25-calowy monitor E-Ink [Recenzja Onyx Boox Mira Pro]

Firma Onyx Boox jest jedną z nielicznych, które posiadają tak szeroki asortyment urządzeń z technologią E-Ink. Oferta robi duże wrażenie pod względem wyboru. Zaczynając od najmniejszych modeli posiadających ekran E-Ink o przekątnej 6-cali (np. Poke 4 Lite), kończąc na monitorach 25-calowych takich jak Mira Pro. Monitory z technologią E-Ink aktualnie są niszą na rynku ze względu na wysoką cenę. Za cenę około dziesięciu tysięcy złotych jesteśmy w stanie kupić kilka monitorów LCD/LED. Jednakże Mira Pro wciąż wyróżnia się od standardowych monitorów, oferując kilka zalet.

Onyx Boox Mira Pro
25,3-calowy monitor Mira Pro

Wygląd

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest rozmiar ekranu oraz minimalistyczny wygląd.

Onyx Boox Mira Pro występuje tylko w jednej wersji kolorystycznej. Kolor obudowy to metaliczne srebro. Logo producenta możemy znaleźć poniżej ekranu oraz z tyłu obudowy. Boczna krawędź monitora została wyposażona w przyciski oraz suwak. Porty znaleźć można na tylnej części monitora. Monitor posiada wymiary 594,2 x 349,2 x 26,5 mm. Waga bez podstawki wynosi 2,75 kg, zaś z podstawką wynosi 5,5 kg. Jakość wykonania jest nienaganna, co sprawia, że całość jest niezwykle dobrze wyważona, a jednocześnie solidna.

Monitor jest łatwy w montażu – wymaga jedynie śrubokręta w celu przymocowania podstawki dołączonej w zestawie.

Monitor oferuje wsparcie funkcji plug-and-play. Do zestawu, oprócz monitora i podstawki, dołączone są: kabel USB-C, HDMI oraz kabel zasilający. Monitor nie potrzebuje dodatkowego oprogramowania, jednak opcjonalnie ze strony producenta można pobrać aplikację, dzięki której można ustawić np. czas automatycznego odświeżania ekranu. 

Stojak jest również dobrze zaprojektowany, dzięki czemu umożliwia umieszczenie monitora zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej. Podstawka pozwala także dostosować pochylenie monitora, maksymalnie do 40 stopni, co zapewnia idealny kąt widzenia. Dzięki temu każdy użytkownik może ustawić monitor do własnych potrzeb i preferencji.

Fizyczne przyciski, w które wyposażony jest monitor to: przycisk zasilania (który pełni również funkcję odświeżania), przycisk menu i przycisk przewijania. 

Specyfikacje oraz tryby wyświetlania

Onyx Boox Mira Pro ma ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 3200 x 1800 i 145 PPI wraz 16 odcieniami szarości. Szeroki kąt widzenia można uzyskać poprzez proporcję 16:9. Monitor posiada w 4 tryby wyświetlania: Normalny, Wideo, Tekst oraz Prezentacji. Dodatkowo monitor oferuje również kontrolę prędkości, dzięki czemu użytkownik posiada 28 trybów prędkości odświeżania.

Tryb normalny – oferuje zrównoważone ustawienia, w których ani wideo, ani teksty nie są traktowane priorytetowo. Idealne wyświetlanie w tym trybie zachodzi przy prędkości odświeżania na poziomie 6 lub większym. Teksty wyświetlają się bardzo czytelnie, chociaż efekt ghostingu jest nieco widoczny.

Tryb tekstu – dobrze się sprawdzi do wyświetlania i pisania tekstów. W tym trybie występuje jednak większy ghosting podczas przewijania.

Tryb prezentacji – powinien być stosowany przede wszystkim do wyświetlania prezentacji. Minusem tego trybu jest fakt, że działa dość wolno, a samo opóźnienie jest bardzo widoczne przy wyświetlaniu obrazów.

Tryb wideo – ten tryb należy ustawić podczas oglądania filmów. Podczas odtwarzania nie występują opóźnienia, a nasycenie i kontrast są dość dobre. Warto wspomnieć, że tryb wideo i tryb normalny oferują mniej więcej podobny efekt.

Onyx Boox Mira Pro
Onyx Boox Mira Pro

Aplikacja Mira

Onyx Boox oferuje również bogatą w funkcje aplikację, która łączy się z monitorem Mira Pro. Za pomocą tego programu możemy otrzymać dostęp do zmiany odświeżenia poprzez kliknięcie wybranym klawiszem. Poza tym aplikacja oferuje również ustawienia wyświetlania, w których istnieje możliwość kontrolowania rozdzielczości oraz motywu.

Innymi opcjami oferowanymi przez aplikację są skróty za pomocą, których można ustawić pojedyncze lub podwójne kombinacje klawiszy w celu wykonania różnych zadań. Może to być zmiana prędkości/kontrastu lub dostosowanie filtra koloru światła. Skróty zapewniają wygodny sposób kontrolowania prawie każdego aspektu monitora.

W zakładce Ogólne opcje znajdują się tak funkcje jak: automatyczne uruchamianie, automatyczne odświeżanie o ustalonym czasie, antywstrząsowy efekt oraz opcje językowe.

Opcja resetuj, jak sama nazwa wskazuje, zresetuje wszystkie ustawienia w aplikacji do stanu fabrycznego.

Kolejną funkcją jest opcja tworzenia niestandardowego trybu oraz wybieranie indywidualnych ustawień dla wartości, takich jak prędkość odświeżania, wzmocnienie ciemnego koloru, filtr jasnego koloru itp. Te wartości zostaną zapisane, a samo kliknięcie trybu wywoła określone ustawienia. Tryb profilowy jest przydatny gdy z monitora korzysta więcej niż jedna osoba.

Podsumowanie

Mira Pro ma wiele aspektów do zaoferowania. Jednym z nich jest fakt, że jest to jeden z największych monitorów E-Ink dostępnych na rynku. Jest wyposażony w różne tryby wyświetlania oraz możliwe jest dostosowanie dodatkowych opcji poprzez dedykowaną aplikację. 

Najważniejszym aspektem monitora z ekranem E-Ink jest jednak ochrona i mniejsze zmęczenie wzroku. Technologia E-Ink działa na zasadzie światła odbitego, dzięki czemu nie ma efektu “świecenia” prosto w oczy, tak jak to jest w przypadku ekranów LCD.  

Monitor Onyx Boox Mira Pro dobrze się sprawdzi dla osób pracujących przy komputerze przez kilka godzin dziennie. Jednak ze względu na możliwe opóźnienia w wyświetlaniu i ghosting zalecalibyśmy monitor osobom, które pracują z tekstami czy zajmują się programowaniem. 

 

Plusy:

– 25,3-calowy ekran

– Różne tryby prędkości

– Oprogramowanie dla PC oraz MAC

– Wiele portów

– Łatwy montaż

Minusy:

– Cena

– Ghosting

– Możliwe opóźnienia

– Odtwarzanie wideo nie jest perfekcyjne

Autor: Kacper

Źródło: GoodEReader

Zobacz również:

Kobo Libra 2 vs Kindle Paperwhite 5  – porównanie czytników

Dasung 253 vs Onyx Boox Mira Pro – porównanie 25-calowych monitorów E-Ink

Monitor E Ink Dasung 253 – pierwsze wrażenia

2 Responses

  1. Po reklamie…
    Brak regulacji wysokości?
    Co z podświetleniem ekranu? Jest czy nie ma?

    1. Regulacja wysokości jak podaje producent występuje w postaci 50 mm. Podświetlenia ekranu nie posiada model Mira Pro 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *