15 książek polecanych przez Jeffa Bezosa

Chociaż nie każdy o tym pamięta, Amazon narodził się jako niewielka internetowa księgarnia. Obecnie Jeff Bezos uchodzi za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Jakie książki przyczyniły się do jego sukcesu? Poznaj listę jego 15 literackich rekomendacji.

15 książek polecanych przez Jeffa Bezosa

Jeff Bezos to twórca platformy Amazon, który już od kilku lat uchodzi za jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, obecnie zajmujący się m. in. wyprawami w kosmos mężczyzna zaczynał od sprzedawania książek w Internecie. Oprócz tego wprowadził on na rynek czytnik ebooków Kindle, który na zawsze zrewolucjonizował czytelnictwo w nowoczesnym wydaniu.

15 książek polecanych przez Jeffa Bezosa

Bezos sam wielokrotnie przyznawał, że książki ukształtowały jego charakter oraz przyczyniły się do przekształcenia Amazona z księgarni online w największy sklep internetowy w dziejach. Jakie pozycje literackie zrobiły na nim największe wrażenie?

15 książek polecanych przez Jeffa Bezosa

1. Nassim Nicholas Taleb – Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem

Nassim Nicholas Taleb Czarny łabędź

Bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba, w której analizuje on zjawisko Czarnych Łabędzi. Autor skupia się na rzadko spotykanych, lecz posiadających doniosłe konsekwencje wydarzeniach, które łatwo bagatelizujemy i racjonalizujemy. Jaką rolę odgrywają one w naszym życiu? Dlaczego powinniśmy podchodzić do nich z większym zainteresowaniem?

2. James C. Collins i Jerry I. Porras – Built to Last : Successful Habits of Visionary Companies

Zbiór porad, które pozwalają na zbudowanie prężnie działającego, odpornego na próbę czasu biznesu. Autorzy książki wyjaśniają, dlaczego zdrowe funkcjonowanie dowolnego przedsiębiorstwa wymaga istnienia silnej podstawy ideowej, z którą są zaznajomieni wszyscy jej pracownicy.

3. Steve Grand – Creation: Life and how to Make it

Jak przyznaje Bezos, książka Steve’a Granda stała się inspiracją do stworzenia Amazon Web Services, czyli platformy usług w chmurze Amazona. Projektant gier komputerowych wyjaśnia w niej, w jaki sposób wykorzystywać rozwiązania technologiczne oparte na sztucznej inteligencji. Jeżeli interesujesz się cyberprzestrzenią oraz zastanawiasz się, jak odtwarzać prawidłowości społeczne w cyfrowym świecie, jest to pozycja dla Ciebie.

4. Frederick P. Brooks Jr. – Legendarny osobomiesiąc. Opowieści o inżynierii oprogramowania

Brooks Legendarny osobomiesiąc

Jeff Bezos od lat wyznaje zasadę, że mała grupa inżynierów pozostaje znacznie bardziej efektywna od dużej. Kwestia skutecznej koordynacji pracy kilku osób stanowi jeden z tematów książki Fredericka P. Brooksa. Jest to wpływowa, ponadczasowa pozycja dla wszystkich, którzy zajmują projektowaniem oprogramowania oraz szeroko pojętym programowaniem.

5. Mark Jeffery – Marketing analityczny. Piętnaście wskaźników, które powinien znać każdy marketer

Mark Jeffery to laureat nagrody za najlepszą książkę w dziedzinie marketingu. Marketing analityczny to przystępny podręcznik, który dotyczy kwestii korzystania z analizy danych. Jak ocenić satysfakcję klientów lub ogólną strategię marketingową przedsiębiorstwa na podstawie analizy danych ilościowych? Jeżeli pragniesz wykorzystać odpowiedzi na powyższe pytanie do udoskonalenia swojego biznesu, jest to obowiązkowa lektura dla Ciebie.

6. James P. Womack i Daniel T. Jones – Lean thinking–szczupłe myślenie. Eliminowanie marnotrawstwa i tworzenie wartości w przedsiębiorstwie

Lean thinking to filozofa zarządzenia biznesem, która narodziła się w firmie Toyota, a następnie została przyjęta przez Amazona oraz wiele innych firm na całym świecie. Wymaga ona pełnego skupienia się na tych działaniach, które wytwarzają największą wartość dla klientów przedsiębiorstwa oraz eliminowania tych, które nie przekładają się na żadne realne wartości. Autorzy książki w jasny sposób wyjaśniają, w jaki sposób proste idee przekładają się na zdrowe funkcjonowanie biznesu.

7. Kazuo Ishiguro – Okruchy dnia

Ishiguro Okruchy dnia

Jedna z nielicznych powieści na liście Bezosa, która została napisana przez laureata literackiej Nagrody Nobla z 2017 roku. Opowiada ona o losach angielskiego kamerdynera, który ponad wszystko ceni sobie wierność wobec pracodawcy. Po śmierci przełożonego kamerdyner nie rezygnuje ze swych obowiązków, lecz zaczyna szczegółowo analizować całe swoje życie. Książka Kazuo Ishigury to opowieść o obowiązku, sumieniu i wartości egzystencji, która pozwala zrozumieć, że aby ruszyć naprzód, należy uporać się ze swoją przeszłością.

8. Alan C. Greenberg – Memos from the Chairman

Książka składająca się z serii inspirujących notatek, które dotyczą filozofii efektywnego zarządzania biznesem. Greenberg dokładnie omawia najważniejsze zasady, które pozwalają stać się świetnym managerem.

9. John Huey, Sam Walton – Amerykański sen. Sam Walton. Moja historia

Biografia Sam Walton, twórcy Wal-Martu, czyli największej amerykańskiej sieci sklepów detalicznych. Walton w prostych słowach opisuje swoją zdolność do działania i uczenia się na własnych błędach, które pozwoliła mu na urzeczywistnienie prawdziwego amerykańskiego snu.

10. Peter Drucker – Menedżer skuteczny

Jak przekonuje Peter Drucker, najlepszy sposób na ocenę pracy managera wymaga sprawdzenia, jak wiele spraw potrafi on skutecznie załatwić. Zyskaj zdolność robienia rzeczy, których inni nawet nie dostrzegają. Unikaj wszystkiego, co bezproduktywne. Skupiaj się na działaniach, które przynoszą najbardziej wymierne rezultaty. Tych kilka zalet skutecznego zarządzania zapewnia świeże spojrzenie na biznes, które pozwala na zwiększenie wydajności dowolnego przedsiębiorstwa.

11. Madeleine L’Engle – Pułapka czasu

Madeleine L'Engle Pułapka czasu

Kolejna powieść na liście Bezosa. Łącząc naukę z fantastyką, opowiada ona o wiecznej walce dobra ze złem oraz nieokiełznanej sile miłości. Książka Madeleine L’Engle to obecnie klasyka literatury dziecięcej, która pozostaje uwielbiana na całym świecie.

12. James C. Collins – Od dobrego do wielkiego

Jaki typ przywództwa jest konieczny, aby firma przerodziła się w ogromną, prężnie działającą organizację? Dlaczego niektóre projekty biznesowe odnoszą wielki sukces, a inne szybko upadają? Zdaniem Jamesa C. Collinsa zależy to przede wszystkim od etyki przedsiębiorczości oraz dyscypliny w podejściu do obowiązków. W swojej książce ukazuje on, jak skutecznie wcielać najważniejsze zasady wydajnego biznesu w życie.

13. Clayton M. Christensen – Innovator’s Dilemma

Przełomowa książka na temat biznesu, która była już chwalona przez wielu światowej sławy przedsiębiorców. Clayton M. Christensen pomaga zrozumieć, dlaczego firmy, które skupiają się na innowacjach, mają największą szansę na rozwój oraz ugruntowanie swojej rynkowej pozycji. To właśnie innowacje pozwalają jego zdaniem wyprowadzić konkurencję i podtrzymać gwałtowny wzrost. Jak przyznaje Bezos, zasady zawarte w tej książce doprowadziły do stworzenia czytników ebooków Kindle. Czy można pomyśleć o lepszej rekomendacji?

14. Elijjahu M. Goldratt – Cel I: Doskonałość w produkcji

Książka, która ukształtowała sposób zarządzania biznesem w niemal całym zachodnim świecie. W jaki sposób osiągnąć doskonałość w produkcji? Według autora Celu należy przede wszystkim rozpoznać najważniejsze obszary swojej działalności, a następnie dokonać takiej restrukturyzacji przedsiębiorstwa, która pozwoli nam zyskiwać na nich jak najwięcej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie wdrożyć plan Goldratta w życie, koniecznie sięgnij po obszerny zestaw jego biznesowych porad.

15. Frank Herbert – Diuna

Frank Herbert diuna

Klasyka literatury science-fiction, która opowiada o najniebezpieczniejszej planecie we wszechświecie, na której wydobywa się drogocenną substancję przedłużającą życie. Wielowątkowa opowieść z motywami politycznymi, religijnymi i technologicznymi, która zjednała sobie sympatię milionów czytelników na całym świecie.

15 książek polecanych przez Jeffa Bezosa [materiał wideo Alux.com]

Autor: Kuba
Źródło: Alux.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *