7 faktów o czytniku Onyx Boox Viking, które powinieneś znać

Onyx Boox Viking to 6-calowy czytnik ebooków, który działa na Androidzie, pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych, posiada dwa alternatywne tryby odświeżania ekranu i płynnie działającą przeglądarkę internetową. Poznaj 7 najważniejszych faktów na jego temat.

7 faktów o czytniku Onyx Boox Viking

Charakterystyka czytnika Onyx Boox Viking

Onyx Boox Viking to nowy czytnik ebooków w ofercie popularnej firmy, który w najbliższym czasie może pojawić się w sprzedaży. Urządzenie zostało wyposażone w 6-calowy, dotykowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758 (212 PPI), podświetlenie z regulacją intensywności, czterordzeniowy procesor 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 8 GB wewnętrznej pamięci flash. Oprócz tego Onyx Boox Viking obsługuje Wi-Fi oraz jest zasilany baterią Lithium Polymer Battery o pojemności 3000 mAh.

Test czytnika ebooków Onyx Boox Viking

W przeciwieństwie do innych urządzeń w ofercie Onyx Boox, Onyx Boox Viking nie jest narzędziem do robienia elektronicznych notatek, lecz tradycyjnym czytnikiem ebooków. Chociaż urządzenie zostało stworzone z myślą o mniej wymagających użytkownikach, którzy nie chcą wydawać na czytnik ebooków zbyt wielu pieniędzy, Onyx Boox Viking zachowuje część typowych zalet innych produktów Onyxa. Urządzenie, które zostało wyposażone w system Android, pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych, posiada dwa alternatywne tryby odświeżania ekranu i płynnie działającą przeglądarkę internetową. Poznaj 7 najważniejszych faktów na jego temat.

7 faktów o czytniku Onyx Boox Viking

1. Solidna budowa

Chociaż Onyx Boox Viking na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie mało zgrabnego, został on wykonany bardzo solidnie. Wymiary czytnika ebooków wynoszą 156 x 112.5 x 8.8 mm, a waga 170 g. Ważnym elementem jego designu jest gruba ramka. W przeciwieństwie do innych produktów producenta, Onyx Boox Viking wydaje się wytrzymały.

Ponieważ wyświetlacz czytnika ebooków został osadzony stosunkowo nisko, gruba ramka zabezpiecza go przed uszkodzeniami. Oprócz tego design elektronicznego czytnika książek jest minimalistyczny i estetyczny. Urządzenie posiada tylko jeden przycisk fizyczny (przycisk cofania), który został umieszczony na dole tuż pod logo producenta. Onyx Boox Viking jest praktycznie w całości obsługiwany za pomocą dotykowego ekranu.

2. Pobieranie aplikacji

Ponieważ Onyx Boox Viking działa na Androidzie, mamy możliwość pobierania na niego aplikacji zewnętrznych z Google Play lub Boox App Store. Chociaż nie wszystkie aplikacje będą działać na czytniku ebooków poprawnie, znajdziemy wśród nich odpowiednio skonfigurowane narzędzia do czytania ebooków i wiadomości, przeglądania internetu, edycji tekstu czy obsługi poczty.

3. Tryby odświeżania ekranu

Podobnie jak inne narzędzia do robienia elektronicznych notatek Onyx Boox, Onyx Boox Viking umożliwia przełączanie się pomiędzy różnymi trybami odświeżania ekranu. W jego przypadku zamiast 4 trybów odświeżania ekranu mamy do dyspozycji jedynie 2: tryb normalny i tryb szybki (A2). Należy podkreślić, że tego typu funkcjonalności nie zapewnia żaden inny producent czytników ebooków obecnie działający na rynku.

Tryb normalny najlepiej sprawdza się przy czytaniu książek w wersji elektronicznej. Z trybu A2 warto korzystać natomiast wtedy, gdy chcemy czytać pliki PDF, przeglądać Internet lub uruchomić jakąś bardziej skomplikowaną usługę. Chociaż po uruchomieniu trybu szybkiego nasileniu ulega efekt ghostingu (starsze warstwy tekstu zaczynają lekko przebijać spod nowych), Onyx Boox Viking działa bardzo płynnie nawet przy wykonywaniu trudniejszych operacji.

4. Bezprzewodowe przesyłanie plików

Ponieważ Onyx Boox Viking został wyposażony w usługę Transfer app, pozwala on na bezprzewodowe przesyłanie plików bez potrzeby łączenia urządzenia z komputerem. Po uruchomieniu Transfer app na ekranie czytnika ebooków zobaczymy kod QR i krótki adres URL. Aby uzyskać zdalny dostęp do urządzenia, musimy jedynie zeskanować kod telefonem lub wpisać adres URL w przeglądarce internetowej na smartfonie lub komputerze. Gdy to zrobimy, będziemy w stanie przenosić na Onyx Booxa Vikinga dowolne pliki, po prostu przeciągając je do okna przeglądarki, a następnie aktualizując wprowadzone zmiany z poziomu czytnika ebooków.

5. Obsługa plików PDF

Istotną zaletą czytnika Onyx Boox Viking jest to, że dobrze radzi sobie z obsługą plików PDF. Nawet ciężkie, pełne ilustracji i innych elementów graficznych pliki PDF ładują się na urządzeniu szybko. Jeszcze lepiej korzysta się z nich po zmianie trybu odświeżania ekranu z trybu normalnego na tryb A2.

Co ważne, możemy samodzielnie określić, w jaki sposób Onyx Boox Viking powinien powiększyć stronę A4 pliku PDF. Różne tryby nawigacji (tryb artykułu i komiksu) pozwalają podzielić ją na cztery części i wyświetlić każdy z fragmentów na pełnej szerokości ekranu. Dzięki temu jesteśmy w stanie bez problemu czytać zawarty w dokumentach tekst.

6. Przeglądarka internetowa

Za największy atut czytnika Onyx Boox Viking można uznać funkcjonowanie przeglądarki internetowej. Po przełączeniu trybu odświeżania ekranu z normalnego na A2, zaczyna ona działać niemal równie szybko jak na telefonie. Wszystkie strony ładują się w niej szybko, wczytywanie obrazów i innych elementów graficznych przebiega bez większego problemu. Podczas przewijania otwartej strony w dół czytnik ebooków się nie zawiesza, korzystanie z przeglądarki internetowej nie jest uciążliwe, wpisywanie nazw w pasku wyszukiwarki okazuje się wygodne, a przeskakiwanie pomiędzy różnymi stronami następuje bez zbędnej zwłoki.

Test czytnika ebooków Onyx Boox Viking

Chociaż przeglądarka internetowa działa poprawnie również na innych czytnikach ebooków w ofercie firmy Onyx Boox, w skali całego rynku jest to jednak coś wyjątkowego. Jeżeli chcemy przeglądać internet na Kindle, inkBOOKu lub części modeli PocketBooka, musimy uzbroić się w większą cierpliwość.

7. Odtwarzanie dźwięku

Chociaż Onyx Boox Viking nie posiada wejścia słuchawkowego ani głośników, mamy możliwość podłączenia do niego bezprzewodowych słuchawek za pomocą łącza Bluetooth. Ponieważ elektroniczny czytnik książek został wyposażony w specjalną aplikację do odtwarzania plików audio, pozwala on na słuchanie muzyki, audiobooków lub podcastów.

Oprócz tego Onyx Boox Viking posiada również funkcję Text-to-speech, która pozwala na konwersję tekstu na mowę. Jeżeli w czasie czytania ebooków mamy podłączone słuchawki, możemy zaznaczyć wybrany fragment tekstu, a następnie jednym kliknięciem sprawić, że zostanie on przeczytany na głos przez syntezator mowy. Taka opcja okazuje się szczególnie przydatna na przykład wtedy, gdy akurat nie możemy wygodnie trzymać urządzenia w dłoni lub dajemy naszym oczom chwilę na odpoczynek.

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *