Prosty sposób na czytanie bezpieczne dla oczu

Dzisiejsze ekrany LCD, choć wciąż udoskonalane, są męczące i przy dłuższym użytkowaniu, także niezdrowe dla wzroku. Wielu z nas jednak z nich nie rezygnuje i nie dość, że na nich pracuje, to jeszcze czyta przez długie godziny. Czy to bezpieczne? Nie do końca.

Choć era monitorów szkodliwych dla oczu już minęła, dzisiejsze ekrany wciąż nie pozostają nam obojętne. Z pewnością należy stwierdzić, że pogarszają wzrok i tym samym wpływają na pogłębianie się istniejących już wad. Długie wpatrywanie się w ekran LCD może także powodować tzw. zespół suchego oka, bóle głowy, a nawet zapalenie spojówek. Wielu z nas jednak nie zwraca na to uwagi i prócz codziennej pracy, także wieczorami korzysta z mobilnych urządzeń, np. czytając książki. Nie da się ukryć, że to prosta droga do choroby wzroku.

Czytniki ebookówe-papier

Istnieją urządzenia przyjazne dla naszych oczu i przystosowane bezpośrednio do długiego czytania. Mowa oczywiście o czytnikach ebooków. Wyposażone są w e-papier, który doskonale imituje prawdziwą kartkę papieru i dzięki temu powoduje, że nasz wzrok się nie męczy.

Wyświetlacze e-papierowe działają w oparciu o zjawisko elektroforezy, czyli przemieszczania się cząstek w cieczy pod wpływem pola elektrycznego. Ekran zbudowany jest z mikrokapsułek wypełnionych cieczą, w której zanurzone są cząstki czarnego i białego barwnika. Białe cząstki naładowane są dodatnio, czarne ujemnie. Po przyłożeniu napięcia cząstki są przyciągane do powierzchni ekranu lub odpychane w głąb urządzenia.

Ekrany e-papierowe charakteryzują się bardzo dobrym przystosowaniem do wzroku. Najnowsza technologia e-Ink Carta imituje niemal dosłownie tradycyjny druk, co sprzyja czytaniu przez wiele godzin.

Ważnym elementem dzisiejszych czytników ebooków jest wbudowane podświetlenie, które pozwala na czytanie książek w każdych warunkach, nawet w całkowitej ciemności. Jego skala regulacji jest na tyle szeroka, że każdy użytkownik znajdzie odpowiednie dla siebie ustawienie. Również barwa światła może być dostosowana do preferencji. Są już na rynku czytniki ebooków, które posiadają zarówno ciepłe, jak i zimne diody, co de facto pozwala na regulację zgodnie z własnymi upodobaniami.

Bezpieczeństwo wzroku powinno być dla nas priorytetem w dzisiejszych czasach. Dbałość o oczy jest o tyle ważna, że późniejsze leczenie jest drogie i mało efektywne. Chrońmy zatem je przed czynnikami szkodliwymi, zamieniając je na urządzenia przyjazne i pewne, jak np. czytniki ebooków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *