Czytniki InkBOOK Classic 2 i InkBOOK Prime nagrodzone Red Dot w kategorii Product Design 2017

Red Dot to wyróżnienie bardzo doceniane na rynku czytników ebooków. Przyznawane jest w zakresie wzornictwa przemysłowego przez Design Zentrum Nadrenia-Westfalia w Essen, od 1955 roku. W tym roku wśród laureatów znalazły się czytniki InkBOOK Prime i InkBOOK Classic 2.

InkBOOK Classic i InkBOOK Prime to urządzenia, które jako pierwsze zostały zaprojektowane w Polsce. Wzornictwem zajęła się firma ID Design. Oba czytniki posiadają dość ciekawy tył obudowy, ponieważ został wyprofilowany tak, by przypominać grzbiet otwartej książki. Ma to nawiązywać do czytelnictwa i ułatwiać trzymanie czytnika.

Założyciel firmy Arta Tech, Paweł Horbaczewski, tak wypowiedział się o projekcie:

Postanowiliśmy zerwać z dominującą konwencją i zaprezentować wzornictwo, które kładzie przede wszystkim nacisk na ergonomię. Kluczowymi aspektami były dla nas wygoda trzymania urządzenia w dłoni przez wiele godzin oraz zniwelowanie efektu zmęczenia oczu i rąk.

Czytniki InkBOOK posiadają ważną, a jednak rzadko spotykaną cechę. Po obu stronach obudowy znajdują się fizyczne przyciski, którymi można zmieniać strony. Pozwala to na szybkie i wygodne obsłużenie czytnika i to trzymając go w jednej ręce. Oba czytniki posiadają też nieco szerszą dolną część ramki, która zakończona jest krawędziami w trakcie łuku.

inkbook red dot

2017 rok owocował w zgłoszenia do nagrody Red Dot, w sumie było to aż 5500 projektów. Najważniejsze wyróżnienie, Red Dot Best of the Best, otrzymały 102 produkty, w tym jeden z Polski. Red Dot otrzymały 102 produkty, w tym InkBOOKI, a honorowe wyróżnienie 45.

Porównując, liczba nagradzanych produktów w dziedzinie elektroniki użytkowej znacznie wzrosła. Kategoria „Interface Design” w 2011 roku zebrała 20 produktów, zaś pięć lat później było ich już 40. W ostatnich latach nagrodę Red Dot otrzymały takie czytniki jak Kobo Aura w 2014 roku, czy Nook Simple Touch w 2012. Ciekawe jest, że nagrodę otrzymał też czytnik Oyo 2, ale wyróżnienie mu nie pomogło i na półkach sklepowych musiał ustąpić Cybookowi Odyssey. Również Pocketbook informował o wyróżnieniu dla swojego modelu Touch Lux 2, ale póki co Red Dot nie podaje tego do wiadomości.

Nie da się ukryć, że Arta Tech próbuje swoimi produktami podbić zagraniczne rynki, jednocześnie zajmując wolne miejsca między Amazonem, Kobo, czy Pocketbookiem. Z pewnością pomóc w tym ma wsparcie firmy Sony. Być może niebawem zobaczymy integrację InkBOOKów z takimi narzędziami jak Legimi, czy Skoobee. Czy Arta Tech wypłynie na międzynarodowe wody? O tym przekonamy się już niebawem.

Z pewnością przyznana nagroda stanowi dodatkowy atut dla wizerunku tej marki. Należy jednak pamiętać, że najlepsza nagrodą jest zadowolony klient, a nie jakakolwiek statuetka. Na to zaś trzeba będzie długo pracować, szczególnie dla tak młodej marki jak InkBOOK.

Gala wręczenia nagród Red Dot odbędzie się 3 lipca 2017 r. w Essen.

 

 

Źródło: eczytanie.blox.pl

1 Responses

  1. Ja mam budżetowca lumosa i w sumie jest spoko. Za taką cene warto się skusić

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *