15 książek polecanych przez Jordana Petersona

Jordan Peterson to kanadyjski psycholog, nauczyciel akademicki, pisarz i psychoterapeuta, który zyskał sławę dzięki filmom w Internecie oraz książce 12 życiowych zasad. W swych badaniach uczony czerpie nie tylko z psychologii, lecz również filozofii, literatury klasycznej i religii. Jakie książki zrobiły na nim największe wrażenie?

15 książek polecanych przez Jordana Petersona

Jordan Peterson to kanadyjski psycholog najlepiej znany z mediów i Internetu, autor książki 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos, która szybko stała się światowym bestsellerem. Uczony czerpie swoją wiedzę nie tylko z psychologii, lecz również z wielu innych dziedzin nauki, filozofii, religii oraz literatury klasycznej. Peterson już w młodości przeczytał tysiące książek, które ukształtowały jego charakter oraz pozwoliły mu na pracę akademicką oraz prowadzenie działalności psychoterapeutycznej. Jakie pozycje literackie zrobiły na nim największe wrażenie?

15 książek polecanych przez Jordana Petersona

15 książek polecanych przez Jordana Petersona

1. Viktor Frankl – Człowiek w poszukiwaniu sensu

Viktor Frankl to austriacki psychiatra, który w czasie II wojny światowej trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego. W czasie pobytu w obozie mężczyzna zwrócił uwagę, że nawet w najgorszych okolicznościach człowiek zachowuje kontrolę przynajmniej nad jednym: własną postawą. Frankl zaczął wówczas planować napisanie książki na temat tego, że tym, czego potrzebujemy do przetrwania i dobrego życia, nie jest przyjemność, lecz poczucie sensu.

2. Bjorn Lomborg – How to Spend $75 Billion to Make the World a Better Place

Bjorn Lomborg to duński naukowiec, który zajmuje się ekologią i ochroną środowiska naturalnego. We wskazanej książce wyjaśnia on, w jaki sposób możemy rozwiązań 10 najpoważniejszych problemów trapiących obecnie świat. Wśród wymienionych przez Lomberga problemów znajduje się m. in. edukacja, niestabilność finansowa, masowa migracja oraz zmiana klimatu. Co ciekawe, naukowiec dokładnie oblicza koszty wprowadzania zaproponowanych przez siebie zmian.

3. Carl Gustav Jung – Modern Man in Search of a Soul

Carl Gustav Jung – Modern Man in Search of a Soul

Carla Gustava Junga, czyli jednego z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku, nie trzeba nikomu przedstawiać. Wskazana przez Petersona pozycja, to zbiór esejów Junga, w którym przeplatają się takie tematy, jak analiza snów, nieświadomość zbiorowa oraz związki między psychologią a religią.

4. Aldous Huxley – Nowy wspaniały świat

Nowy wspaniały świat to dystopijna powieść na temat społeczeństwa w odległej przyszłości. Wyciszenie życia emocjonalnego jednostki, stłumienie jej wszystkich irracjonalnych odruchów ma w jego przypadku prowadzić do lepszej organizacji rzeczywistości społecznej. W praktyce jednak w powieści Huxley’a ukazany został portret władzy totalitarnej w futurystycznym wydaniu.

5. Fiodor Dostojewski – Idiota

Książkę Idiota najlepiej przedstawić jako powieść-eksperyment myślowy. Rosyjski pisarz postawił sobie dla cel stworzenie portretu człowieka doskonałego. Tytułowy idiota wyróżnia się pełną wewnętrzną wolnością, jest zdrowy psychicznie, potrafi swobodnie wyrażać swoje myśli i uczucia, a przy tym wchodzić w autentyczne relacje z innymi.

6. Fryderyk Nietzsche – Poza dobrem i złem

Fryderyk Nietzsche – Poza dobrem i złem

Poza dobrem i złem to podsumowanie wielu najważniejszych wątków filozofii Fryderyka Nietzschego. Krótka książka pozwala zapoznać się z jego kluczowymi rozważaniami oraz pisarskim stylem. Kwestionując tradycyjne wyobrażenia na temat prawdy, dobra i Boga, niemiecki myśliciel kreuje wizję człowieka dążącego do samoprzezwyciężenia, przekraczania własnych ograniczeń.

7. George Orwell – Droga na molo w Wigan

Mniej znana dzieło Orwella, w którym ukazane zostały problemy społeczne i gospodarcze XIX-wiecznej Anglii: m. in. niesprawiedliwość, głód i bezrobocie. Pierwsza część książki składa się z reportaży o życiu i pracy robotników w północnej Anglii. Druga zawiera natomiast eseje brytyjskiego pisarza na temat źródeł oraz charakteru sportretowanych problemów.

8. Mircea Eliade – Historia wierzeń i idei religijnych

Trzy tomy Historii wierzeń i idei religijnych Eliadego to jedna z najbardziej szczegółowych książek na temat historii religii, jakie kiedykolwiek napisano. Rumuński uczony omawia w niej zarówno najstarsze idee religijne (starożytny Egipt i Grecja, Afryka, Indie), jak również współczesne Chrześcijaństwo, Islam, Sikhizm czy Buddyzm. Skąd biorą się ludzkie religijne instynkty? Dlaczego na świecie istnieje tak wiele religii? Aby odpowiedzieć na te pytania, Eliade wyrusza w długą i owocną intelektualną podróż.

9. Ernest Hemingway – Pożegnanie z bronią

Ernest Hemingway – Pożegnanie z bronią

Ta pasjonujące lektura dotyczy romansu włoskiego medyka i angielskiej pielęgniarki w czasie I wojny światowej. Zdaniem wielu osób powieść Hemingway’a jest jedną z najlepszych powieści na temat I wojny światowej, jakie kiedykolwiek powstały. Tragiczny los pięknej miłości zjednuje książce sympatię kolejnych pokoleń czytelników. Aby zdać sprawę z perfekcjonizmu Hemingwaya warto wspomnieć, że przed ukończeniem powieści pisarz przepisywał jego zakończenie aż 39 razy.

10. Huston Smith – Religie świata

Kompleksowe omówienie wszystkich najważniejszych religii świata. Huston skrupulatnie ukazuje ich kluczowe elementy, źródła i przesłania. Jakie łączą je relacje? Czy religia wciąż wywiera istotny wpływ na świat? Te i inne pytania stanowią dla autora kanwę do snucia wielu wielowątkowych rozważań.

11. Jaak Panksepp – Affective Neuroscience

Jaak Panksepp to amerykański neurolog i psychobiolog estońskiego pochodzenia. We wskazanej przez Petersona, przełomowej książce wnika on w kwestię neurologicznych podstaw ludzkich i zwierzęcych emocji. Wcześniej często zaniedbywane, emocje posiadają zdaniem Panksepp ogromny wpływ na życie każdego stworzenia. Aby to wyjaśnić, uczony rozwija złożone studium biologicznych uwarunkowań powstawania i działania emocji.

12. John Steinbeck – Grona gniewu

Akcja klasycznej powieści Steinbecka toczy się w czasach Wielkiego Kryzysu. Powieść opowiada o rodzinie farmerów, która z powodu suszy i braku pieniędzy decyduje się na przeprowadzkę. Poszukiwania nowej pracy w Kalifornii okazuje się jednak niezwykle trudne, pełne frustracji i goryczy. Grona gniewu dotyczą fałszywych nadziei, niespełnionych pragnień oraz wielu przejawów niesprawiedliwości, z którymi wszyscy na co dzień się stykamy. Oprócz tego książka ukazuje wyjątkową wytrwałość i godność ludzkiego ducha.

13. Fiodor Dostojewski – Notatki z podziemia

Fiodor Dostojewski – Notatki z podziemia

Zdaniem wielu ekspertów preludium do pięciu wielkich powieści Dostojewskiego. Notatki z podziemia to jedna z pierwszych książek rosyjskiego pisarza o tematyce egzystencjalnej. Były urzędnik mieszkający w Petersburgu wyrusza w niej w podróż w głąb samego siebie. Przy okazji śledzenia jego introspekcyjnych zapisów widzimy, że możliwość wnikania we własne wnętrze jest zarazem jego cennym potencjałem, jak i największą słabością.

14. Stendhal – Czerwone i czarne

Książka Stendhala opowiada o młodym, ambitnym idealiście, którzy pragnie wznieść się na wyższy poziom społeczny. Mężczyzna szybko jednak orientuje się, że społeczeństwo jest znacznie bardziej złożone, niż wcześniej przypuszczał. Bohater powieści dochodzi do wniosku, że bez odrobiny fałszu i hipokryzji nie będzie w stanie zrealizować swoich zamiarów. Dzieło Stedhala stanowi jednocześnie znakomity portret francuskiego społeczeństwa XIX wieku, jego wielu wad, ze chciwością i szeroko rozpowszechnioną korupcją na czele.

15. Aleksandr Sołżenicyn – Archipelag Gułag

Gułag najlepiej jest przedstawić jako stalinowską dystopię w sercu Związku Radzieckiego. Sołżenicyn opisuje realia życia w wielu rozrzuconych po terytorium Rosji obozach pracy dla przestępców oraz więźniów politycznych, które dawniej podtrzymywały niemal całą gospodarkę kraju. Ukazując rozległe historyczno-socjologiczne tło powstania i funkcjonowania systemu Gułagów, Sołżenicyn jednocześnie angażuje się w rozważania egzystencjalne. Wybitnemu rosyjskiego pisarzowi udaje się ukazać relacje pomiędzy rozpaczą, pragnieniem sensu a zdolnością do przetrwania.

Zakup czytnika ebooków

Zakup czytnika ebooków

Aby regularnie sięgać po wartościowe lektury, warto zdecydować się na zakup czytnika ebooków. Jest to bowiem urządzenie, które sprzyja koncentracji uwagi. Proste zasady działania, brak wyskakujących okienek i niepotrzebnych powiadomień sprawiają, że w czasie czytania książek w wersji elektronicznej niewiele rzeczy może nas rozproszyć. Równie istotne jest to, że właściciele najlepszych czytników ebooków mogą nosić całą swoją bibliotekę zawsze przy sobie. Ponieważ czytnik ebooków jest małym i lekkim urządzeniem, przed wyjściem z domu wystarczy włożyć go do kieszeni, plecaka lub torby. W rezultacie będziemy mogli sięgnąć po ulubioną lekturę w dowolnym momencie.

Warto również wiedzieć, jak wygodne okazuje się kupowanie książek w wersji elektronicznej. Jeżeli tylko dana pozycja nas zainteresuje, możemy natychmiast zajrzeć do sieci i nabyć ją w taniej księgarni internetowej. Nie musząc czekać na dostawę, już po kilku minutach będziemy mogli zabrać się do czytania. Przy okazji wbudowane w czytnikach ebooków podświetlenie ekranu sprawi, że będziemy mogli kontynuować lekturę w dowolnych warunkach. Jeżeli mamy ochotę poczytać po zmroku, a nie chcemy zapalać światła, aby nie obudzić naszych bliskich, możemy minimalnie zwiększyć siłę podświetlenia, a następnie spokojnie czytać nawet do rana.

15 książek polecanych przez Jordana Petersona [materiał wideo Alux.com]

Autor: Kuba
Źródło: Alux.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *