Unia Europejska usuwa podatek VAT od książek elektronicznych

Podjęcie decyzji trwało kilka lat, ale w końcu się udało. Unia Europejska postanowiła znieść podatek VAT od ebooków. Podobnie, jak to było w przypadku drukowanych książek.

Ta mała zmiana może spowodować, że sprzedaż książek elektronicznych wzrośnie, a to może sprawić, że sprzedaż urządzeń do ebooków również wzrośnie. Możliwe, że przyczyni się to także do interakcji między czytelnikami i autorami, którzy są niezależni tylko cyfrowo.

ue usuwa podatek vat od ebooków

Przez lata podatek na ebooki wynosił nawet 20% (w Polsce 23%), ze względu na to, jak były spostrzegane. Zgodnie z interpretacją prawa były traktowane raczej jako oprogramowanie, a nie jako zwykłe książki. Z drugiej strony, przepisy dotyczące publikacji i praw autorskich traktowały książki elektroniczne jak tradycyjne książki, co oznaczało, że nie można było sprzedawać ebooków w niższej cenie niż ich wersje papierowe.

Niestety dla konsumentów decyzja ta nie oznacza całkowitego usunięcia podatku VAT. Państwa należące do Unii Europejskiej mogą zdecydować się usunięcie podatku VAT od ebooków. Jednak to wydawcy powinni składać petycje do agencji rządowych z prośbą, by móc wydawać nieopodatkowane książki elektroniczne.

Według raportu The Bookseller, Stephen Lotinga przewodniczący Stowarzyszenia Wydawców powiedział: „Rząd musi teraz podjąć działania w celu usunięcia nieuczciwego i nielogicznego podatku od elektronicznych książek, czasopism i gazet online. W nowoczesnym świecie nie ma sensu, aby czytelnicy byli karani dodatkowym podatkiem w wysokości 20% za korzystanie z technologii cyfrowej. Nie powinniśmy opodatkowywać czytania i uczenia się.”

Komentarze innych wydawców wskazują również na to, że jest to mile widziany krok. W czasie gdy kończą się wakacje, powrót do szkoły jest bliski to wówczas wydawcy i sprzedawcy detaliczni są w szczytowym sezonie, w którym klienci nabywają książki. Tego rodzaju ulga może mieć drastyczny wpływ na sprzedaż.

Ze względu na to, że artykuł został napisany na podstawie tłumaczenia tekstu ze strony goodereader.com mogą wynikać różnice między wartością podatku w poszczególnych krajach. W Polsce stawka VAT na książki wynosi 5%. Taką wartość podatku VAT mają mieć również ebooki.

 

źródło: goodereader.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *