5 najlepszych czytników wg… mnie

Zaktualizowany artykuł: 5 najlepszych czytników wg… naszej redakcji (kliknij tutaj)

Postanowiłem opisać dla Was moje subiektywne zdanie w zakresie wyboru czytnika ebooków. Każdy z nas ma swoje oczekiwania i ulubiony model, ale uważam, że warto mieć na względzie także inne, dobre pozycje istniejące na rynku. Wybrałem dla Was pięć, wg mnie, najlepszych urządzeń dostępnych obecnie w sprzedaży. Zapraszam na moje subiektywne zestawienie najlepszych czytników.

PocketBook 631 Touch HDPocketBook 631 Touch HD

Istne dzieło sztuki. Pocketbook 631 z obsługą audio to najlepszy model, obecnie dostępny na rynku, w rozsądnej cenie. Posiada wyświetlacz E Ink Carta  o rozdzielczości HD (1072×1448) i 300 ppi. Do tego procesor 1 GHz, 512 MB pamięci ram i 8 GB pamięci wewnętrznej.

Co jeszcze? Touch HD obsługuje kilkanaście formatów plików: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM. Posiada wejście słuchawkowe mini jack 3.5mm, dzięki któremu możemy korzystać z funkcji text to speech, czyli przetwarzanie tekstu na mowę, a także słuchać audiobooków i muzyki.

Ciekawym dodatkiem są aplikacje, które zapewniają nam rozrywkę pomiędzy chwilami z lekturą. Są to między innymi przeglądarka internetowa, szachy, pasjans, notes, czy sudoku.

Moim skromnym zdaniem ten czytnik nie ma wad. Stawiam go najwyżej ze wszystkich opisanych w tym tekście urządzeń.

PocketBook 626 Touch Lux 3PocketBook 626 Touch Lux 3

Lubię go ze względu na funkcjonalność i bordową wersję kolorystyczną. Żaden inny czytnik nie posiada takiej obudowy. Jednak Touch Lux 3 to nie tylko wygląd, ale także wnętrze. Co zatem oferuje?

Wysokiej jakości ekran E Ink Carta  o rozdzielczości 1024 x 758 pxl, 212 ppi. To mniej niż 631, jednak nadal tyle dużo by czytanie było prawdziwą przyjemnością. Wewnętrzna pamięć wynosi 8 GB (około 7 GB dostępne dla użytkownika), a bateria Li-Ion 3,7V, 1500 mAh nie ma sobie równych.

Podobnie jak Touch HD, Pocketbook 625 obsługuje wiele formatów plików. Są to PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF.

PocketBook Touch Lux 3 to trzecia generacja najpopularniejszego i prawdopodobnie jednego z najlepszych modeli czytników ostatnich lat. Producent zagwarantował ciągłość unikatowych i docenianych przez użytkowników funkcji, jak: wielozadaniowość i profesjonalne słowniki Abby Lingvo, jednocześnie usprawniając interfejs oprogramowania, który został odświeżony i unowocześniony.

Cybook Muse HDCybook Muse HD

Najlepszy z modeli rodziny Booken, zdobył nawet znak jakości magazynu CDaction. Oferuje szereg funkcji i najwyższą jakość wykonania.

Główną jego zaletą jest topowa rozdzielczość ekranu 300 dpi 1448×1072 px, w najnowszej technologii e-ink Carta. Dzięki temu tekst jest ostry jak żyleta, a czytanie maksymalnie komfortowe. Kolejną jego sztandarową cechą jest wysokiej jakości podświetlenie Frontlight.

Ciekawy jest wygląd. Mocna i kanciasta obudowa, z charakterystycznym skosem w lewym dolnym rogu, spodoba się nawet największym estetom. Wbudowane przyciski fizyczne ułatwiają nawigację i sprawiają, że użytkowanie jest łatwe i bardzo intuicyjne.

Ogromny plus ode mnie za tryb Reflow, który ułatwia czytanie plików PDF. Rozbija tekst na odpowiednie części i składa je w całość w formie kolumny, by czytanie było łatwe i wygodne.

Cybook Ocean

Cybook OceanJedyny ośmiocalowy czytnik w tym zestawieniu. Nie mogłem jednak go pominąć. Im większy ekran tym więcej przestrzeni na tekst, dłuższe wersy i możliwość ustawienia większych czcionek. Zatem mniej stron i mniej przewijania. Gabaryty tego czytnika sprawiają, że ekran jest zbliżony do formatu A5, czyli najczęściej spotykanego wymiaru książek i zeszytów. Nasze oczy są przyzwyczajane do tego układu strony już od najmłodszych lat.

Parametry techniczne tego czytnika są niższe niż w pozostałych w tym zestawieniu, ale zachwyt nad ekranem nie pozwolił mi go pominąć. Cybook Ocean posiada ekran 8″ E-Ink Pearl, 160 dpi o rozdzielczości 1024 x 768 px. Pamięć ram wynosi 128 MB, wewnętrzna pamięć flash 4 GB.

Ogromnym plusem jest bateria Li-Ion, 2100 mAh, która wytrzymuje bez ładowania nawet do miesiąca.

Kindle Oasis + 3G

Najdroższe z urządzeń z tego zestawienia. Jego sztandarową cechą jest moduł 3G, który pozwala na łączenie się z internetem w każdych warunkach. Dodatkiem jest etui, które ładuje się razem z czytnikiem i w razie potrzeby działa na zasadzie powerbanku.Kindle Oasis + 3G

Ciekawą cechą jest uchwyt, który sprawia, że czytnik idealnie leży w dłoni. Ekran dostosowuje się do ręki, w której trzymamy czytnik i w razie potrzeby obraca obraz.

Wyświetlacz jest najwyższy jakościowo ze wszystkich obecnych na rynku. Mowa oczywiście o 6″ E-ink Carta, 300 ppi o rozdzielczości 1440 x 1080 px.

Podsumowując to bardzo dobre urządzenie, ale nie jestem pewien czy warte aż tak wysokiej ceny.

 

Całość podsumowania to oczywiście moje subiektywne zdanie, z którym zgadzać się nie musicie. Zachęcam was jednak do zapoznania się z tymi produktami i rozważenie zakupu jednego z nich. Moim zdaniem się nie zawiedziecie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *