Używanie czytnika w edukacji – plusy i minusy

Coraz więcej stref w edukacji jest usprawnianych za pomocą technologii, szczególnie w czasach nadal trwającej pandemii. Rzutniki, tablice interaktywne czy dzienniki elektroniczne wypierają starsze rozwiązania będąc łatwiejszymi i wygodniejszymi w użytku. Książki są przedmiotem, który jest używany w szkołach od dawna. Czy nadchodzi czas, żeby zamiast nich używać czytnika e-booków?

 

Czytnik Kindle Paperwhite 5
Kindle Paperwhite 5

Plusy

 

Zachęca do czytania

Uczniowie uwielbiają poznawać nowe urządzenia i odkrywać ich możliwości. Czytniki pozwalają na otwieranie wielu różnych formatów plików. Dzięki temu uczeń ma dostęp do podręczników, bajek, magazynów i wielu innych rodzajów tekstów. Kiedy ma się do czynienia z taką ilością możliwości i pojawia się chęć eksploracji wyrabiany jest nawyk czytania. To poprawia pamięć i koncentrację, co może pozytywnie odbić się na nauce szkolnej, która będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

 

Dostęp do światowych bibliotek

W przypadku tradycyjnych podręczników uczeń ma dostęp jedynie do tego, co znajduje się z okolicznych bibliotekach. Jeśli jakaś pozycja nie jest dostępna trzeba ją zamawiać i liczyć się z kosztami nowej książki oraz wysyłki. Czytniki eliminują ten problem, ponieważ mają dostęp do bibliotek e-booków na całym świecie. Poza brakiem kosztów wysyłki wyeliminowany jest czas oczekiwania, co również jest dużym atutem.

 

Łatwe w użyciu

Nie ma nic skomplikowanego w użytkowaniu czytników. Kiedy tylko pojawia się chęć lub konieczność pobrania nowej książki wystarczy włączyć czytnik i połączyć się z internetem lub komputerem, aby pobrać na urządzenie potrzebne pliki. Po zapisaniu ich w pamięci czytnika możliwe jest otwieranie i czytanie w dowolnym momencie, bez długich logowań, czy konieczności ciągłego połączenia z internetem.

 

Czytnik Onyx Boox Note Air 2
Onyx Boox Note Air 2

Małe, wygodne urządzenia

Czytniki to kompaktowe urządzenia, które mieszczą się w ręce, torebce, plecaku czy czasami nawet kieszeni. Ich niewielki rozmiar sprawia, że są wygodne w obsłudze, ale też dużo lżejsze niż noszenie wielu książek na raz. Nie trudno się domyślić, że zamiana książek na czytnik będzie więc nie tylko wygodna, ale na dłuższą metę może pozytywnie wpłynąć na kręgosłup ucznia.

 

Cena e-booków

Koszt tradycyjnego podręcznika uwzględnia projektowanie, papier, drukowanie i wysyłkę, przez co cena książki może nawet przewyższać 100 zł. E-booki eliminują koszty papieru, druku i wysyłki, co sprawia, że ich koszt jest niższy. Biorąc po uwagę oszczędzanie kilkunastu do kilku dziesięciu złotych na każdej książce można zauważyć, że koszt czytnika nie jest aż tak dużym wydatkiem.

 

Różne style tekstów

Czytniki, ze względu na to, że są urządzeniami cyfrowymi umożliwiają łatwą zmianę stylu wyświetlania tekstu. Jednym kilknięciem można zmienić rozmiar czcionki, interlinii, marginesów czy nawet zmienić czcionkę na wygodniejszą do czytania. Są to rzeczy, których zwykłe, drukowane książki nie oferują, a nieraz trafiają się wydania, których styl tekstu jest po prostu nieprzyjemny do czytania.

PocketBook Touch Lux 5
PocketBook Touch Lux 5

Lepsze dla środowiska

Wszyscy wiedzą, że papier robi się z drzew, które muszą być wycięte, co nie jest dobre dla środowiska. Dodatkowo w trakcie produkcji książek używane są niebezpieczne dla środowiska naturalnego chemikalia. Rezygnacja z książek i przerzucenie się na czytnik będzie więc bardziej ekologicznym rozwiązaniem, za które natura na pewno będzie nam wdzięczna.

 

Dobre dla oczu

Ekrany E-Ink zastosowane w czytnikach E-booków działają na zasadzie światła odbitego, tak jak druk na papierze. Jest to inne działanie, niż wyświetlacze LCD/LED, które non-stop świecą prosto w oczy. Zastosowanie takiej technologii w czytnikach pozwala zrelaksować wzrok i zmniejszyć ból oczu, który może występować podczas używania tradycyjnych wyświetlaczy.

 

Wiele rzeczy w jednym miejscu

To wprawdzie nie dotyczy wszystkich czytników, aczkolwiek niektóre urządzenia poza możliwością otwierania plików tekstowych ma też dodatkowe funkcje. Kalendarz, notatki czy nawet dostęp do Microsoft Office sprawiają, że czytniki zastępują jeszcze więcej przedmiotów codziennego użytku i sprawiają, że ich zakup staje się jeszcze bardziej opłacalny.

Kindle Oasis 3
Kindle Oasis 3

Minusy

 

Za mały ekran

Czytniki są dostępne w wielu rozmiarach, a część z nich (szczególnie przy tańszych modelach) będzie mniejsza od wielkości tradycyjnej książki. O ile czytniki są w stanie powiększać tekst, robienie tego na wielu książkach i konieczność przechodzenia do kolejnej strony częściej niż w papierowych wydaniach może okazać się irytująca.

 

Technologia czasami zawodzi

Czytniki, jak każde urządzenie mogą się zepsuć. Jest to raczej coś, co nie zdarza się zbyt często, ale za to może być bardzo denerwujące kiedy się zdarzy. Humor może się zepsuć szczególnie, jeśli kopie książek czy innych plików przechowujemy jedynie na czytniku. Dlatego warto mieć kopię zapasową na komputerze, aby w razie awarii nie stracić wszystkiego z pamięci urządzenia.

 

Koszt czytnika

Jak w większości urządzeń, tak też w czytnikach, im tańsze, tym mniej dostępnych funkcji. Tańsze czytniki często oferują mały, czarno-biały ekran, brak możliwości używania rysika czy mniej pamięci wewnętrznej. Jeśli więc chcemy coś, co będzie zaspokajać więcej naszych potrzeb, jak duży ekran, specjalne aplikacje do tworzenia notatek czy dostęp do Google Play, trzeba się liczyć z większym wydatkiem.

Onyx Boox Nova Air
Onyx Boox Nova Air

Ograniczony czas życia czytnika

Czytniki mają ograniczoną żywotność. Utrata wsparcia od producenta, coraz wolniejsze działanie czy szybsze rozładowywanie się baterii to coś, co dotyka każdego urządzenia i czytniki nie są tu wyjątkiem. W zależności od producenta i modelu urządzenie jest w stanie dobrze służyć przez dwa do pięciu lat. Tradycyjne książki wypadają lepiej, ponieważ są w stanie przetrwać dziesiątki lat i nadal być w bardzo dobrym stanie.

 

Piractwo książkowe

Piractwo książkowe to coś, co autorzy na całym świecie usilnie starają się wyeliminować. Piraci biorą książkę, wprowadzają w niej parę zmian i sprzedają jako swoją. Takie pliki stanowią zagrożenie dla studentów, ponieważ mogą natknąć się na podręczniki z nieprawidłowymi informacjami. Korzystanie z takich plików może odbić się błędnymi odpowiedziami w trakcie sprawdzianu czy odpowiedzi.

 

Niedostępność książek

Wiele książek zostało napisanych z myślą jedynie o papierowych wydaniach. Zdarzają się nawet autorzy, którzy nie zgadzają się na udostępnienie swoich książek jako e-booki. Z tego powodu niektóre książki mogą nie być dostępne dla ucznia, co może spowodować konieczność zakupu papierowego wydania.

PocketBook InkPad Lite
PocketBook InkPad Lite

Delikatność urządzeń

Ze względu na konstrukcje czytnika oraz brak szkła hartowanego urządzenia te są dużo bardziej delikatne niż telefony czy tablety. Dostępne etui są w stanie pomóc zabezpieczyć urządzenie, ale nie gwarantują 100% ochrony. Trzeba więc obchodzić się z nimi delikatnie, ponieważ w większości przypadków mechaniczna usterka ekranu nie jest objęta gwarancją, a naprawa nie jest tania.

 

Autor: Karolina

Źródło: GoodEReader

 

Zobacz również:

Recenzja czytnika Onyx Boox Note 5

PocketBook Basic Lux 3 – pierwsze wrażenia

Onyx Boox – zewnętrzne aplikacje do tworzenia notatek

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *