nieobsługuje. Kindle 11, podobnie jak poprzednie modele, nie posiadają języka polskiego w menu.

Podsumowanie

Oba czytniki posiadają swoje plusy i minusy. Kwestia wyboru należy do użytkownika. Jeśli ktoś preferuje większą funkcjonalność, język polski oraz brak ograniczeń w Legimi czy EmpikGo definitywnie polecamy PocketBook Touch Lux 5. Jednakże jeśli ktoś już kiedyś korzystał z Kindle i wprawił się w ekosystem Amazon, Kindle 11 wypada lepiej pod kątem oferowanej rozdzielczości.

Specyfikacja

  Kindle 11 (2022) PocketBook Touch Lux 5
Cena 510 PLN ok. 530 PLN
Ekran 6-cali 6-cali
Rozdzielczość 1448×1072, 300 PPI 1024×758, 212 PPI
Poziomy szarości 16 16
Pamięć 16 GB 8 GB
Podświetlenie Tak Tak
Port USB-C microUSB
Slot na kartę SD Brak MicroSD do 32 GB
WiFi 2,4 GHz/5 GHz 802.11 b/g/n
Bluetooth Tak Brak
Język Menu Brak języka polskiego, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, japoński, angielski amerykański, angielski brytyjski, portugalski, chiński polski, angielski, niemiecki, francuski oraz 26 innych języków
Bateria Brak danych, do 6 tygodni czytania 1500 mAh, w zależności od użytkowania starcza do kilku tygodni
Obsługiwane formaty Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczony MOBI, EPUB, natywny PRC, HTML DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, PMP poprzez konwersję i format audio Audible (AAX). PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF

Autor: Kacper

Źródło: Czytio.pl, Amazon

Zobacz również:

Twitter na czytnikach Onyx Boox

Kobo Clara 2e vs. Kindle Paperwhite 5 – porównanie czytników

Onyx Boox – Nowa aktualizacja oprogramowania 3.3

3 Responses

  1. Serio 16gb na książki to mocne ograniczenie? xD. Ktoś chyba tu bardzo nie lubi Amazonu… Mi przez 10 lat użytkowania nie udało się 4gb w starym kindlu zapchać. Jedyny minus Kindle to upośledzone Legimi. Za to lepszy ekran czyli to co jest w czytniku najważniejsze. No i jak się kupuje na promce można kindla wyrwać nieco taniej.

    1. Brak rozbudowy pamięci to mocne ograniczenie kiedy w czytniku chcemy przechowywać jednocześnie duże pliki PDF oraz standardowe (rozmiarowo) książki. Legimi oraz EmpikGo to niestety wielki minus dla Kindle i tutaj się zgodzimy całkowicie. Tak jak podkreśliliśmy w podsumowaniu, każdy musi wybrać na jakich aspektach najbardziej mu zależy i wtedy zadecydować o zakupie . Pozdrawiamy!

  2. warto dodać że PocketBook Touch Lux 5 to tandetne urządzenie w którym ekran psuje się od samego patrzenia na niego, w internecie jest masa opinii ludzi którym ten sprzęt nie wytrzymał nawet roku – jeżeli ktoś chce wyrzucić pieniądze w błoto to można to kupić. Gwarancja nie obejmuje tej wady – na szczęście można się odwołać do rzecznika praw konsumentów co umożliwi wycofanie tej wadliwej konstrukcji z naszego rynku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *