Czy wybór koloru czytnika ebooków ma znaczenie?

Chociaż wybór koloru ramki czytnika może wydawać się nieistotny, w rzeczywistości jego znaczenie nie ogranicza się wyłącznie do walorów estetycznych. Różniąc się poziomem absorpcji światła, białe lub czarne krawędzie ekranu mogą zapewniać odmienny kontrast, w pewnym stopniu wpływają na jakość czytania. Przekonaj się, jak wypadają one w praktycznych testach

Kindle Paperwhite - białe i czarne ramki

Czarne i białe ramki czytnika ebooków

Zdecydowania większość czytników ebooków posiada czarne ramki, ale na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń z białymi krawędziami. Amazon oferuje zarówno czarną, jak i białą wersję podstawowego modelu Kindle, a także czarny i złoty wariant czekającego na premierę Oasis 3. Sony Digital Paper DPT-RP1 i CP1 również występują w różnych wersjach kolorystycznych, z czarnymi i białymi krawędziami. Wszyscy pozostali producenci najlepszych czytników ebooków oferują swoim klientom białe (jak w przypadku Boyue Likebook Mimas) lub czarne obudowy.

Czy zakup czytnika ebooków wymaga dłuższego zastanowienia się nad kolorem jego obudowy? Czy kolor krawędzi urządzenia wpływa na jakość czytania? Niektórzy twierdzą, że związek pomiędzy kolorem krawędzi a e-papierowym wyświetlaczem urządzenia ma charakter czysto psychologiczny.

 

Test wideo z serwisu Goodereader

 

Zalety czarnych krawędzi

Ponieważ artykuły i książki PDF są jednym z najpopularniejszych cyfrowych formatów, czytniki ebooków z dużymi ekranami, które służą do robienia elektronicznych notatek, radzą sobie z ich obsługą i edycją coraz lepiej. Tak jest w przypadku m. in. Sony Digital Paper, Likebook Mimas, Onyx Boox Note, a także innych modeli, takich jak SuperNote czy EE Write. W międzyczasie większość konsumentów kupuje Kindle, Kobo, Nooki i dziesiątki innych urządzeń, aby odtwarzać ebooki na Kindle lub książki EPUB. Czy przy czytaniu tego typu materiałów na czytnikach z czarnymi lub białymi krawędziami dostrzegalna jest jakakolwiek różnica?

Czarne krawędzie elektronicznego czytnika książek są przede wszystkim mniej widoczne od białych. Podczas gdy czarny kolor absorbuje światło, biały je odbija. To sprawia, że nasze oczy są bardziej rozproszone przez białe krawędzie, natomiast bardziej skupione na samym ekranie, jeżeli ramka jest czarna. Ponieważ e-papierowe wyświetlacze najlepszych czytników ebooków są utrzymane w skali szarości, czarne krawędzie pozytywnie wpływają na kontrast ekranu. Gdy czytamy książki EPUB późnym wieczorem, nawet nie zauważymy czarnych krawędzi urządzenia. Gdy zbliża się wieczór, a my przeglądamy ebooki lub książki PDF obok lampy, więcej światła odbija się od czarnej ramki. W tych samych warunkach białe krawędzie nie odbijają go praktycznie wcale.

 

Zalety białych krawędzi

Jeżeli chodzi o czytanie ebooków lub materiałów z małymi literami na e-papierowym ekranie, czarne krawędzie nie zapewniają dodatkowego kontrastu podczas oglądania czarnego tekstu na wyświetlaczu w skali szarości. W przypadku białych krawędzi jest jednak inaczej, ponieważ na ekranie elektronicznego czytnika książek urządzenia nie występuje czysta biel.

Chociaż wydaje się, że czarne krawędzie lepiej pasują do e-papierowego ekranu, czyniąc czytanie bardziej przyjemnym, biała obudowa posiada pewne niekwestionowane zalety. Białe modele czytników ebooków wyglądają bardziej elegancko, zapewniając swym użytkownikom wizualną przyjemność. Co więcej, białe ramki nie zachowują odcisków palców, które mogłyby się na nich pojawiać po dłuższym czytaniu ebooków na Kindle lub książek EPUB. Chociaż niektórzy twierdzą, że białe krawędzie zapewniają dodatkowy kontrast wokół marginesów, trudno obiektywnie to ocenić.

Czytnik ebooków Kindle

 

Podobieństwa

Prawie wszystkie najlepsze czytniki ebooków posiadają oświetlenie frontowe, które opiera się na niewielkich diodach LED umieszczonych przy dolnej krawędzi ekranu i świecących do góry. Dzięki temu światło nie odbija się bezpośrednio w nasze oczy, lecz równomiernie rozkładała się na ekranie elektronicznego czytnika książek. W kompletnie ciemnym pokoju czarne i białe ramki wypadają tak samo – zazwyczaj trudno je po prostu zauważyć.

Niektóre czytniki ebooków (np. Kindle) posiadają opcję czarnego stylu ekranu. Po jej włączeniu kolory ulegają inwersji (tło staje się czarne, a tekst biały). Jest to jedyna sytuacja, w której kolor ramki urządzenia nie ma żadnego znaczenia. W pozostałych przypadkach przy zakupie czytnika ebooków powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem koloru obudowy.

 

Podsumowanie

  1. Większość czytników ebooków występuje w czarnych i białych wersjach kolorystycznych,
  2. Czarne krawędzie są mniej widoczne od białych, pozwalając nam skupić się na samym ekranie,
  3. Czarne krawędzie pozytywnie wpływają na wrażenie kontrastu ekranu,
  4. Białe krawędzie zwykle wyglądają w bardziej estetyczny sposób,
  5. Białe krawędzie nie zachowują odcisków palców po dłuższych sesjach czytania,
  6. W ciemnych warunkach i przy korzystaniu z opcji inwersji kolorów ekranu czarne i białe ramki wypadają tak samo.

Artykuł wydaje Ci się przydatny? Polub naszą stronę na Facebooku, aby być na bieżąco z najnowszymi poradami, testami, porównaniami i innymi materiałami!


 

Autor: Kuba
Źródło: https://goodereader.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *