Zdaniem Amazona czytanie nas uszczęśliwia [wyniki nowego badania]

Pozytywny wpływ czytania na naszą pamięć, koncentrację oraz sprawność intelektualną jest powszechnie znany. Okazuje się jednak, że kontakt z książkami ma ogromny wpływ również na nasze zdrowie psychiczne, relacje z innymi ludźmi, a także szczęście. Jak wynika z badania zleconego przez amerykańską firmę Amazon, regularnie czytające osoby czują się znacznie szczęśliwe od pozostałych, przyznając literaturze ważne miejsce w całości swojego życia. Przekonaj się, dlaczego

uśmiechnięta dziewczyna czytająca książkę - zdjęcie wprowadzające

Czytanie źródłem szczęścia

Kindle opublikował wyniki globalnej ankiety przeprowadzonej przez Kelton Global w 13 krajach, która pokazuje, że wpływ czytania na nasze poczucie szczęścia jest nie do przecenienia (nie chodzi wyłącznie o ebooki na Kindle, lecz o wszelkiego rodzaju literaturę). Zdaniem czytelników z całego świata kontakt z książkami podwyższa osobiste poczucie szczęścia, sprzyja komunikacji i budowaniu zdrowych związków.

Z wyników ankiety jasno wynika, że osoby czytające przynajmniej raz w tygodniu (71%) uznają się za szczęśliwsze od osób czytających rzadziej albo wcale (55%). Jak piszą autorzy artykułu na blogu Amazona:

Absorbujący charakter Internetu, a szczególnie mediów społecznościowych, ciągłe powiadomienia na naszych smartfonach i pełna skrzynka odbiorcza mogą być na dłuższą metę stresujące i przytłaczające, znacznie utrudniając nam kontakt z książkami.

Mimo wszystko wiele osób uznaje czytanie za podstawowy sposób troski o samych siebie. Są one gotowe rezygnować z życia towarzyskiego lub innych planów, aby zagospodarować więcej czasu na czytanie.


Zobacz również:

Raport o czytelnictwie w Polsce w 2018 roku

Wnioski z ankiety Kelton Global:

  • Ponad 70% ankietowanych przyznało, że przedkłada czytanie nad inne aktywności. Mieszkańcy Meksyku, Brazylii, Indii, Włoch i Japonii bardziej cenią kontakt z książkami niż możliwość dłuższego snu.
  • Ponad 80% respondentów dostrzega pozytywny wpływ czytania na własne związki, a jedna na trzy osoby poszukuje w książkach rozwiązań swych miłosnych problemów.
  • 40% czytelników żyjących w związkach uważa, że czytanie romantycznej literatury pozytywnie wpływa na ich relacje z najbliższą osobą.
  • 41% przebadanych par z całego świata uznało, że dyskusje na temat książek były jedną z najważniejszych rzeczy, które pomogły im się w sobie zakochać.
  • 45% ankietowanych twierdzi, że czytanie zapewnia im pretekst do prowadzenia interesujących rozmów z innymi ludźmi.
  • Ponad 60% uczestników badania woli dyskutowanie na temat literatury w klubach książki od picia wina.
  • Ponad 65% ankietowanych przyznaje czytaniu wysoką wartość w rozbudzaniu własnych zainteresowań.
  • Prawie 30% żyjących w związkach ankietowanych przyznaje, że byłoby w stanie zakwestionować swoją relację ze względu na typy książek lub gatunków literackich, które preferują ich partnerzy.
  • 45% respondentów uznaje częstsze kontakty z książkami za jeden z najważniejszych osobistych celów rozwojowych tego roku.

Książki tradycyjne czy czytnik ebooków?

Czytnik ebooków leżący na łóżku

Chociaż większość czytelników wciąż wybiera książki tradycyjne, nie ulega wątpliwości, że istnienie elektronicznych czytników książek pozytywnie wpływa na popularność literatury na całym świecie. Wiele osób zgodnie przyznaje, że zakup czytnika ebooków stał się dla nich okazują do zmiany swoich życiowych nawyków i częstszych kontaktów ze słowem pisanym.

Łatwe kupowanie interesujących nas pozycji wydawniczych w niewielkich cenach (oferują je wszystkie najtańsze najtańsze księgarnie internetowe), książki online do pobrania za darmo, a także możliwość przechowywania wszystkich materiałów w niewielkim urządzeniu, które można nosić zawsze przy sobie – to wszystko z pewnością pomaga w znalezieniu więcej czasu na czytanie, a przede wszystkim uznaniu go za ważną, wartościową czynność w ciągu swojego dnia.

Jak czytać więcej?

Jak wynika z wielu innych badań, jedną z głównych przyczyn rzadkich kontaktów z literaturą jest brak czasu. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, a możliwość zagospodarowania kilku wolnych godzin w ciągu dnia, które moglibyśmy poświęcić na czytanie drukowanych bestsellerów lub najlepszych ebooków, zwykle nie jest w naszym zasięgu.

Jak staraliśmy się jednak udowodnić w naszym niedawnym artykule, istnieje wiele skutecznych sposobów, aby bez problemu czytać więcej. Ponieważ ma to pozytywny wpływ nie tylko na naszą sprawność intelektualną, lecz również na nasze ogólne samopoczucia i wrażenie szczęścia, cała sprawa okazuje się niezwykle istotna.

Jak czytać więcej i efektywniej?

1. Dobieraj książki do okazji

Co innego mamy ochotę czytać w domu, co innego w pociągu lub tramwaju.

2. Rozmawiaj o książkach ze znajomymi

Żeby uczynić czytanie naprawdę produktywnym, po i w trakcie lektury należy zastanawiać się nad tym, jakie przełożenie mają ukazywane w książce poglądy na nasze życie.

3. Traktuj książki osobiście

Najbardziej cenione działa oraz najlepsze ebooki są pisane przez ludzi zwracających się bezpośrednio do innych ludzi na podstawie własnych, realnych, najczęściej niezwykle bogatych doświadczeń.

4. Czytaj książki, z którymi się nie zgadzasz

Książki, które warto przeczytać, to przede wszystkim te, które zmuszają nas do myślenia. Jesteś osobą religijną? Sięgnij po dzieło napisane przez ateistę. Stajesz się coraz bardziej konserwatywny? Być może zainteresuje Cię coś napisanego przez liberała.

5. Dobrze zastanawiaj się nad doborem swoich lektur

Zarówno pozycje drukowane, jak również książki PDF i książki EPUB są najciekawsze wtedy, gdy odpowiadają na pytania, które sami sobie stawiamy – które nas interesują, a przede wszystkim które dobrze rozumiemy.

Autor: Kuba
Źródła: goodereader.com, blog.aboutamazon.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *