7 sposobów na czytanie większej ilości książek w ciągu roku

Natłok obowiązków oraz wieczny deficyt spokoju i czasu sprawiają, że coraz trudniej znaleźć nam okazję do czytania. Okazuje się, że istnieją jednak skuteczne sposoby na czytanie nawet 70 książek w roku. Dowiedz się, w jaki sposób to zrobić

Książki leżące na parapecie

Wszyscy mamy swoje osobiste strategie na spędzanie jak największej ilości czasu z ulubionymi książkami. Zamiast wiecznie patrzeć, jak ich stos piętrzy się na półce lub przepełnia bibliotekę naszego czytnika ebooków, staramy się regularnie po nie sięgać. Niestety ograniczenia czasowe i natłok zajęć sprawiają, że staje się to coraz trudniejsze. Co należy zatem zrobić, żeby nie utracić kontaktu z literaturą?

Jak czytać więcej książek w ciągu roku?

W jednym ze swych postów na Twitterze z 2016 roku Austin Kleon, autor książki Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative przedstawił 7 sposobów na realizację z pozoru niemożliwego zadania: czytanie większej ilości książek w erze wiecznie rozproszonej uwagi. Zalecenia Kleona są proste i efektywne. Jak twierdzi sam pisarz, dzięki nim był w stanie przeczytać ponad 70 książek w rok.

Czytelnicze porady Austina Kleona

7 sposobów na czytanie większej ilości książek w ciągu roku

  1. Wyrzuć swój telefon do oceanu.
  2. Opracuj budżet, kup książki, które chciałbyś przeczytać, a następnie ułóż je w taki sposób, abyś codziennie je mijał (biblioteka oczywiście również jest świetna).
  3. Noś przy sobie książkę przez cały czas.
  4. Jeżeli czytanie danej książki nie sprawia Ci przyjemności lub masz poczucie, że niczego się z niej nie uczysz, natychmiast zrezygnuj z dalszej lektury (przy okazji możesz rzucić nią na drugą stronę pokoju).
  5. Ustal swoje plany w taki sposób, abyś mógł poświęcać godzinę na czytanie w ciągu dnia (np. w czasie przerwy na lunch).
  6. Połóż się do łóżka godzinę wcześniej i poczytaj powieść (dzięki temu łatwiej zaśniesz).
  7. Opowiadaj o przeczytanych książkach innym, a przy okazji dowiesz się od nich o kolejnych ciekawych pozycjach .

Dlaczego zakup czytnika ebooków sprzyja częstszemu czytaniu?

Chociaż Austin Kleon odwołuje się do książek w wersji drukowanej, jego zalecenia bez wątpienia świetnie sprawdzą się również przy okazji czytania ebooków. W rzeczywistości już sam zakup czytnika ebooków sprawia, że realizacja kilku z jego sugestii staje się łatwa.

Jest to przede wszystkim urządzenie, które sprzyja koncentracji uwagi. Proste zasady działania, brak wyskakujących okienek i niepotrzebnych powiadomień sprawiają, że w czasie czytania książek w wersji elektronicznej niewiele rzeczy może nas rozproszyć. Równie istotne jest to, że właściciele najlepszych czytników ebooków mogą nosić całą swoją bibliotekę zawsze przy sobie. Ponieważ czytnik ebooków jest małym i lekkim urządzeniem, przed wyjściem z domu wystarczy włożyć go do kieszeni, plecaka lub torby. W rezultacie zgodnie z zaleceniem Kleona będziemy mogli sięgnąć po ulubioną lekturę w dowolnym momencie.

Warto również wiedzieć, jak wygodne okazuje się kupowanie książek w wersji elektronicznej. Jeżeli tylko dana pozycja nas zainteresuje, możemy natychmiast zajrzeć do sieci i nabyć ją w taniej księgarni internetowej. Nie musząc czekać na dostawę, już po kilku minutach będziemy mogli zabrać się do czytania. Przy okazji wbudowane w polecanych czytnikach ebooków podświetlenie ekranu sprawi, że będziemy mogli kontynuować lekturę w dowolnych warunkach. Jeżeli mamy ochotę poczytać po zmroku, a nie chcemy zapalać światła, aby nie obudzić naszych bliskich, możemy minimalnie zwiększyć siłę podświetlenia, a następnie spokojnie czytać nawet do rana.

Autor: Kuba
Źródło: OpenCulture.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *