Richard Branson to brytyjski miliarder, właściciel grupy Virgin, która zrzesza ponad 400 firm. Ekscentryczny przedsiębiorca, poszukiwacz przygód i wielbiciel sportów ekstremalnych jest również miłośnikiem literatury. Przekonaj się, jakie książki zrobiły na nim największe wrażenie.
Richard Branson należy do najbardziej ekscentrycznych, interesujących i inspirujących przedsiębiorców na świecie. Brytyjski miliarder, właściciel grupy Virgin Groups, która składa się z ponad 400 firm na całym świecie, słynie ze swych niezwykłych wyczynów.
Branson od lat na własnym przykładzie pokazuje, jak pokonywać ograniczenia oraz realizować swoje marzenia. Mężczyzna jest również miłośnikiem literatury. Czytając dziesiątki książek rocznie, usiłuje uczyć się z nich jak najwięcej, przygotowując notatki oraz starając się wcielać odkryte rozwiązania w życie. Przekonaj się, jakie lektury wywarły na nim największe wrażenie.
15 książek polecanych przez Richarda Bransona
1. Adam Grant – Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat
Książka Adama Granta opowiada o tym, jaką rolę w kształtowaniu świata odgrywają nonkonformiści. Nie godząc się na istniejący stan rzeczy, walczą oni o lepszą przyszłość, przecierając szlaki przyszłym pokoleniom. Są to ludzie, którzy unikają myślenia w powszechnie obowiązujących schematach, płyną pod prąd i łamią reguły. Czego możemy się od nich nauczyć?
2. Jung Chang – Mao. Nieznana historia
Mao Zedong to najbardziej autorytarny polityk w historii Chin. Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej przyczynił się do śmierci milionów ludzi. Książka Jung Chang opowiada o jego bezwzględnym zabieganiu o władzę, przyjaźni ze Stalinem oraz przekształcaniu Chin w gigantyczny obóz pracy. Co ciekawe, Mao nie był typowym przywódcą, nie potrafił porywająco przemawiać, nie należał do najlepszych organizatorów i nie znał żadnego języka obcego. W jaki sposób dotarł na szczyt władzy?
3. Luke Rhinehart – Kościarz
Bohaterem powieści Rhineharta jest psychiatra, która postanawia, że zacznie podejmować decyzje na podstawie rzutów kośćmi. Postanowienie mężczyzny prowadzi go do zmiany spojrzenia na świat, dostrzeżenia nieznanych wcześniej związków pomiędzy przypadkiem a koniecznością, wykształceniu w sobie odmiennej mentalności. Książka Rhineharta to inspirujący eksperyment myślowy, który pokazuje, co zrobić, aby być zaskakiwanym w przewidywalnym świecie.
4. Stacy Perman – In-N-Out Burger
In-N-Out Burger to sieć barów szybkiej usługi w USA, która słynie z wysokiej jakości jedzenia. Książka Stacy Perman nie opowiada jednak o samym jedzeniu, lecz o budowaniu marki i przekształcaniu małego rodzinnego biznesu w rozległą sieć restauracji, która w tej chwili składa się z kilkuset placówek. Co sprawiło, że twórcom In-N-Out Burger udało się wyprzedzić konkurencję, zbudować biznes na własnych zasadach?
5. James Martin – The Meaning of The 21st Century
Niebezpieczny rozwój technologii, kryzysy polityczne, tragiczne doświadczenia XX-wieku – to wszystko sprawia, że wielu ludzi posiada ciemną wizję przyszłość. James Martin stara się jednak pokazać, w jaki sposób możemy wykorzystać zgromadzone doświadczenia, aby stworzyć nowy, lepszy świat. Przed jakimi wyzwaniami stoi ludzkość w XXI wieku? Jak poradzić sobie z problemami zanieczyszczonych oceanów, globalnego ocieplenia czy wymierania gatunków?
6. Jeremy Heimans, Henry Timms – New Power
Autorzy New Power w analityczny sposób przyglądają się siłom, które kształtują współczesny, zglobalizowany świat. Ukazując współzależności pomiędzy biznesem, polityką i społeczeństwem, starają się oni oświetlić kierunek, w którym będzie on zmierzać .
7. Richard Stengel – Mandela’s Way: Fifteen Lessons on Life, Love and Courage
Nelson Mandela to jeden z najbardziej inspirujących przywódców politycznych w dziejach świata. Bogactwo jego doświadczeń jest na tyle duże, że trudno krótko je podsumować, wyciągając z nich najważniejsze wnioski. Richard Stengel podołał jednak temu zadaniu. Spędziwszy dziesiątki godzin na osobistych rozmowach z Mandelą, Stengel opracował 15 podstawowych lekcji życia. Przekonaj się, czego można się z nich nauczyć.
8. Alastair Campbell – Winners
Jakie postawy i nawyki są niezbędne do odniesienia sukcesu? Co łączy ze sobą wybitnych sportowców, ekspertów medialnych, magnatów biznesu i wpływowych polityków? Aby odpowiedzieć na te pytania, Alastair Campbell angażuje się w rozległe badania, snując przemyślenia o istotnym praktycznym znaczeniu.
9. Simon Sinek – Zaczynaj od DLACZEGO
Chociaż większość ludzi wie, co i jak na co dzień robi, niewielu z nich stawia sobie pytanie o głęboką podstawę swojej motywacji do działania. Co? i jak? to nie to samo co dlaczego?. Właśnie z tego powodu trudno jest im konsekwentnie dążyć do celu, przekraczając kolejne ograniczenia i wcielając swoje wizje w życie. Simon Sinek przekonuje, że tym, co wyróżnia najwybitniejsze jednostki i organizacje na tle reszty świata, jest przede wszystkim dojrzała znajomość swojej motywacji, swojego dlaczego?.
10. Stephen Hawking – Krótka historia czasu
Klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej, która opowiada m. in. o powstaniu i budowie wszechświata, materii i antymaterii, czarnych dziurach, teorii względności oraz mechanice kwantowej. Przystępnie napisane podsumowanie największych osiągnięć naukowych ostatnich dekad, obok którego trudno przejść obojętnie.
11. Jung Chang – Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin
Opowieść o miłości i odwadze w formie inspirującego pamiętnika. Chang opisuje doświadczenia trzech pokoleń kobiet, które radziły sobie z trudami życia w chińskim reżimie komunistycznym. Autorka czyni to, przedstawiając losy swojej babci, matki i samej siebie. Inspirująca lektura, która skrywa w sobie wiele emocji i lekcji moralnych.
12. Matthew Syed – Metoda czarnej skrzynki
Dlaczego tak wielu ludzi ignoruje swoje błędy, nie wyciągając z nich żadnych wniosków? Jak wykształcić w sobie umiejętność uczenia się na popełnianych błędach? Jak poszerzyć swoje intelektualne i emocjonalne horyzonty, aby radzić sobie z życiowymi wyzwaniami? W swej przystępnej książce Matthew Syed pokazuje, jak pracować nad własną postawą, aby wkroczyć na drogę zdrowego samorozwoju.
13. Roald Dahl – Niespodzianki
Roald Dahl to mistrz w ukazywaniu nietypowych, zaskakujących elementów codziennego życia. Autor Charliego i fabryki czekolady, Fantastycznego pana lisa i Bardzo fajnego giganta uczy i inspiruje, udzielając cennych lekcji w formie krótkich i przewrotnych opowiadań.
14. Carl Sagan – Kosmos
Książka, na podstawie której stworzono słynny cykl telewizyjny z Neilem deGrasse Tysonem. Carl Sagan to jeden z najbardziej wszechstronnych uczonych w XX wieku, który łączy ze sobą naukę i filozofię, konsekwentnie dążąc do zrozumienia natury wszechświata. Kosmos to wielowątkowe, lecz przystępne dzieło, które stanowi podsumowanie najważniejszych odkryć naukowych, a także zawiera refleksje Sagana o biologiczny, historycznych, astronomicznych, kosmologicznych i antropologicznych zagadnieniach.
15. Matthieu Ricard – Happiness
Czym jest szczęście? Jak można je zyskać? Książka autorstwa buddyjskiego mnicha udowadnia, że szczęście nie opiera się na zmiennych nastrojach, lecz na umiejętności, które może w sobie wypracować każdy. Przekonaj się, w jaki sposób to zrobić.
Zakup czytnika ebooków
Aby regularnie sięgać po wartościowe lektury, warto zdecydować się na zakup czytnika ebooków. Jest to bowiem urządzenie, które sprzyja koncentracji uwagi. Proste zasady działania, brak wyskakujących okienek i niepotrzebnych powiadomień sprawiają, że w czasie czytania książek w wersji elektronicznej niewiele rzeczy może nas rozproszyć. Równie istotne jest to, że właściciele najlepszych czytników ebooków mogą nosić całą swoją bibliotekę zawsze przy sobie. Ponieważ czytnik ebooków jest małym i lekkim urządzeniem, przed wyjściem z domu wystarczy włożyć go do kieszeni, plecaka lub torby. W rezultacie będziemy mogli sięgnąć po ulubioną lekturę w dowolnym momencie.
Warto również wiedzieć, jak wygodne okazuje się kupowanie książek w wersji elektronicznej. Jeżeli tylko dana pozycja nas zainteresuje, możemy natychmiast zajrzeć do sieci i nabyć ją w taniej księgarni internetowej. Nie musząc czekać na dostawę, już po kilku minutach będziemy mogli zabrać się do czytania. Przy okazji wbudowane w czytnikach ebooków podświetlenie ekranu sprawi, że będziemy mogli kontynuować lekturę w dowolnych warunkach. Jeżeli mamy ochotę poczytać po zmroku, a nie chcemy zapalać światła, aby nie obudzić naszych bliskich, możemy minimalnie zwiększyć siłę podświetlenia, a następnie spokojnie czytać nawet do rana.
15 książek polecanych przez Richarda Bransona [materiał wideo Alux.com]
Autor: Kuba
Źródło: Alux.com