15 książek polecanych przez Billa Gatesa

Billa Gatesa nie trzeba nikomu przedstawiać. Założyciel Microsoftu wielokrotnie deklarował swoją pasję do literatury. Jakie książki wywarły największy wpływ na jego postrzeganie świata? Które z nich powinien jego zdaniem przeczytać każdy?

15 książek polecanych przez Billa Gatesa

Bill Gates, czyli założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, chętnie wypowiada się na temat literatury. Przedsiębiorca już wielokrotnie polecał lektury, które pozwoliły mu udoskonalić swoje życie i swój biznes. Na poniższej liście znalazło się 15 książek, które wywarły wielki wpływ na jego myślenie. Dzięki nim przekonamy się, jakie zasady, wartości i przemyślenia doprowadziły Billa Gatesa do niebywałego sukcesu.

15 książek polecanych przez Billa Gatesa

15 książek polecanych przez Billa Gatesa

1. Peter Buffett – Life Is What You Make It

Peter Buffett to syn Warrena Buffetta, czyli słynnego amerykańskiego inwestora i jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Korzystając z wiedzy ojca, Peter Buffett zastanawia się, jaka życiowa ścieżka okazuje się najlepsza: unikanie rozczarować czy dążenie do jak największej satysfakcji. Książka mężczyzny skupia się na znaczeniu osobistego sukcesu i czynnikach, które go umożliwiają.

2. Steven Johnson – Where Good Ideas Come From

Jak rodzą się wielkie pomysły? W jaki sposób ewoluują i dojrzewają? Początkowo każda idea ma jedynie pewien potencjał. Co zrobić, aby go wykorzystać? W jaki sposób zmienić swój sposób myślenia, aby zacząć wpadać na dobre pomysły, a następnie je realizować? Powyższe pytania stały się inspiracją dla Stevena Johnson, który stał się autorem obowiązkowej lektury dla wszystkich kreatywnych i ambitnych osób.

3. Joshua Foer – Moonwalking with Einstein

Joshua Foer – Moonwalking with Einstein

Joshua Foer to ekspert od spraw pamięci, który wyjaśnia, jak wytrenować swój umysł do osiągania jak najlepszych wyników. W jaki sposób zapamiętywać więcej? Jak zachowywać w pamięci praktycznie wszystko, co słyszymy i widzimy? Jeżeli się nad tym zastanawiamy, koniecznie powinniśmy zajrzeć do jego książki, która okazuje się niezwykle lekka i przyjemna w lekturze.

4. Carol Loomis – Tap Dancing to Work: Warren Buffett on Practically Everything

Carol Loomis przez 40 lat przyglądała się rozwojowi imponującej kariery Warrena Buffeta. W jaki sposób myśli, jakimi zasadami kieruje się właściciel tak ogromnej fortuny? Jak rozwija swój biznes i podejmuje decyzje w zwyczajnych dziedzinach życia?

5. Vaclav Smil – Making The Modern World

W jaki sposób nasza cywilizacja wykorzystuje różne zasoby? Czy coś się w tej dziedzinie zmienia? Książka Vaclava Smila pozwala zrozumieć najważniejsze makrotrendy oraz przewiedzieć, do czego doprowadzą one w przyszłości. Dla przykładu: w ciągu 3 lat Chiny wykorzystały więcej cementu niż Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich 100 lat. Mieszkańcy Chin kupują obecnie więcej luksusowych produktów niż cała reszta świata razem wzięta. Z czego to wynika? O czym to świadczy?

6. Elizabeth Kolbert – Szóste wymieranie. Historia nienaturalna

Elizabeth Kolbert – Szóste wymieranie. Historia nienaturalna

Chociaż w przeszłości to meteoryt przyczynił się do gwałtownego wymierania gatunków na Ziemi, obecnie nie jest on już potrzebny. Działalność ludzi powoduje, że zwierzęta wymierają w gwałtownym tempie. Liczba gatunków żyjących na Ziemi wciąż drastycznie spada. Zgodnie z przewidywaniami naukowców, ostatnie żyjące na wolności słonie mogą wymrzeć w ciągu 20 lat. Lwy, tygrysy, słonie i nosorożce to zwierzęta, które już niedługo będzie można prawdopodobnie zobaczyć jedynie na filmach. Książka Elizabeth Kolbert pozwala zrozumieć, jaki ogromny wpływ nasza cywilizacja wywiera na środowisko.

7. Leon Hesser – The Man Who Fed the World

Doktor Norman Borlaug to laureat Pokojowej Nagrody Nobla, o którym wiele osób nigdy nie słyszało. Mężczyzna przyczynił się do uratowania milionów ludzi od śmierci głodowej, osiągając w tej dziedzinie więcej niż jakakolwiek inna osoba w dziejach. Książka Leona Hessera ukazuje jego pasjonującą historię, która obejmuje spostrzeżenie Borlauga, w jak gwałtownym tempie rośnie światowa populacja oraz realizację jego pomysłów na to, w jaki sposób można ją wyżywić.

8. Graeme Simsion – Efekt Rosie

Graeme Simsion – Efekt Rosie

Wiele osób może być zdziwiona faktem, że na liście książek polecanych przez Billa Gatesa znalazła się lekka romantyczna historia. Efekt Rosie opowiada o ekscentrycznym profesorze genetyki, który usiłuje odnaleźć żonę dzięki matematyce. Aby to zrobić, przygotowuje listę cech, które powinna posiadać jego przyszła wybranka. Jednocześnie poznaje jednak Rosie, dziewczynę, która stanowi całkowite zaprzeczenie wszystkich poszukiwanych przez niego cech. Wbrew oczekiwaniom, mężczyzna bezgranicznie się w niej zakochuje.

9. Francis Scott Fitzgerald – Wielki Gatsby

Wielki Gatsby to kolejna historia miłosna na liście Billa Gatesa. Tym razem jest to jednak literatura klasyczna o uniwersalnym znaczeniu. Niezależnie od tego, kim jesteśmy i co robimy, z pewnością w trakcie jej czytania zaczniemy identyfikować się z którymś z bohaterów. Powieść Francisa Scotta Fitzgeralda opowiada również o upadku, umieraniu miłości w związku z kultem pieniądza, fałszywej przyjaźni oraz braku szczęścia.

10. John Brooks – Przygody przedsiębiorców. 12 klasycznych opowieści ze świata biznesu

Zbiór opowieści maklerów z Wall Street, które dotyczą uniwersalnych zasad biznesu. W książce Johna Brooks zostały opisane zasady, które okazują się kluczowe dla przedsiębiorców na całym świecie. Dzięki niej dowiemy się, że w sferze biznesu istnieją pewne cykle i regularności, które można zrozumieć i wykorzystywać. Jak opowiada sam Bill Gates, odkład otrzymał książkę od swojego mentora, Warrena Buffetta, jego sposób postrzegania rzeczywistości znacznie się zmienił.

11. Darrell Huff – How to Lie with Statistics

Darrell Huff – How to Lie with Statistics

Już od dawna ludzie używają danych statystycznych, aby manipulować percepcją różnych wydarzeń. Tego typu techniki powszechnie wykorzystuje się w na przykład kampaniach marketingowych, reklamach leków czy sondażach politycznych. W jaki sposób się to robi? Czym jest prawdopodobieństwo, jak należy je rozumieć? Książka Darrell Huff jest nie tylko niezwykle wartościowa, lecz również lekka i przyjemna w lekturze.

12. Yuval Noah Harari – Od zwierząt do bogów

Jeden z największych literackich bestsellerów na świecie ostatnich lat. Książka Harariego przenosi nas w same początki ludzkości. Autor wyjaśnia, w jaki sposób homo sapiens stał się dominującym gatunkiem na ziemi. Ukazuje również, jak wyglądała nasza droga od polowania na dzikie zwierzęta i spania w jaskiniach do zniewolenia współczesnego zniewolenia przez biurokrację i konsumpcjonizm.

13. Malcolm Gladwell – Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu

Zdaniem Malcolma Gladwell talent jest przereklamowany. To właśnie on jest autorem stwierdzenia, że jeśli chcemy odnieść w danej dziedzinie sukces, musimy poświęcić na związane z nią działania przynajmniej 10 tys. godzin. Według Gladwell sukces w życiu sprowadza się do kilku prostych elementów. Dlaczego nasza szansa na zostanie zawodowymi sportowcami jest uzależniona od miesiąca, w którym się urodziliśmy? W jakiej mierze działanie naszej pamięci wiąże się z językiem, którym się posługujemy? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziemy w napisanej przez Gladwella książce.

14. Marc Levinson – The Box

Marc Levinson – The Box

The Box to książka napisana przez ekonomistę, która skupia się na jednym wynalazku: kontenerach do transportu morskiego. Levinson wykorzystuje jednak przykład kontenerów, w jaki sposób prosty pomysł może wywrócić do góry nogami cały światowy handel. W rezultacie jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć współczesny świat.

15. Jordan Ellenberg – Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia

Jordan Ellenberg to wykładowca matematyki, który ukazuje ją jako coś niezwykle fascynującego. Autor pokazuje, że struktury matematyczne tkwią u podstaw wszystkich codziennych wydarzeń, których zwykle nawet nie dostrzegamy. Jak możemy wykorzystać wiedzę matematyczną do odnoszenia sukcesów w swoich przedsięwzięciach? Czy potrafi ona pomóc nam w zrozumieniu funkcjonowania świata? Jak wcześnie musimy przyjechać na lotnisko, aby nie spóźnić się na samolot? Co tak naprawdę reprezentuje opinia publiczna? Jakie mamy szanse na zachorowanie na raka? Jeżeli interesuje nas praktyczna strona matematyki i statystki, koniecznie powinniśmy sięgnąć po tę niebanalną pozycję.

Zakup czytnika ebooków

Aby regularnie sięgać po wartościowe lektury, warto zdecydować się na zakup czytnika ebooków. Jest to bowiem urządzenie, które sprzyja koncentracji uwagi. Proste zasady działania, brak wyskakujących okienek i niepotrzebnych powiadomień sprawiają, że w czasie czytania książek w wersji elektronicznej niewiele rzeczy może nas rozproszyć. Równie istotne jest to, że właściciele najlepszych czytników ebooków mogą nosić całą swoją bibliotekę zawsze przy sobie. Ponieważ czytnik ebooków jest małym i lekkim urządzeniem, przed wyjściem z domu wystarczy włożyć go do kieszeni, plecaka lub torby. W rezultacie będziemy mogli sięgnąć po ulubioną lekturę w dowolnym momencie.

Warto również wiedzieć, jak wygodne okazuje się kupowanie książek w wersji elektronicznej. Jeżeli tylko dana pozycja nas zainteresuje, możemy natychmiast zajrzeć do sieci i nabyć ją w taniej księgarni internetowej. Nie musząc czekać na dostawę, już po kilku minutach będziemy mogli zabrać się do czytania. Przy okazji wbudowane wczytnikach ebooków podświetlenie ekranu sprawi, że będziemy mogli kontynuować lekturę w dowolnych warunkach. Jeżeli mamy ochotę poczytać po zmroku, a nie chcemy zapalać światła, aby nie obudzić naszych bliskich, możemy minimalnie zwiększyć siłę podświetlenia, a następnie spokojnie czytać nawet do rana.

15 książek polecanych przez Billa Gatesa [materiał wideo Alux.com]

Autor: Kuba
Źródło: Alux.com, Gates Note

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *