15 książek, które każdy powinien przeczytać (lista Tima Ferrissa)

Tim Ferriss to ceniony przedsiębiorca, inwestor i pisarz, który zyskał sławę dzięki książce „4-godzinny tydzień pracy”. W 2019 roku kanał Alux.com przygotował listę 15 książek, które najczęściej pojawiały się w rekomendacjach Ferrissa. Przekonaj się, jakie pozycje się na niej znalazły

15 książek polecanych przez Tima Ferrissa

Timothy Ferriss to ceniony na całym świecie przedsiębiorca, autor poradników i inwestor, który zyskał sławę dzięki napisaniu książki „4-godzinny tydzień pracy”. Autor wielu innych publikacji, który jest aktywny również w sieci, zajmuje się problematyką wyrabiania w sobie cennych nawyków, jak najlepszego gospodarowania czasem i obowiązkami, zdobywania nowych umiejętności oraz pełnego wykorzystywania swojego potencjału.

Tim Ferriss zdjęcie

W 2019 roku kanał na YouTube Alux.com przygotował listę 15 książek, które najczęściej pojawiały się w czytelniczych rekomendacjach Ferrissa. Największą zaletą listy jest bez wątpienia jej różnorodność. Wśród wymienionych przez pisarza pozycji znalazły się bowiem zarówno książki popularnonaukowe, biznesowe i filozoficzne, jak również poradniki rozwoju osobistego, autobiografie oraz jedna powieść.

15 książek polecanych przez Tima Ferrissa

1. Yuval Noah Harari – Sapiens. Od zwierząt do bogów

Yuval Noah Harari – Sapiens. Od zwierząt do bogów

Książka izraelskiego historyka z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie to obecnie światowy bestseller. Uczony omawia w niej całą historię człowieka, począwszy od życia w jaskiniach, aż po wyprawy kosmiczne. Harari miesza ze sobą biologiczne, historyczne i kulturoznawcze punkty widzenia oraz stawia pytanie o sens ludzkiego rozwoju.

2. Richard Koch – Zasada 80/20

W 1951 teoretyk zarządzania Joseph Juran opublikował pracę, w której wskazał na istotną prawidłowość statyczną. Zgodnie z jego obserwacjami 80% wyników praktycznie zawsze wypływa z 20% przyczyn. Zasada ta, która zyskała miano zasady 80/20 lub zasady Pareta, jest obecnie podstawą funkcjonowania wielu efektywnych przedsiębiorstw. Richard Koch, pochodzący z Wielkiej Brytanii pisarz i biznesmen, w swojej książce pokazuje, w jaki sposób każdy może wykorzystać zasadę 80/20 do usprawnienia swojego działania.

3. Seneka – Listy moralne do Lucyliusza

Klasyczna pozycja filozoficzna, która już od wieków inspiruje szerokie rzesze myślicieli. Zdaniem wielu uczonych porady rzymskiego filozofa stanowią sprawdzony przepis na szczęście i radzenie sobie z przeciwnościami losu. Ponieważ pisma Seneki mają formę listów pisanych do przyjaciela, pozwalają odnieść wrażenie, jakby słynny przedstawiciel filozofii stoickiej zwracał się ze swoimi zaleceniami bezpośrednio do nas.

https://www.naczytniku.pl/najbardziej-kontrowersyjne-ksiazki-w-historii/

4. Atul Gawande – Potęga checklisty

Atul Gawande to pochodzący z Indii lekarz, który pracuje jako chirurg ogólny w szpitalu w Wielkiej Brytanii i jest uznawany za jednego z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie. W książce pod tytułem „Potęga checklisty” Gawande pokazuje, jak ogromne znaczenie posiada korzystanie z list kontrolnych, które pomagają skutecznie zarządzać swoimi obowiązkami. Chociaż przygotowanie tego rodzaju listy zajmuje niewiele czasu, zdaniem lekarza dzięki niej jesteśmy w stanie zapanować nad obecnym w naszym życiu chaosem, uniknąć popełniania błędów oraz zachowywać ciągłą produktywność w działaniu.

5. Nikos Kazandzakis – Grek Zorba

Nikos Kazandzakis – Grek Zorba

„Grek Zorba” to klasyczna powieść greckiego pisarza Nikosa Kazandzakisa, która skupia się na postaci Aleksy’ego Zorby. Zatrudniony przez narratora powieści, niemłody już mężczyzna, który wiele w życiu przeszedł, zaraża swoje otoczenie optymizmem i autentyczną miłością życia. Ciesząc się muzyką, tańcem i śpiewem wśród wspaniałej przyrody słonecznej Grecji, Zorba przez swoje postępowanie zachęca czytelników książki Kazandzakisa do celebrowania wszystkich swoich doświadczeń.

6. Richard Feynman – Pan raczy żartować, panie Feynman! Przypadki ciekawego człowieka

Richard Feynman to wybitny fizyk, laureat Nagrody Nobla, który słynął nie tylko ze swojego intelektu, lecz również z wyjątkowego poczucia humoru. Ekscentryczny uczony nie stronił od dobrej zabawy, ciesząc się życiem oraz przekazując swój entuzjazm innym. „Pan raczy żartować, panie Feynman!” to przystępnie napisana, wciągająca autobiografia Feynamana, w której opowiada on nie tylko o fizyce oraz pracach nad budową bomby atomowej, lecz również o wielu szczegółach ze swojego nietuzinkowego, prywatnego życia.

7. Peter F. Drucker – Menedżer skuteczny

Praca należąca do klasyki zarządzania, wciąż ponownie wydawana i tłumaczona na wiele różnych języków. Austriacki wykładowca akademicki, badacz procesów organizacji i zarządzania w korporacjach Peter F. Drucker podejmuje w niej temat efektywności w działaniu. Uczony przekonuje, że efektywna praca wymaga nie tylko odpowiednich zdolności i nakładów czasowych, lecz przede wszystkim opanowania określonych nawyków. Z punktu widzenia Druckera efektywność nie jest czymś, z czym się rodzimy, lecz co musimy zyskać, aby lepiej radzić sobie ze swoimi codziennymi obowiązkami.

8. Rolf Potts – Vagabonding

Nieprzeciętny przewodnik po dalekich podróżach, który zachęca do odkrywania świata oraz zdobywania nowych wrażeń. Autor książki, Rold Potts, to amerykański podróżnik i pisarz, który opublikował reportaże z ponad 60 państw w poczytnych serwisach internetowych i magazynach. „Vagabonding” to nie tylko opowieść o podróżowaniu, lecz również o pewnym sposobie życia oraz postrzegania świata.

9. Marek Aureliusz – Rozmyślania

Marek Aureliusz – Rozmyślania

Kolejna klasyczna pozycja filozoficzna, która do tej pory jest przedmiotem licznych studiów akademickich. „Rozmyślania” to prywatny dziennik cesarza rzymskiego Marka Aureliusza, który uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli filozofii stoickiej. W książce znajdziemy wiele przemyśleń i zaleceń o uniwersalnym zasięgu, które dotyczą m. in. dobrego życia, szczęścia, miejsca człowieka we wszechświecie, akceptacji losu, kształtowania swojego charakteru oraz zabezpieczania się przed największymi nieszczęściami.

10. Nick Bostrom – Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia

Nick Bostrom to szwedzki filozof, który na co dzień pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim. Znany m. in. z prac na temat „Hipotezy symulacji” myśliciel w jednej z najnowszych książek podejmuje temat możliwości i zagrożeń związanych z superinteligencją. Zastanawiając się nad dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji, filozof stara się odkryć jej miejsce w ramach współczesnej cywilizacji. Śledząc historię rozwoju tego rodzaju technologii, Bostrom usiłuje odpowiedzieć na pytania dotyczące jej najbliższej przyszłości.

https://www.naczytniku.pl/7-sposobow-na-czytanie-wiekszej-ilosci-ksiazek-w-ciagu-roku/

11. Sun Tzu – Sztuka wojny

Ponadczasowe dzieło, które zostało stworzone w VI wieku p. n. e z myślą o przygotowaniu doskonałego podręcznika sztuki wojennej. Książka stanowi zbiór taktyk i strategii prowadzenia konfliktów, które rodzą się nie tylko na polu bitwy, lecz również w interesach i życiu prywatnym. Pomimo tego, że „Sztuka wojny” powstała tak dawno temu, zawarte w niej zalecenia wciąż okazują się jak najbardziej aktualne. Przydają się one wszystkim, którzy zarządzają ludźmi lub okazjonalnie mierzą się z konfliktowymi, wymagającymi radzenia sobie z konkurencją i obrony własnych interesów sytuacjami.

12. Derek Sivers – Co tylko zechcesz. 40 lekcji dla nowoczesnego biznesmena

Derek Sivers – Co tylko zechcesz. 40 lekcji dla nowoczesnego biznesmena

„Co tylko zechcesz” to książka napisana przez kreatywnego amerykańskiego przedsiębiorcę, który odniósł wielki finansowy sukces. Derek Sivers opisuje w niej swoje doświadczenia związane z tworzeniem i rozwijaniem prężnie działającej firmy. Mężczyzna zwraca uwagę na wartość pracy nad sobą samym, wykształcania w sobie odpowiednich nawyków oraz zachowywania sprzyjającej rozwojowi postawy. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto myśli o założeniu swojego biznesu lub chciałby wykorzystać doświadczenia skutecznych przedsiębiorców w swoim życiu codziennym.

13. Jocko Willink, Leif Babin – Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu

Napisana przez byłych oficerów U.S. Navy Seals książka opowiada o tym, jak dyscyplina i skuteczne zarządzanie swoimi obowiązkami pozwala na realizację nawet najtrudniejszych zadań. Powołując się na przykłady niezwykle wymagających misji Navy Seals, zachęca ona do wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje postępowanie, uzyskania mentalności samodzielności oraz gotowości do sukcesywnego wdrażania swoich planów w życie. Wszystkie przedstawione przez Willinka i Babina zasady ekstremalnego przywództwa zostały zilustrowane relacjami z prawdziwego pola walki.

https://www.naczytniku.pl/15-ksiazek-polecanych-przez-billa-gatesa/

14. Ryan Holiday – Zaufaj mi, jestem kłamcą. Wyznania eksperta ds. manipulowania mediami

Ryan Holiday – Zaufaj mi, jestem kłamcą. Wyznania eksperta ds. manipulowania mediami

Wyznania specjalisty do spraw mediów, które rzucają światło na wykorzystywane w nich na co dzień strategie i mechanizmy. Ze względu na to, że jesteśmy coraz bardziej zanurzeni w rzeczywistości medialnej, musząc oddzielać autentyczne wiadomości od ich zniekształconych odpowiedników, lektura opowieści Ryana Holidaya przyniesie wielki pożytek praktycznie każdemu. Powołując się na wiele swoich osobistych doświadczeń, mężczyzna zachęca do sceptycyzmu w stosunku do szkodliwych artykułów i newsów, których często nawet nie rozpoznajemy.

15. Scott Adams – Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko

Przed zyskaniem sławy dzięki publikacji jednego z najbardziej lubianych komiksów na świecie, Scott Adams doznał w swoim życiu wielu porażek. Nieudane inwestycje i zwolnienia nauczyły go jednak tego, co najcenniejsze. Pozwoliły mu mianowicie zyskać umiejętność radzenia sobie z porażkami, podchodzenia do nich bez kompleksów oraz zachowywania otwartości na wszystkie płynące z nich lekcje. Książka Scotta Adams w lekki i humorystyczny sposób opowiada o tym, dlaczego droga do sukcesu wymaga zgody na liczne błędy i potknięcia.

15 Books TIM FERRISS Thinks EVERYONE Should Read [material wideo Alux.com]

Autor: Kuba
Źródło: Alux.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *