Kindle Paperwhite 2021 vs Kindle Paperwhite 2018

Premiera Paperwhite 5 narobiła niezłego szumu wśród użytkowników czytników Kindle. Fani tej serii czekali na nowy model przez trzy lata od wydania Paperwhite 4. Czym się charakteryzuję 11 generacja?

Czas na zmiany

Pierwsza rzecz, która rozróżnia oba te modele to przede wszystkim rozmiar. Paperwhite 5 jest nieco większy od swojego poprzednika. Jego wymiary to 174 x 125 x 8,1 mm natomiast rozmiary  poprzedniego modelu wynoszą 167 x 116 x 8.2 mm

Wyświetlacz Paperwhite 5 wyróżnia się 6.8-calowym ekranem. Starszy model posiada standardowe, jak na markę Pocketbook, 6-cali. Nowa generacja posiada także cieńsze ramki, przez co ekran wydaję się jeszcze większy. Inna nowa funkcja, jaką otrzymał Kindle Paperwhite 5 to podświetlenie ekranu z mocniejszym oświetleniem o 10% oraz możliwość regulacji barwy. Dzięki niej możemy jeszcze lepiej dostosować jasność ekranu do swoich preferencji i pory dnia. Warto dodać, że Paperwhite 4 nie posiada tej funkcji.

Rozdzielczość ekranu w obu czytnikach pozostała taka sama  – 300 PPI.

Czytnik Kindle Paperwhite 5 plus opakowanie
Kindle Paperwhite 5

W obydwu seriach zmieniły się również opcje łączności. Starszy model posiadał dostęp do sieci  komórkowej, który umożliwiał przeglądanie i kupowanie aplikacji wszędzie tam, gdzie był dostępny sygnał. Nowa wersja Paperwhite niestety nie obsługuje tej opcji i jest ograniczona tylko do sieci Wi-Fi.  Pomimo braku dostępu do sieci komórkowej, Paperwhite 5 posiada zaktualizowane dwupasmowe Wi-Fi 2,4 GHz i 5,0 GHz.

Zobacz artykuł:

Kindle Paperwhite V oraz Paperwhite Signature Edition nie będą miały dostępu do sieci 4G

Paperwhite 5 został zaktualizowany, co spowodowało przyśpieszenie obracania stron o 20%. Co więcej, proces odświeżania w tym modelu jest krótszy, przez co możemy płynniej obsługiwać sklep czy przechodzić do kolejnych stron. 

Istotną rzeczą, o której należy wspomnieć, jest bateria. Według producenta Paperwhite 5 zagwarantuje nam aż 10 tygodni pracy. Jest to dość znacząca różnica, gdyż u poprzednika było to 6 tygodni. 

Dodatkowo, 11 generacja została wyposażona w gniazdo USB-C.

Czytnik Kindle Paperwhite 5 dostępny na czytio.pl  

Co się nie zmieniło w 11 generacji Kindle

Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, na rynku są dwa dostępne modele Paperwhite 4 oraz Paperwhite 5 z pamięcią 8GB i 32GB. W zależnośći od naszego zapotrzebowania mamy możliwość wyboru. Zazwyczaj książki nie zajmują dużo miejsca, dlatego też 8GB powinno być wystarczające dla przeciętnego czytelnika. Chyba że jesteśmy fanami audiobooków, to wtedy należy rozważyć opcję z 32GB pamięci. 

Kindle Paperwhite 4 plus opakowanie
Kindle Paperwhite 4

Paperwhite 4 jak i 5 korzysta z systemu operacyjnego Linux. Co więcej je łączy?

Czytniki nie posiadają gniazda słuchawkowego, natomiast posiadają Bluetooth, przez który możemy połączyć bezprzewodowe słuchawki. Jeden i drugi model posiada także klasę wodoszczelności IPX8, dzięki czemu możemy wygodnie czytać lektury w wannie lub przy basenie. 

Kilka słów na koniec

Kindle Paperwhite 4 to wciąż świetnie sprawdzający się czytnik e-booków. Jest to kompaktowe urządzenie, które możemy zabrać w każdą podróż. Wodoszczelność gra tutaj kluczową rolę. Natomiast, jeśli zależy nam na dłuższej pracy baterii oraz na nieco większym ekranie, to warto sięgnąć po zaktualizowany model Kindle, jakim jest Paperwhite 5.

źródło: Goodereader.com

3 Responses

  1. gdyby jeszcze miał guziczki z boku to chyba bym się skusił. Podoba mi się też opcja ładowania bez kabla. No i jeszcze żeby było legimi, bo na inkbooka już patrzeć nie mogę

    1. Ładowanie bezprzewodowe jest na pewno jedną z zalet. Natomiast ta opcja jest wyłącznie dostępna dla Paperwhite 5 Signature Edition. Podstawową wersję czytnika (Paperwhite 5) możemy ładować tylko za pomocą kabla USB-C.

  2. Tak wiem. Kiedyś to miałem w Nokii i dobrze działało

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *