Regulacja podświetlenia na czytniku PocketBook

Wbudowane podświetlenie to jedna z najbardziej praktycznych funkcji najlepszych czytników ebooków. Dzięki niemu nie musimy martwić się o to, w jakich warunkach obcujemy z ulubioną lekturą. Wystarczy, że dostosujemy siłę podświetlenia do własnych potrzeb i preferencji. Ponieważ zużywa ono jednak sporo energii, czasami warto je wyłączyć. Podpowiadamy, w jaki sposób można wygodnie to zrobić

Regulacja podświetlenia na czytniku PocketBook

Dzięki wewnętrznemu podświetleniu ekranu czytnika ebooków nie musimy dłużej martwić się brakiem zewnętrznego światła. Co więcej, umożliwia nam ono również spokojne czytanie w nocy. Nawet jeżeli dookoła panuje mrok, światło emitowane przez wbudowane w czytnik ebooków diody równomiernie rozlewa się po jego ekranie.

Podświetlenie ekranu na czytnikach ebooków

W przeciwieństwie do ekranów LCD, które znamy z naszych telefonów, komputerów i telewizorów, wyświetlacze e-Ink nie stanowią źródła światła. Właśnie dlatego czytanie na czytniku ebooków niewiele różni się od obcowania z książką drukowaną. Dzięki temu pozostaje również zupełnie naturalne i nieszkodliwe dla naszego wzroku.

Podobnie jak w przypadku książek papierowych, wszelkie obrazy na ekranie elektronicznego czytnika książek stają się widoczne dzięki odbiciu światła pochodzącego z zewnątrz. Ponieważ jednak znalezienie odpowiednich warunków do czytania nie zawsze jest możliwe, producenci najlepszych czytników ebooków zaczęli umieszczać w ich obudowie niewielkie diody LED, które stanowią dla ich użytkowników gwarancję większej niezależności.

Najwyższy komfort czytania jest związany z tym, że światło emitowane przez diody LED (umieszczone najczęściej przy dolnej i przy górnej krawędzi ekranu czytnika ebooków) nie jest skierowane bezpośrednio w nasze oczy, lecz w kierunku samego ekranu. W rezultacie światło równomiernie rozlewa się po całej jego powierzchni, nie rażąc nas ani nie rozpraszając.

Modele czytników PocketBook z wbudowanym podświetleniem:

Regulacja podświetlenia na czytnikach ebooków

Co ważne, podświetlenie umieszczone w najlepszych czytnikach ebooków podlega niemal nieograniczonej regulacji. Ich użytkownicy nie tylko mogą włączać je i wyłączać, lecz także samodzielnie określać jego intensywność lub temperaturę (proporcję ciepłego i zimnego światła). Wiele urządzeń zostało również wyposażonych w funkcję automatycznego dostosowywania siły podświetlenia do pory dnia (na podstawie wyboru godziny i strefy czasowej).

Regulacja podświetlenia na czytniku PocketBook
Regulacja podświetlenia na czytniku PocketBook

Włączanie/wyłączanie podświetlenia na czytnikach ebooków

Jedynym ograniczeniem, które wiąże się z wykorzystanie podświetlenia w czytnikach ebooków, jest jego duże zużycie energii. Warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli zależy nam na jak najdłuższym czytaniu książek EPUB, możemy w łatwy sposób zmniejszyć intensywność podświetlenia lub wyłączyć wszystkie diody LED. Jeżeli w naszym otoczeniu jest dostatecznie jasno, to nie odczujemy większej różnicy, a zaoszczędzimy sporo dodatkowej mocy baterii.

Jak regulować siłę podświetlenia na czytniku PocketBook?

  1. Gdy znajdujesz się w menu głównym, wciśnij przycisk funkcyjny (ostatni przycisk po prawej stronie) lub naciśnij na dwie kreski na środku górnego paska stanu.
  2. Na ekranie czytnika ebooków pojawi się pozioma linia do regulacji siły jego podświetlenia. Aby ją zmienić, przesuń okrągły znacznik w lewo lub w prawo.
  3. Jeżeli chcesz zupełnie wyłączyć podświetlenie ekranu, naciśnij na ikonę żarówki po lewej stronie poziomego paska. W efekcie zmieni ona kolor z czarnego na szary. Proces przywracania podświetlenia wygląda analogicznie.

Włączanie/wyłączanie podświetlenia za pomocą klawisza fizycznego na czytniku PocketBook

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, istnieje jeszcze łatwiejszy sposób na włączanie i wyłączanie podświetlenia w PocketBooku. Jeżeli zależy nam na oszczędzaniu dodatkowej energii, to z pewnością okaże się dla nas niezwykle wygodny. Po przypisaniu wybranego klawisza do włączania/wyłączania podświetlenia, jesteśmy w stanie czynić to tylko jednym kliknięciem.

Mapowanie klawiszy na czytniku PocketBook
Mapowanie klawiszy na czytniku PocketBook

Jak przypisać określony klawisz do włączania/wyłączania podświetlenia na czytniku PocketBook?

  1. Wejdź w Ustawienia, a następnie przejdź do Ustawień osobistych.
  2. Wybierz opcję Mapowania klawiszy, a następnie naciśnij na Klawisze globalne.
  3. Na ekranie pojawi się lista dostępnych przycisków. Wybierz ten, który Cię interesuje, a następnie przypisz do niego konkretną funkcję (w tym przypadku włączanie/wyłączanie podświetlenia).

Ponieważ wybrane czytniki PocketBook posiadają jedynie cztery klawisze fizyczne, osobne funkcje mogą zostać przypisane do różnych sposobów ich wciskania. W tym sensie pojedyncze i podwójne naciśniecie klawisza, a także przytrzymanie go przez dłuższą chwilę, może uruchamiać inne zadania.

Gdy już przypiszemy określony klawisz do włączania/wyłączania podświetlenia, w trakcie czytania książki w wersji elektronicznej będziemy mogli korzystać z tej funkcji dosłownie w ciągu sekundy.

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *