Wstępny test czytnika Pocketbook 625 Basic Touch 2

Dziś przygotowałem dla was wstępny test Pocketbooka 625 Basic Touch 2. Ten poręczny i łatwy w obsłudze czytnik ebook sprawdzi się u nawet niedoświadczonych czytelników.pb-625-black-4

Opakowanie

Pocketbook bardzo zadbał o oprawę wizualną i bezpieczeństwo w transporcie. Czytnik opakowany jest w specjalną, grubą folię i kartonik, a całość zabezpieczona jest dodatkową taśmą. Na odwrocie opakowania znajdują się skrócone dane techniczne w 16 językach, w tym polskim.

W środku opakowania, pod czytnikiem, znajdziemy kartę gwarancyjną oraz instrukcję, zaś poniżej go znajduje się pudełko z  kablem micro USB do ładowania.

Obudowa

Obudowa jest czarna i występuje tylko w tym kolorze. Na jej dole, pod ekranem znajduje się logo Pocketbook oraz cztery przyciski fizyczne. Po lewej klawisz powrotu do ekranu głównego, po prawej wejście do menu. Po środku przyciski do zmiany stron. Na dolnej krawędzi znajdziemy: po lewej wejście na ładowarkę, po środku wejście na kartę microSD, po prawej włącznik. Z tyłu zaś znajduje się wybrzuszenie na palce żeby czytnik lepiej leżał w ręce.

Ekran

Ekran jest dotykowy, 6″ E Ink Carta 800 x 600px, z 16 poziomami szarości. Ekran ma dobry kontrast stosunku koloru wyświetlacza do czcionki, zdecydowanie nie męczy oczu nawet podczas długich godzin czytania. W porównaniu do innych urządzeń z podobnym ekranem, wypada bardzo na plus.

Zawartość

Po włączeniu urządzenia, uruchamia się lista najnowszych zdarzeń, poniżej zaś pełne menu. Możemy je swobodnie rozsuwać i zsuwać specjalnie do tego stworzoną strzałką. Znajdują się w nim kolejno: Biblioteka, księgarnia ebooków, notatnik, ulubione, słowniki, aplikacje, wyszukiwanie i ustawienia.

Po wejściu w menu i pierwszą opcję „Biblioteka”, po lewej stronie, pokazuje nam się menu z folderami, w jakich znajdują się nasze ebooki. Możemy swobodnie tworzyć i zmieniać foldery, a tym samym dzielić nasze książki na kategorie. Po prawej stronie mamy menu ustawień odczytu. Możemy za jego pomocą ustawiać wygląd tekstu, pamięć, czyli gdzie mają być zapisywane książki (czytnik bądź SD), oraz grupować ebooki.

„Księgarnia” to wejście na stronę należącą do producenta, gdzie można zakupić książki. Do jej uruchomienia potrzebne jest połączenie czytnika z Internetem za pomocą modułu Wi-Fi.

„Notatnik” to wszystkie zapisane przez nas notatki. Aby je utworzyć należy podczas czytania wcisnąć w menu opcję „Notatka” i stworzyć pożądaną przez nas treść.

„Ulubione” to zbiór wybranych przez nas książek, które dodaliśmy do tego folderu korzystając z biblioteki.

„Słownik” pozwala na tłumaczenie wybranych słów. Wystarczy wejść w tę opcję i wpisać wybrane przez nas słowo, a czytnik je przetłumaczy. Dostępne słowniki to ABBYY Lingvo: En-Pl, En-De, De-En, En-Es, Es-En, En-Fr, Fr-En, En-It, It-En, En-Cs, En-Da, En-El, En-Lt, En-Lv, En-Nl, En-Hu,En-Sk, En-Sl, En-Sv, En-Tr, En-Ro, En-Uk, Uk-En.

„Aplikacje” to zbiór dodatków: usługa DropBox, galeria obrazów, kalkulator, wejście do Księgarni, odręczny notatnik, pasjans, usługa Pocketbook Sync, przeglądarka internetowa, sudoku i szachy.pb-625-black-3

Opcja „Szukaj”, to wyszukiwanie dowolnej frazy w całej zawartości czytnika.

„Ustawienia” zawierają w sobie opcje:

– personalizacji urządzenia zgodnie ze swoimi upodobaniami, gdzie ustawiamy co ma się uruchomić po starcie czytnika, Logo wyłączania, czcionkę, wygląd i mapowanie klawiszy,

– włączenia i wyłączenia łączności Wi-Fi,

– ustawienia daty i godziny,

– języka i rodzaju klawiatury,

– konta i synchronizacji,

– dodatkowych ustawień, jak profile użytkowników, ustawienia systemowe, prywatność, czyli zabezpieczenia, renderowanie tekstu, częstotliwość odświeżania stron, ostrzeżenie o zbyt dużym pliku, czy ustawienie panelu trybu czytania

– oszczędzanie baterii

Bateria wytrzymuje do miesiąca bez dodatkowego ładowania przy czytaniu 30 minut dziennie. Pamięć wewnętrzna wynosi 8GB, z możliwością rozszerzenia jej o kolejne 32GB poprzez kartę microSD. Daje to możliwość zapisu około, kolejno: 4000 i 16000 ebooków w urządzeniu.

Czytanie

Ekran ma dobry kontrast stosunku koloru wyświetlacza do czcionki, zdecydowanie nie męczy oczu nawet podczas długich godzin czytania.

Podczas czytania możemy wejść w ustawienia czcionek, obrócić stronę by czytać poziomo, zrobić notatkę lub przejść do słownika.

Możemy także dodać zakładkę i przejść do dowolnie wybranej strony lub rozdziału.

Urządzenie obsługuje następujące formaty ebooków: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF

Podłączenie do komputera

Po podłączeniu na czytniku wyświetla się tryb wyboru połączenia z PC lub ładowania. Po przejściu na funkcję PC, otwiera nam się folder z ebookami, czyli komputer widzi czytnik jako dysk zewnętrzny. Możemy swobodnie kopiować lub usuwać książki z czytnika.

Dodatkowe dane techniczne

Interfejs dotykowy: pojemnościowy wielodotykowy z technologią Film Touch

Procesor: 1GHz

Pamięć RAM: 256MB

System operacyjny: Linux

Wi-Fi: 802.11 b/g/n

Akcelerometr: Ręczne ustawianie orientacji ekranu

Języki menu: polski, angielski, niemiecki, francuski i inne

Bateria: Li-Ion 3,7V, 1300 mAh

Waga: 180g

Wymiary: 174,4 x 114,6 x 8,3mm

Współpraca z systemami: Windows, Linux, MacOS

Ogólne uwagi

Czytnik jest łatwy w obsłudze nawet dla niedoświadczonych użytkowników, intuicyjny i bardzo poręczny. Będzie doskonały jako prezent dla seniora. Dodatkowe opcje przydają się w podróżach lub podczas dużej ilości wolnego czasu, kiedy prócz czytania, możemy zagrać w grę lub przeglądnąć Internet. Całość oceniam bardzo na plus i daję najwyższą notę w porównaniu jakości do ceny.

1 Responses

  1. Potrzebowałem prostego i wygodnego w obsłudze czytnika który nie będzie wymagał ode mnie specjalnie dużych nakładów pieniężnych. Panowie z czytio polecili mi konkretnie ten model. Czytnik sprawuje się bardzo dobrze, jego oprogramowanie pozwala na płynność w działaniach, a wykonany został w taki sposób że czytanie z niego to sama przyjemność. Jak najbardziej polecam zakup tego modelu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *