15 książek polecanych przez Steve’a Jobsa

Innowator, genialny przedsiębiorca, przywódca, lecz również pasjonat filozofii wschodu oraz duchowego rozwoju. Trudno o bardziej inspirującą postać niż Steve Jobs – słynny założyciel firmy Apple. Poznaj listę rekomendowanych przez niego książek.

15 książek polecanych przez Steve'a Jobsa

Steve Jobs to genialny przedsiębiorca, współzałożyciel firmy Apple, która do tej pory uchodzi za jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Mężczyzna nie ukrywał, że chętnie wykorzystywał książki do doskonalenia swoich umiejętności w dziedzinach marketingu i zarządzenia.

Co ciekawe, zainteresowania Jobsa były w rzeczywistości bardzo szerokie. Przez całe życie pasjonował się on filozofią wschodu i duchowością, a tuż przed śmiercią poprosił o rozdanie najbliższym osobom egzemplarzy Autobiografii jogina Joganandy. Przekonaj się, jakie książki znalazły się na liście jego rekomendacji.

15 książek polecanych przez Steve’a Jobsa

1. Clayton Christensen – Innovator’s Dilemma

Dlaczego niektóre wielkie przedsiębiorstwa upadają, a inne, często znacznie mniejsze, odnoszą sukces? Aby odpowiedzieć na to pytanie, autor koncentruje się na kwestii innowacyjności.

2. Andrew Grove – Only the Paranoid Survive

Według Andrew Grove’a w rozwoju każdej firmy prędzej czy później następuje moment, w którym podstawy jej działania muszą zostać przedefiniowane, ponieważ w przeciwnym razie przedsiębiorstwo upadnie. Po osiągnięciu sukcesu, wielu przedsiębiorców traci instynkt biznesowy oraz motywację do pracy, co często prowadzi do zaprzepaszczenia dawnego dorobku. W jaki sposób tego uniknąć?

3. Anagarika Brahmacari Govinda – Droga białych obłoków

Anagarika Brahmacari Govinda – Droga białych obłoków

Autobiografia duchowa Anagarika Brahmacari Govindy, która opowiada o podróży autora przez Tybet w czasie chińskiej inwazji. Jest to pozycja, która w ogromnej mierze ukształtowała światopogląd Jobsa oraz jego stosunek do duchowości.

4. Jogananda – Autobiografia jogina

Wprowadzenie do starożytnej nauki jogi i medytacji, które pełne jest przykładów z życia jogina Joganandy. Klasyka literatury na temat duchowości. Chociaż książka została napisana 70 lat temu, do tej pory nie straciła nic ze swojej aktualności.

5. Georgij Gurdżijew – Spotkania z wybitnymi ludźmi

Według Georgija Gurdżijewa większość ludzi żyje nieświadomie, nie posiadając znajomości swojej prawdziwej natury. Czym jest pełnia życia? W jaki sposób można jej doświadczyć? Zawarte w książce odpowiedzi na te i inne pytania sprawiają, że trudno przejść obok niej obojętnie.

6. Shunryu Suzuki – Umysł zen, umysł początkującego

Shunryu Suzuki – Umysł zen, umysł początkującego

Niezwykle przystępne wprowadzenie do tradycyj Buddyzmu Zen. W książce Suzukiego znajdziemy zarówno uwagi na temat samych podstaw Buddyzmu, takich jak właściwa postawa ciała i technika oddychania, jak również bardziej abstrakcyjne rozważania na temat natury rzeczywistości.

7. George Orwell – Rok 1984

Antyutopia książka polityczna stworzona przez pisarza i publicystę, który na własne oczy obserwował funkcjonowanie i efekty systemów totalitarnych. Opublikowana w 1949 roku powieść opisuje życie w niezbyt odległej przyszłości, gdy egzystencja jednostek została podporządkowana wszechpotężnej władzy państwowej.

8. Herman Melville – Moby Dick

Klasyka światowej literatury. Wciągająca powieść przygodowa, w której zawarte zostały bezcenne rozważania psychologiczne oraz lekcje moralne. Książka Melville’a koncentruje się m. in. wokół takich spraw, jak rozwój, zdobywanie nowych doświadczeń oraz konieczność ciągłej nauki. Jobs nie ukrywał, że Moby Dick ukształtował jego przekonania na temat przywództwa.

9. Ayn Rand – Atlas zbuntowany

Ayn Rand – Atlas zbuntowany

Powieść Ayn Rand porusza problem roli wybitnej jednostki w społeczeństwie. Dlaczego powinniśmy doceniać przedsiębiorczość? W jaki sposób możemy ją w sobie pielęgnować? Aby odpowiedzieć na te pytania, autorka opowiada o losach grupy wybitnych ludzi, którzy pewnego dnia postanawiają się zbuntować.

10. Ken Segall – Insanely Simple

Inspiracja do optymalizacji swojego życia i biznesu. Autor koncentruje się na kwestii prostoty, a szczególnie na tym, w jaki sposób potrafi ona ułatwić nasze codzienne zajęcia. Insanely Simple to przystępnie opisana nauka prostoty, projektowania najprostszych dostępnych rozwiązań, które Jobs niezwykle cenił.

11. Baba Ram Dass – Be Here Now

Kolejna książka na liście Jobsa, która odnosi się do tematyki duchowości. Opowiada ona o transformacji mężczyzny z cieszącego się wieloma sukcesami profesora na Harvardzie w prawdziwego duchowego nauczyciela. Dzieło stanowi wprowadzenie w podstawowe zasady jogi oraz zawiera rozważania na temat istotności duchowych aspektów człowieka.

12. Frances Moore Lappé – Diet for a Small Planet

Frances Moore Lappé – Diet for a Small Planet

W jaki sposób pojedynczy człowiek może wywrzeć wpływ na cały świat? Dlaczego warto wierzyć w taką możliwość? Diet for a Small Planet to książka, która zapoczątkowała wielką rewolucję żywieniową i do tej pory stanowi ważny punkt odniesienia w dziedzinie odżywiania. Jej lektura doprowadziła Jobsa do przejścia na wegetarianizm.

13. Geoffrey Moore – Inside the Tornado

Użyteczny podręcznik, który zawiera mnóstwo praktycznej wiedzy na temat wprowadzania swojego biznesu na wyższe poziomy rozwoju. Posiadasz nowy produkt lub usługę? Dzięki niemu dowiesz się, w jaki sposób z powodzeniem wprowadzić je na rynek.

14. Chogyam Trungpa – Wolność od duchowego materializmu

Chogyam Trungpa – Wolność od duchowego materializmu

W Wolności od duchowego materializmu autor odnosi się do niebezpieczeństwa, które stanowi poważne wyzwanie dla każdej zaangażowanej w rozwój duchowy osoby. Jest to niebezpieczeństwo, które polega na zniekształconym stosunku do duchowości, określonym przez autora mianem duchowego materializmu. W jego mniemaniu ego jest złudzeniem, a my powinniśmy skupić się na wykształceniu w sobie umiejętności nieskrępowanego istnienia.

15. Robert M. Pirsig – Zen i sztuka obsługi motocykla

Książka Robert M. Pirsiga opowiada historię o ojcu i synu, którzy przemierzają kraj w poszukiwaniu bardziej przytomnego życia. Jest to opowieść o miłości i strachu, odkryciu, dojrzewaniu i akceptacji, a także głębokie filozoficzne studium na temat fundamentów życia.

Zakup czytnika ebooków

Aby regularnie sięgać po wartościowe lektury, warto zdecydować się na zakup czytnika ebooków. Jest to bowiem urządzenie, które sprzyja koncentracji uwagi. Proste zasady działania, brak wyskakujących okienek i niepotrzebnych powiadomień sprawiają, że w czasie czytania książek w wersji elektronicznej niewiele rzeczy może nas rozproszyć. Równie istotne jest to, że właściciele najlepszych czytników ebooków mogą nosić całą swoją bibliotekę zawsze przy sobie. Ponieważ czytnik ebooków jest małym i lekkim urządzeniem, przed wyjściem z domu wystarczy włożyć go do kieszeni, plecaka lub torby. W rezultacie będziemy mogli sięgnąć po ulubioną lekturę w dowolnym momencie.

czytnik ebooków

Warto również wiedzieć, jak wygodne okazuje się kupowanie książek w wersji elektronicznej. Jeżeli tylko dana pozycja nas zainteresuje, możemy natychmiast zajrzeć do sieci i nabyć ją w taniej księgarni internetowej. Nie musząc czekać na dostawę, już po kilku minutach będziemy mogli zabrać się do czytania. Przy okazji wbudowane wczytnikach ebooków podświetlenie ekranu sprawi, że będziemy mogli kontynuować lekturę w dowolnych warunkach. Jeżeli mamy ochotę poczytać po zmroku, a nie chcemy zapalać światła, aby nie obudzić naszych bliskich, możemy minimalnie zwiększyć siłę podświetlenia, a następnie spokojnie czytać nawet do rana.

15 książek polecanych przez Steve’a Jobsa [materiał wideo Alux.com]

Autor: Kuba
Źródło: Alux.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *