6 kroków do wyboru najlepszego czytnika ebook

Dziś proponuję poradnik dla osób, które dopiero poznają branżę czytników ebooków. Przygotowałem sześć najważniejszych punktów, którymi powinni kierować się początkujący użytkownicy przy wyborze swojego sprzętu. Jak nie zgubić się w marketingowym żargonie i świadomie dokonać selekcji? O tym dziś.

 

   EKRAN

 

kindle-381242_1280

Ekran to podstawa, to on decyduje o jakości wyświetlanego tekstu i tym samym o naszym komforcie czytania. Powinien być zatem głównym czynnikiem, ze względu na który wybieramy czytnik. Obecnie trendem jest nowoczesna technologia e-Ink Carta, która szturmem wdarła się na rynek. Najpopularniejszą zaś wielkością są wyświetlacze 6 calowe. Kolejnym ważnym elementem jest połączenie ekranu dotykowego i pomocniczych klawiszy fizycznych.

 

   FORMATY EBOOKÓW

 

Musimy być świadomi, że ebooki dostępne są w różnych formatach, które nie wszystkie czytniki obsługują. Najpopularniejsze z nich to ePub, mobi i PDF. Z tym ostatnim są największe problemy, ponieważ stanowi niejako wyzwanie dla czytników. Jednocześnie jest jednym z najbardziej powszechnych, ponieważ większość gazet właśnie w nim zapisuje swoje publikacje. Z tego względu, jeśli mamy zamiar czytać wiele tego typu plików, warto zakupić czytnik z technologią to ułatwiającą, czyli rflow. Ebooki znajdziemy także w innych formatach, zatem warto wybrać czytnik, który obsługuje ich jak największą ilość.

 

   PAMIĘĆ

 

Przy wyborze czytnika warto zwrócić uwagę na pamięć, która decyduje o ilości przechowywanych na nim e-książek. Standardem jest, że wbudowana pamięć wynosi 4GB. Dla nowych użytkowników może się wydawać, iż to mało, ale należy pamiętać, że na czytniku nie przechowujemy tak dużych plików, jak muzyka, zdjęcia, a także aplikacji. 4GB pozwalają na zmagazynowanie ok. 2000 ebooków. Drugą kwestią jest możliwość rozszerzenia pamięci flash o kartę microSD. Standardem są karty o pojemności do 32GB.

 

   BATERIA

 

Czytniki zbudowane są w bardzo energooszczędnej technologii. E-papier charakteryzuje się wysoką żywotnością i długim czasem działania. Jedno naładowanie baterii wystarczyć może nawet na miesiąc, bez potrzeby doładowywania. Baterie mają różne pojemności, dlatego warto zwrócić uwagę jaką posiada ten model, który chcemy zakupić.

 

   Wi-Fireading-1176073_1280

 

W naszych czasach urządzenia wyposażone w moduł Wi-Fi i przeglądarkę internetową są już standardem. Oczywiście, nie w każdym urządzeniu są one potrzebne, ale producenci chcą nadążać za trendami. Podobnie jest w przypadku czytników, choć dodatki te nie zawsze są przydatne, warto zwrócić uwagę na możliwość połączenia z Internetem. Czemu? Przeglądarka pozwoli nam szybko wyszukać informację, jaką chcielibyśmy rozszerzyć podczas lektury lub np. zakupić nowego ebooka. Należy podkreślić, że czytniki nie są w standardzie przygotowane do przeglądania Internetu, dlatego z funkcji tej polecam korzystać raczej okazjonalnie.

 

   DODATKI

 

Nie uciekając przed trendami, producenci dodają do czytników coraz więcej dodatkowych funkcji, które, choć nie zawsze przydatne, stanowią gratkę dla koneserów. Zależnie od preferencji, możemy kupić urządzenia z obsługą plików audio, trybem reflow do odczytu PDFów, słownikami, notatnikiem, funkcją przetwarzania tekstu na mowę, wirtualnymi dyskami, czy nawet grami typu sudoku lub pasjans.

 

Jak widać, jest wiele czynników potrzebnych do oceny podczas zakupu ebooka. Niech zatem nie będzie to strzał w ciemno, a dobrze przemyślana decyzja, z której będziecie zadowoleni przez wiele lat.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *