Ciemny tryb ekranu (Dark Mode) na czytnikach ebooków

Odkąd Amazon zdecydował się na wprowadzanie funkcji ciemnego trybu ekranu (Dark Mode) na niektórych modelach Kindle, zaczęła wzbudza ona rosnące zainteresowanie użytkowników czytników ebooów. Jest to o tyle ciekawe, że wspomniana funkcja była ukryta w ustawieniach części urządzeń już od kilku lat. Jakie urządzenia ją oferują i kiedy warto z niej korzystać?

Ciemny tryb ekranu (Dark Mode) na czytnikach ebooków

Czym jest ciemny tryb ekranu?

Ciemny tryb polega na inwersji proporcji pomiędzy czernią a bielą. Gdy zdecydujemy się z niego skorzystać, tło wyświetlacza naszego elektronicznego czytnika książek stanie się czarne, natomiast tekst biały.

Główną zaletą trybu ciemnego jest to, że pozwala on na ograniczenie ilości światła, które emituje wyświetlacz. Zdaniem niektórych umożliwia to na uniknięcie problemów ze zmęczonymi oczami i bezsilnością (chociaż zdania są w tej sprawie podzielone). Właśnie dlatego funkcja jest już od długiego czasu wykorzystywana w urządzeniach z wyświetlaczami LCD. Posiadają ją również wszystkie najlepsze aplikacje do czytania ebooków na telefonie.

Ciemny tryb ekranu na czytnikach ebooków

W przypadku czytników ebooków z wyświetlaczami E Ink, światło podświetlenia nie pochodzi z samego ekranu (nie świeci bezpośrednio w nasze oczy), dlatego zmiana koloru tła na czarny wcale nie redukuje jego ilości. W przeciwieństwie do ekranów LCD, wyświetlacze e Ink nie są przezroczyste, a ich podświetlanie nie jest umieszczone z tyłu, lecz zwykle na górze (przy krawędziach ramki).

Ciemny tryb ekranu na Kindle Oasis 3
Ciemny tryb ekranu na Kindle Oasis 3 (fragment materiału wideo na kanale Intellect Digest)

To oznacza, że funkcja ciemnego trybu ekranu, w którą wyposażone są najlepsze czytniki ebooków, nie robi nic poza prostym odwracaniem kolorów. Wielu użytkowników tego typu urządzeń mimo wszystko chętnie z niej korzysta. Twierdzą oni, że ponieważ czarne tło ekranu odbija mniej światła od białego, ciemny tryb idealnie nadaje się do nocnego czytania niezależnie od różnicy pomiędzy ekranami E Ink a LCD.

Jakie czytniki ebooków posiadają funkcję ciemnego trybu ekranu?

W sprzedaży dostępnych jest tylko kilka modeli elektronicznych czytników książek, które posiadają sprawnie działającą funkcję trybu ciemnego.

1. Czytniki Kindle

Jeśli chodzi o produkty Amazona, to rozwiązanie jest oficjalnie wspierane tylko w przypadku Kindle Paperwhite 4 oraz Kindle Oasis 2 i 3. Są to właściwie jedyne elektroniczne czytniki książek na rynku, które pozwalają na łatwe uruchomienie ciemnego trybu ekranu oraz zapewniają jego oficjalną optymalizację pod kątem wyświetlaczy E Ink.

2. Czytniki Kobo

Ciemny tryb ekranu na Kobo Forma
Ciemny tryb ekranu na Kobo Forma (fragment materiału wideo na kanale The eBook Reader)

Czytniki Kobo pozwalają na uruchomienie trybu ciemnego w ustawieniach, lecz jest to funkcja eksperymentalna, która nie jest oficjalnie wspierana przez producenta. Działa ona całkiem przyzwoicie, lecz zauważalnie zwiększa zjawisko ghostingu. To oznacza, że gdy z niej korzystamy, po zmianie stron książki w wersji elektronicznej dostrzegamy ślady wcześniej otwieranych na ekranie obrazów.

3. Czytniki Onyx Boox

Ponieważ e-czytniki Onyx Boox działają na Androidzie, pozwalają one na korzystanie z trybu ciemnego w ramach poszczególnych aplikacji do czytania ebooków, które możemy pobierać z Google Play. Oficjalna aplikacja do czytania Onyxa nie zapewnia jednak takiej opcji. Nie jesteśmy również korzystać z inwersji kolorów do obsługi interfejsu czytników ebooków. Chociaż w sklepie z aplikacjami można znaleźć narzędzia, które teoretycznie pozwalają włączanie trybu ciemnego na poziomie menu, bez optymalizacji tej funkcji pod kątem wyświetlacz E Ink nie sprawdzi się ona najlepiej.

Podsumowanie

Jeżeli rzeczywiście zależy nam na korzystaniu z trybu ciemnego na czytniku ebooków, powinniśmy postawić na wspomniane wyżej modele Kindle. Zjawisko ghostingu jest w ich przypadku ograniczone, a jasność ekranu jest automatycznie regulowana po każdym odświeżeniu strony, co pozwala na zmniejszenie efektu białej lampy błyskowej (chwilowego błysku bieli przy przerzucaniu stron). Oprócz tego kolory ilustracji nie są odwrócone, dzięki czemu możemy bez problemu je oglądać.

Autor: Kuba
Źródło: blog.the-ebook-reader.com, Intellect Digest

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *