Najlepsze czytniki ebooków z podświetleniem ekranu

Podświetlenie ekranu w czytnikach ebooków jest już standardem. Podczas gdy część urządzeń pozwala jedynie na regulację siły światła, pozostałe umożliwiają również zmianę jego barwy. Możliwość czytania książek na czytniku ebooków w złych warunkach oświetleniowych to jego wielka zaleta. Podpowiadamy, jak wybrać czytnik z podświetleniem dla siebie.

Podświetlenie ekranu na czytniku Onyx Boox Note 2

Podświetlenie ekranu jest obecnie w czytnikach ebooków standardem. Obecnie coraz częściej możemy z niego korzystać nawet w dużych narzędziach do robienia elektronicznych notatek, takich jak Onyx Boox Max Lumi czy Onyx Boox Note Air.

Podświetlenie ekranu na czytniku Onyx Boox Note Air
Podświetlenie ekranu na czytniku Onyx Boox Note Air

Trudno się temu dziwić, ponieważ podświetlenie ekranu znacząco wpływa na komfort korzystania z czytnika ebooków. Dzięki podświetleniu możemy bez problemu czytać nawet w nocy lub w słabych warunkach oświetleniowych. Jeżeli leżymy już w łóżku i nie chcemy nikogo budzić lub na przykład siedzimy w dużej odległości od najbliższej lampy, jesteśmy w stanie po prostu zwiększyć intensywność podświetlenia i pogrążyć się w ulubionej lekturze. Gdy tylko zaczniemy korzystać z tego rozwiązania, natychmiast docenimy jego walory.

Jak działa podświetlenie w czytnikach ebooków?

Zwykłe ekrany LCD lub OLED, które znamy ze smartfonów, tabletów i komputerów, święcą bezpośrednio w nasze oczy. W rezultacie wpatrywanie się w nie przez dłuższy czas często staje się męczące dla naszego wzroku. Jeżeli korzystamy z tego typu urządzeń po zmroku, niejednokrotnie decydujemy się na włączenie ciemnego trybu ekranu. W takim przypadku wszystkie jasne elementy, które widać na wyświetlaczu, stają się ciemne, a my czujemy, że światło już nas tak nie razi.

Czytanie ebooków na czytniku PocketBook Touch Lux 5
Czytanie ebooków na czytniku PocketBook Touch Lux 5

Podświetlenie ekranu w czytnikach ebooków działa na zupełnie innych zasadach. Ponieważ wyświetlacze E Ink doskonale imitują zwykły papier, nie emitują one żadnego światła. Diody LED, które odpowiadają za podświetlenie w czytnikach ebooków, są umieszczone w obudowie przy krawędziach ekranu (najczęściej na górze i na dole). W rezultacie światło rozlewa się równomiernie po powierzchni wyświetlacza, stwarzając przyjemne wrażenie i nie rażąc nas w oczy. Wszystkie elementy ekranu pozostają oświetlone w taki sposób, jakby świeciła na nie zewnętrzna lampa.

Podświetlenie z regulacją temperatury barwowej

Chociaż podświetlenie jest obecnie dostępne w praktycznie wszystkich najlepszych czytnikach ebooków, jedynie część z nich pozwala na korzystanie z funkcji regulacji temperatury barwowej. Większość czytników ebooków jest wyposażona w białe diody LED (standardowe podświetlenie). W takim przypadku barwa podświetlenia jest biała lub lekko żółta, a my jesteśmy w stanie regulować jedynie jego intensywność.

Niektóre urządzenia oprócz białych diod LED posiadają również diody bursztynowe, które emitują przyjemne dla naszego wzroku, ciepłe światło. Dzięki temu jesteśmy w stanie regulować nie tylko siłę, lecz również barwę podświetlenia, w razie potrzeby wzbogacając jasne światło pomarańczowymi odcieniami. Funkcja regulacji temperatury barwowej w czytnikach ebooków powoduje, że czytanie po zmroku staje się jeszcze bardziej komfortowe. Z jego pomocą jesteśmy w stanie idealnie dopasować typ podświetlenia ekranu do warunków panujących w naszym otoczeniu i czerpać większą przyjemność z ulubionej lektury.

Podświetlenie ekranu na czytniku Onyx Boox Poke 2
Podświetlenie ekranu na czytniku Onyx Boox Poke 2

Funkcja inteligentnego podświetlenia

Funkcja inteligentnego podświetlenia ekranu, którą posiadają niektóre czytniki ebooków, pozwala na automatyczne dopasowywanie siły oraz barwy podświetlenia do warunków zewnętrznych. Najczęściej za tego typu regulację odpowiadamy sami. Aby zmienić intensywność oraz barwę podświetlenia ekranu, musimy przesunąć wskaźniki na dwóch poziomych osiach. Im bliżej maksymalnych wartości je umieścimy, tym większą siłę lub wyższą temperaturę światła uzyskamy.

Funkcja inteligentnego podświetlenia ekranu sprawia, że regulacja jego parametrów następuje automatycznie. Podczas gdy niektóre czytniki ebooków są wyposażone w czujnik jasności otoczenia, pozostałe posiadają opcję dostosowywania siły oraz barwy podświetlenia do pory dnia (na podstawie godziny). W obydwu przypadkach nie musimy martwić się o to, czy parametry podświetlenia ekranu naszego czytnika ebooków są określone poprawnie, ponieważ urządzenie skoryguje je automatycznie.

Najlepsze czytniki ebooków z podświetleniem ekranu

1. PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5
PocketBook Touch Lux 5

Odświeżona wersja cieszącego się uznaniem użytkowników bestsellera – PocketBooka Touch Lux 4. Urządzenie zostało wyposażone w 6-calowy, dotykowy wyświetlacz w rozdzielczości 1024 x 758 px (212 PPI), dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 512 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci flash. PocketBook Touch Lux 5 różni się od poprzedniego modelu przede wszystkim podświetleniem z funkcją regulacji temperatury barwowej.

Wśród istotnych zalet PocketBooka Touch Lux 5 należy jeszcze wskazać stabilność jego oprogramowania, które jest regularnie aktualizowane przez producenta, oraz kompaktowe rozmiary. Wymiary czytnika ebooków wynoszą 161.3 x 108 x 8 mm, a jego waga jest równa jedynie 150 g. Warto również zaznaczyć, że w przeciwieństwie do produktów konkurencji, PocketBook Touch Lux 5 radzi sobie z otwieraniem niemal wszystkich formatów ebooków.

2. PocketBook Touch HD 3

PocketBook Touch HD 3
PocketBook Touch HD 3

PocketBook Touch HD 3 to 6-calowy czytnik ebooków z wyświetlaczem w rozdzielczości 1072 x 1448 i 300 PPI, który charakteryzuje się kompaktowym rozmiarem, podświetleniem z regulacją temperatury barwowej, funkcją odtwarzania dźwięku oraz wodoodpornością. Podobnie jak PocketBook Touch Lux 5, PocketBook Touch HD 3 wyróżnia się stabilnym, łatwym w obsłudze oprogramowaniem. Czytnik ebooków został wyposażony w dwurdzeniowy procesor 2x1GHz, 512 MB pamięci RAM oraz 16 GB wewnętrznej pamięci flash.

3. Onyx Boox Poke 2

Onyx Boox Poke 2
Onyx Boox Poke 2

Onyx Boox Poke 2 to poręczny, estetycznie wyglądający czytnik ebooków z 6-calowym ekranem w rozdzielczości 1072 x 1448 (300 PPI) oraz wbudowanym podświetleniem z regulacją temperatury barwowej. We wnętrzu urządzenia znajduje się ośmiordzeniowy procesor o mocy 2.0 GHZ, 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash.

Ponieważ czytnik ebooków działa na Androidzie, możemy pobierać na niego aplikacje zewnętrzne z Google Play. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb. Dużą zaletą Onyx Booxa Poke 2 jest możliwość korzystania z alternatywnych trybów odświeżania ekranu. Dzięki nim urządzenie świetnie sprawdza się przy okazji przeglądania Internetu.

4. Onyx Boox Note Air

Onyx Boox Note Air
Onyx Boox Note Air

Onyx Boox Note Air to jedno z najnowszych narzędzi do robienia elektronicznych notatek, jakie znajdziemy w ofercie firmy Onyx Boox. Urządzenie zostało wyposażone w większy, 10.3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1872 x 1404 i 227 PPI. W rezultacie świetnie sprawdza się ono również przy okazji czytania ebooków. Wielofunkcyjny czytnik ebooków został wyposażony z podświetlenie ekranu z regulacją temperatury barwowej.

We wnętrzu Onyx Boox Note Air znajdziemy procesor Qualcomm Snapdragon, 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB wewnętrznej pamięci flash. Ponieważ czytnik ebooków obsługuje Bluetooth 5.0, możemy podłączyć do niego wiele bezprzewodowych akcesoriów, takich jak słuchawki lub głośniki do słuchania audiobooków, muzyki i podcastów.

5. Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite 4
Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite 4 to bestseller Amazona i jeden z najpopularniejszych czytników ebooków na rynku. Urządzenie posiada 6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 300 PPI, 8 lub 32 GB wewnętrznej pamięci flash (w zależności od wersji) oraz Bluetooth, który pozwala na podłączenie do niego słuchawek i innych bezprzewodowych akcesoriów. Chociaż Kindle Paperwhite 4 posiada doskonałe podświetlenie ekranu, nie zapewnia funkcji regulacji temperatury barwowej. W jego przypadku jesteśmy w stanie korzystać jedynie z regulacji intensywności światła. W przeciwieństwie do części pozostałych czytników ebooków na liście, urządzenie jest natomiast wodoodporne.

6. Kindle Oasis 3

Kindle Oasis 3
Kindle Oasis 3

Kindle Oasis 3 to obecnie najlepszy czytnik ebooków w ofercie Amazona. Wyświetlacz urządzenia jest o jeden cal większy od standardowego (7 cali). Rozdzielczość wyświetlacza o wartości 300 PPI powoduje, że tekst widoczny na ekranie czytnika ebooków pozostaje kontrastowy i wyraźny. Czytnik ebooków posiada podświetlenie z regulacją barwy podświetlenia, pozwalając na automatyczne dostosowywanie siły oraz barwy podświetlenia do warunków zewnętrznych.

Kindle Oasis 3 został wyposażony w dwurdzeniowy procesor i.MX 7 o mocy. Urządzenie możemy zakupić w wersji z 8 lub 32 GB wewnętrznej pamięci flash. Jedną z najsłabszych stron Kindle Oasis 2 była niewielka pojemność baterii. W nowym modelu elektronicznego czytnika książek została ona zwiększona ze 1000 mAh (Oasis 2) na 1130 mAh (Oasis 3). Podobnie jak Kindle Paperwhite 4, Kindle Oasis 3 jest wodoodporny.

PocketBook Touch Lux 5PocketBook Touch HD 3Onyx Boox Poke 2Onyx Boox Note AirKindle Paperwhite 4Kindle Oasis 3
Wyświetlacz:6″ E Ink Carta 6″ E-ink Carta 6″ E-ink Carta 10,3” E Ink HD Carta6″ E-ink Carta 7″ E-ink Carta
Podświetlenie:TakTakTakTakTakTak
Regulacja barwy podświetlenia:Tak, inteligentne podświetlenie SMARTlight Tak, inteligentne podświetlenie SMARTlight TakTakNieTak
Procesor:Dual Core (2x1GHz) Dual Core (2x1GHz) Octa-core 2.0GHz Qualcomm Octa-core (Cortex-A72 + Cortex-A55) Brak danychi.MX 7, Dual Core (2×1 GHz)
RAM:512 MB 512 MB 2 GB3GB LPDDR4 Brak danychBrak danych
Wewnętrzna pamięć flash:8 GB16 GB32 GB32 GB (eMMC) 8/32 GB32 GB
Oprogramowanie:Kernel Linux LinuxAndroid 9.0 Android 10.0 LinuxLinux
Bateria:Li-Ion 3,7V, 1500 mAh 1500 mAh 1500 mAh 3000 mAh Brak danych, do 6 tygodni czytania (1 godzinę dziennie)1130 mAh
Waga:155 g 155 g 150 g 420 g 182 g 188 g
Wymiary:161,3 x 108 x 8mm 161,3 x 108 x 8 mm 153 x 107 x 6,8 mm 229,4 x 195,4 x 5,8 mm 167 x 116 x 8.2 mm 159 x 141 x 3,4-8,3 mm
Cena:529 zł 669 zł 749 zł 2 199 zł 809 zł 1 449 zł
Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *